Kučana je za prejem naziva predlagal župan Jevšek, predlog je podprlo 14 svetnikov

Predlog župana Aleksandra Jevškla o podelitvi naziva častni občan Milanu Kučanu je podprlo štirinajst svetnikov mestnega sveta Murska Sobota, nasprotovalo pa mu jih je sedem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Častni občan Mestne občine Murska Sobota bo postal prvi predsednik samostojne Slovenije Milan Kučan, med drugim zaradi njegovih prizadevanj pri aktivnostih ob 100. obletnici združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. 
Jure Zauneker

Soboški mestni svetniki so na zadnji seji razpravljali med drugim o predlogih za letošnje občinske nagrade. Častni občan mestne občine Murska Sobota (MOMS) bo tako postal prvi predsednik samostojne Slovenije Milan Kučan, med drugim zaradi njegovih prizadevanj pri aktivnosti ob 100. obletnici združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Kučana je za prejem tega naziva predlagal župan Aleksander Jevšek. Predlog je podprlo 14 svetnikov, proti jih je glasovalo sedem. Bojan Petrijan je v imenu svetniške skupine SDS nasprotoval predlogu, med drugim zato, ker je bil po njegovih besedah Milan Kučan proti osamosvojitvi Slovenije. Nasprotnega mnenja je bil romski svetnik Darko Rudaš, ki pravi, da Kučan ne bi mogel postati prvi predsednik samostojne države, če ne bi večina Slovencev tako odločila. Podporo podelitvi naziva Kučanu je izrazila tudi predstavnica Socialnih demokratov Vlasta Veren. Plaketo mestne občine bo prejel Ludvik Zelko za življenjsko delo na področju športa. Zahvalno listo mestne občine bodo dobile območna organizacija Rdečega križa, EHO Podpornica in Škofijska karitas Murska Sobota za nesebično pomoč pri izvajanju ukrepov in aktivnosti v času epidemije koronavirusa. Zahvalno listino mestne občine pa bo letos prejela Gimnazija Murska Sobota ob stoletnici delovanja.

Potrdili cene grobnin in dežurne pogrebne službe

Svetniki so med drugim potrdili tudi sklep o oblikovanju letne cene grobnine na pokopališčih v mestni občini, ki jih bo zaračunavalo javno podjetje Komunala Murska Sobota kot upravljavec pokopališč. Letna cena grobnine brez davka na dodano vrednost bo tako na pokopališču v Murski Soboti 18,48 evra za enojni grob, 11,09 evra za žarni grob in 36,96 evra za dvojni grob. Na pokopališčih preostalih krajevnih skupnosti v mestni občini pa bo grobnina 17,21 evra za enojni grob, 10,33 evra za žarni grob in 34,43 evra za dvojni grob. V sklepu so določene tudi cene za vse druge tipe grobov. Svetnik liste Za 2020 in predsednik černelavske krajevne skupnosti Miran Forjanič opozarja, da v grobnino ni vštet strošek vzdrževanja mrliških vežic, ki bodo tako po njegovih besedah spet breme krajevnih skupnosti, med katerimi nekatere same niso želele predati mrliških vežic v upravljanje občini.

Še sklep o ceni 24-urne službe

Svetniki so sprejeli tudi sklep o ceni 24-urne dežurne službe, ki se izvaja v okviru pogrebne dejavnosti kot obvezna občinska javna služba v mestni občini Murska Sobota. Ceno, ki brez davka na dodano vrednost znaša 170 evrov na pokojnika, bo prav tako zaračunavalo javno podjetje Komunala. Direktor Komunale Štefan Cigan pojasnjuje, da pri višini stroškov izstopajo predvsem stroški najema prostorov, in sicer hladilnice v Splošni bolnišnici Murska Sobota (SBMS), ter stroški dela. Po podatkih SBMS pokojniki ležijo v hladilnici v povprečju dva dni. Cigan še navaja, da 95 odstotkov ljudi v regiji umre v bolnišnici, pri tem je povprečno število umrlih na območju mestne občine 800 (v to številko so všteti vsi, ki umrejo na območju mestne občine Murska Sobota, ne samo tisti, ki imajo v njej stalno prebivališče).

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta