Bo 26-milijonski projekt v Fazaneriji splaval po vodi?

Rok Šavel, Vestnik
12.10.2021 06:00
V novem športno-rekreacijskem centru sodoben stadion in mestno kopališče s pokritim plavalnim bazenom, a težava je, da gre za vodovarstveno območje, kjer so infrastrukturni posegi precej omejeni.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Projekt ŠRC Fazanerija je vlada uvrstila na seznam pomembnih investicij za zagon gospodarstva po epidemiji, a poleg finančnega načrta izvedbo ovira tudi lokacija, gre namreč za vodovarstveno območje. 
Rok Šavel

Ob nadgradnji pomurskega vodovoda sistema B, ki zajema 12 občin, je bila še lani predvidena gradnja vodarne na območju nekdanje Vrtnarije v Murski Soboti. Za vodarno, ki je vključevala tudi upravno stavbo za javno podjetje Vodovod sistema B, bi morala Mestna občina Murska Sobota sprejeti občinski podrobni prostorski načrt, vendar predlog odloka nekoliko presenetljivo glede na zelo udobno večino koalicije v mestnem svetu kar dvakrat ni prišel niti do glasovanja. Na prvi seji je župan Aleksander Jevšek po razprtijah o načinu glasovanja predlagani odlok umaknil z dnevnega reda in ga ponovno uvrstil na naslednjo sejo. A tudi na naslednji ni šlo, saj so svetniki obstruirali glasovanje, mestni svet pa zato ni bil sklepčen.

"Ni bilo ničesar v ozadju, saj drugače gradiva za vodarno ne bi z mestno upravo dali v odločanje mestnemu svetu," je Jevšek zanikal ugibanja o morebitni načrtni zrušitvi predloga. Kot je takrat v mestnem svetu poudaril predstavnik javnega podjetja Vodovod sistema B Boštjan Zver, bi bila vodarna pomembna predvsem z vidika ohranjanja vodnega vira Fazanerija, ki je po njegovih besedah ključen za oskrbo vseh uporabnikov v sistemu B in mora zato ostati trajni vodni vir. Tudi Jevšek je pripomnil, da je kot župan nekajkrat spoznal pomembnost vodnega zajetja v Fazaneriji, med drugim na ministrstvu za okolje in prostor, ko so predstavili idejo o razširitvi pomožnih igrišč nogometnega kluba Mura. V sistemu B so sicer štirje vodni viri z vodnimi dovoljenji: Krog s štirimi zajetji, Črnske meje, Hraščice in Fazanerija s tremi zajetji.

Za pripravo odloka manj kot eno leto

Območje Fazanerije je kot vodovarstveno območje trenutno urejeno z občinskim odlokom, vendar je v pripravi državni predpis ukrepov, prepovedi in omejitev za gradnjo objektov na vodovarstvenih območjih za pomurski vodovodni sistem B. Kot so nam potrdili na ministrstvu za okolje in prostor, so bile strokovne podlage izdelane konec leta 2019, osnutek predpisa bo pripravljen predvidoma še to jesen. Prihodnja ureditev, in tudi že sedanja, ki jo predpisuje občinski odlok, pa bi bila lahko problematična za izvedbo velikopotezne investicije v športno-rekreacijski center Fazanerija (ŠRC Fazanerija), ki je bila medtem uvrščena na seznam pomembnih investicij za zagon gospodarstva po epidemiji.

"Ocenjena vrednost projekta ŠRC Fazanerija, ki zajema oba športna objekta, mestni stadion in mestno kopališče s pokritim plavalnim bazenom, in druge potrebne ureditve na tem območju, je 26 milijonov evrov. Projekt ŠRC Fazanerija prioritetno pomeni posodobitev in rekonstrukcijo mestnega stadiona ter ureditev mestnega kopališča s pokritim plavalnim bazenom. Izvedba del je predvidena fazno v letih od 2022 do 2027, odvisno od zagotovitve finančnih sredstev," pojasnjujejo na mestni občini, kjer tudi pravijo, da nameravajo za zajetno investicijo pridobiti sofinanciranje, med drugim sredstva iz načrta za okrevanje in odpornost. Dodali pa so, da trenutna situacija še ni primerna za iskanje resnejših partnerjev, ker za to območje ni sprejet podrobni prostorski načrt.

"Občina bo z osnutkom akta seznanila javnost po pripravi izhodišč in osnutkov grafičnih strokovnih podlag. Vključeni bodo tudi vsi pristojni nosilci urejanja prostora, kot so zavod za varstvo narave, Zavod za gozdove Slovenije, direkcija za vode in drugi, ki bodo dali svoje smernice in pogoje, ki jih bo treba pri nadaljevanju sprejemanja in izvedbi akta upoštevati. Akt bo v dvofaznem postopku sprejemal mestni svet. Okvirno se ocenjuje, da bo priprava akta potekala manj kot eno leto. Predvideno je, da bo prostorski akt zasnovan fleksibilno in bo v skladu s predvidenimi posegi možno pridobivati gradbena dovoljenja za gradnjo športnih objektov oziroma izvajati posege fazno ter postopoma, v skladu s finančnimi možnostmi. Tudi projektna dokumentacija se bo pridobivala fazno, na podlagi smernic in izhodišč prostorskega akta," so napovedali na mestni občini.

Mura: Občina mora pokazati željo

Bodo nameravani posegi, ki so del načrtovane investicije, glede na to, da gre za vodovarstveno območje, sploh dovoljeni? Po mnenju občine prihodnji režim varovanja ne bo oviral razvoja novih in že obstoječih vsebin na tem območju. Prepričani so, da bo v prihodnje mogoče izvesti rekonstrukcije in nekatere nove ureditve obstoječih športnih in rekreacijskih objektov, kot bodo načrtovane s prostorskim aktom, saj se bo po njihovi oceni z nekaterimi ukrepi ob rekonstrukcijah, kot sta zamenjava energentov in večja energetska učinkovitost objektov in naprav, stanje okolja in narave izboljšalo.

V Nogometni šoli Mura, ki ima sedež ravno na mestnem stadionu Fazanerija, si že dalj časa prizadevajo za izboljšanje vadbenih možnosti. "Nove vadbene površine so nujne za rast kluba, in če želimo to rast nadaljevati, je trening center, oziroma vsaj nove vadbene površine, neki minimalni standard, ki ga je treba doseči, sploh glede na hiter napredek kluba," poudarjajo v vodstvu aktualnih državnih prvakov in kot najprimernejše območje prepoznavajo ravno Fazanerijo. Pri tem dodajajo, da je lastnik tamkajšnjih nepremičnin Mestna občina Murska Sobota.

"Mi kot klub lahko zgolj predlagamo in pomagamo, občina pa mora pokazati željo, da se te stvari uredijo, saj bomo sicer primorani iskati druge rešitve. Nikakor ni zanemarljivo, da je klub v preteklosti že vložil svoja finančna sredstva v tujo lastnino, da bi zagotovil optimalne možnosti delovanja. Tudi v prihodnje bomo vlagali, kolikor bo v naši moči, in zato je zaželeno, da nam občina stopi naproti," so sporočili iz Mure, kjer opozarjajo še na potrebo po posodobitvi stadiona. Klub mora zaradi neustreznega stadiona tekme skupinskega dela konferenčne lige igrati v Mariboru, kar je dodaten finančni in logistični zalogaj.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta