Angleži napovedali tožbo zaradi plina v Petišovcih

Majda Horvat Majda Horvat
22.09.2020 06:10

Glavni igralci so odšli. Največja neznanka je, kako o črpanju plina razmišlja vlada

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Miha Valentinčič ni več direktor Geoenerga, Colin Hutchinson pa ne družbe Ascent Resources.
Majda Horvat

Junija smo poročali, da je družba Geoenergo, katere lastnika sta Nafta Lendava in Petrol, napovedala vlogo za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja za pospešeno pridobivanje plina na petišovskem plinskem polju, angleški investitorji pa da so omilili grožnjo s tožbo države. Zdaj lahko dodamo, da se državno odvetništvo že ukvarja z odzivom na napovedano tožbo družbe Ascent Resources. Pri projektu izkoriščanja zemeljskega plina (s hidravličnim lomljenjem, bolj znanim kot fracking) v Petišovcih, ki ga ima v rokah angleška družba, oporo pa mu daje Petrol, se torej vlagatelj na novo odloča o nadaljnjih korakih.

 

Ascent je z objavo na svoji spletni strani pred dnevi obvestil zainteresirano javnost, da so po imenovanju nove vlade v Sloveniji znova preučili strategijo pri projektu črpanja plina v Petišovcih in da ta zajema tudi možnost tožbenega zahtevka. Poročajo tudi, da zaradi ovir pri pridobivanju dovoljenj proizvodnja plina v Sloveniji ni stekla tako, kot so pričakovali, kar je vplivalo na manjše količine načrpanega plina, to pa na občuten padec cene delnice. To je privedlo do sprememb pri upravljanju.

Kot še sporočajo, je bila z novim odborom sprejeta tudi nova strategija Ascenta, ta pa predvideva vlaganja na področju energetike in izkoriščanja naravnih virov v Karibskem morju, Latinski Ameriki in Evropi. Ascent se je prej posvečal zgolj projektu v Petišovcih, nova strategija pa zajema razpršena vlaganja v nova okolja in nova energetska področja. Po teh napovedih je cena delnice v zadnjih dneh spet občutno poskočila.

Kaj te napovedi pomenijo za petišovski projekt? Najprej kadrovske menjave. Julija je direktorski položaj v Ascentu izgubil Colin Hutchinson. Ta je z namenom pridobivanja podpore petišovski projekt vneto predstavljal tudi v slovenskih medijih. Položaj direktorja v Geoenergu je zapustil tudi Miha Valentinčič, prav tako znani obraz iz petišovske plinske zgodbe, ki je sploh zapustil Petrol, kjer je bil nazadnje direktor za področje digitalizacije. Iz Petrola naj bi odšel še Miran Jug, nazadnje član uprave hrvaškega Petrola, pred tem pa direktor v Lendavi, v družbi Petrol Geo, naslednici Naftine družbe za geoenergijo.

Bolj kot kadrovske menjave je vredno pozornosti, da gre za pomemben preobrat, ki lahko pomeni konec ene od epizod izkoriščanja petišovskega plinskega polja. Kaj bo sledilo? Ključna neznanka je pogled zdajšnje vlade na plinski potencial v tem delu Slovenije. Pomembno je, da družbi Geoenergo prihodnje leto poteče podeljena koncesija za izkoriščanje plina. Kako se bo interesni krog sestavil na novo, je za zdaj vprašanje brez odgovora.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta