V zadnjem času sta me globoko pretresla dva dogodka, ki sta se v Mariboru zgodila v večernih urah na javnih mestnih površinah (v parkih). Ob grozljivem napadu 15-letnika na 17-letnika sem še dodatno zaskrbljen, ker sem oče dijakinje, ki kot številni najstniki občasno ob koncih tedna obiskuje tudi večerne prireditve. Običajno se ob koncu prireditev, ki trajajo tudi čez polnoč (tudi iz varnostnih razlogov), z avtom zapeljem po hčerko in njene prijatelje. Številni mladostniki te možnosti nimajo in se peš vračajo domov. Vem pa, da se najstniki pred prireditvami radi družijo v Mestnem parku, parku pred Prvo gimnazijo, parku pred univerzo, pri Pokrajinskem muzeju in na podobnih lokacijah.
Aktualna strašljiva dogodka jasno kažeta, da postaja druženje na javnih površinah v večernih (ne poznih nočnih) urah nevarna zadeva, saj očitno v tem času in tudi podnevi tam ni niti policistov in niti redarjev. S tem pa so dani jasni signali, da te površine spadajo pod "zakone džungle", kjer vladajo nasilni posamezniki in skupine. Ker sodim med starše, ki menimo, da najstniki v svojem odraščanju potrebujejo poleg šolskega dela tudi sprostitev, si želim, da tovrstno druženje ne bi bilo ogroženo zaradi osebkov in skupin, ki imajo napačne vrednote in predstave o bivanju v skupnosti.
Vsekakor se temelji vrednot in vedenja mladih oblikujejo v ožjih družinah, kar pomeni, da ne smemo odgovornosti za neprimerno ali celo kriminalno obnašanje mladostnikov prevaliti na izobraževalni sistem ter organe reda. Torej ni namen tega pisma obsojanje splošne policije in redarstva, temveč zgolj opomniti na nekatera dejstva in vidike.
Redarje vidim skoraj izključno pri preverjanju parkirnih listkov
Menim, da je vloga splošnih policistov zlasti zagotavljanje varnosti in prijetnega počutja državljanov, kar je razvidno tudi iz opisa njihovega delokroga, ki zajema "vse tiste kršitve in deviantna dejanja iz vsakdanjega življenja". To pa pomeni tudi nevsiljivo patruljiranje (ne zgolj "vljudnostni" obvoz) policistov v uniformah in v civilu na omenjenih in drugih lokacijah podnevi in tudi v večernih ter nočnih urah, kar bi bilo pomembno zlasti ob prireditvah, saj bi delovalo preventivno in signaliziralo morebitnim zlikovcem, da ti in drugi javni prostori niso in ne bodo njihov "delokrog". Ob tem velja opozoriti, da bi takšni obhodi policistov bili izvedeni z ustrezno mero empatije, saj ne sme biti namen tega pregnati mladostnike v temačne hodnike in podhode, temveč ustvariti ustrezno zaupanje med večino mladih, ki so civilizirani in pošteni.
Redarje pa omenjam zato, ker v delovno področje Medobčinskega redarstva sodi tudi "skrb za varnost na javnih poteh, rekreacijskih in drugih javnih površinah". Iz lastnih izkušenj pa vem, da mestne redarje vidim skoraj izključno pri preverjanju parkirnih listkov, ne vidim pa jih niti podnevi na prej navedenih lokacijah in tudi ne na Grajskem trgu, kjer imajo svojo "pisto" vozniki skuterjev in skirojev.
Ker vsi trendi kažejo na poglabljanje ekonomske in splošno družbene krize, lahko pričakujemo še porast števila načrtnih in tudi afektivnih kriminalnih dejanj. Menim, da rešitev tovrstnih problemov ni v zapiranju mladostnikov v domača okolja in preprečevanju njihovega druženja, temveč obratno v čim večjem socializiranju mladostnikov in ustvarjanju odprte družbe.
Zato apeliram na Policijsko upravo Maribor, Medobčinsko redarstvo Maribor, župana mesta Maribor ter Aktiv ravnateljev srednjih šol in dijaških domov Podravja, da sprožite aktivnosti za ozaveščanje mladostnikov glede varnosti, samozaščite in seveda tudi glede pravil prijetnega sobivanja v urbanih skupnostih. Sočasno je to tudi poziv staršem in družinam, da se pogovarjajo o teh problemih in prispevajo k dozorevanju mladostnikov v celovite osebnosti.