Madžarske poteze burijo duhove tudi pri pomurskih poslancih, Horvat: "Po moji oceni je to mednarodni incident"

Rok Šavel/Vestnik
11.03.2022 13:34

Dejanu Židanu je zanimanje vzbudil načrtovani verski dogodek v Beltincih, Jožefa Horvata pa je razburil nastop madžarskega državnega sekretarja za narodno politiko v oddaji Težišče na RTV Slovenija.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Borut Živulovič/Bobo

Poročali smo o organizaciji tradicionalnega srečanja vernikov iz Slovenije in Hrvaške, ki se ga bodo 8. oktobra v Beltincih prvič udeležili tudi katoličani iz Madžarske. Koordinator množičnega verskega srečanja je soboški škof Peter Štumpf, poraja pa se vprašanje o razlogih za vključitev madžarske katoliške cerkve in morebitnem financiranju obove župnijske cerkve v Beltincih in Turnišču. V okviru obiska naj bi v navedenih pomurskih krajih, kjer se časti sv. Ladislava, "postavili spominsko ploščo, kjer bi tudi v madžarskem jeziku oznanjali bistvo in vlogo omenjenega spomina v življenju obeh narodov".

Beltinci so zaradi svojega zgodovinega pomena še toliko bolj občutljivo prizorišče za prekmurska čustva, dogodek in namere pa so vzbudile pozornost pomurskega poslanca Dejana Židana, ki je danes na Vlado RS tudi naslovil poslansko vprašanje na to temo.

V Beltincih že civilna iniciativa, Židan pričakuje odziv slovenske vlade

Kot je zapisal Židan, se je v Beltincih že oblikovala "Civilna iniciativa glede postavljanja tabel/plošč v zvezi poti sv. Ladislava", ki je med drugim sprejela sklep, da je odločno proti kakršnikoli plošči – tabli v bližini spomenika združitve Prekmurja z ostalo Slovenijo in da je odgovorna politika – občina, da do tega ne pride. Navedena iniciativa je, tako Židan, nanizala tudi več stališč, med drugim:

"1. Zgodovinarji naj se opredelijo o Ladislavovi poti, ali se ta naj obnavlja ali pa na novo ustanavlja. Nikakor pa se ne bi smel ta verski dogodek izkoristiti za doseganje političnih ciljev in po nepotrebnem vznemirjati Prekmurce, ki so s svojo odločnostjo pred več kot 100. leti prav v Beltincih izrekli svojo pravilno slovensko pripadnost matični državi.

2. Če je projekt Ladislavova pot še eden v zvezi z akcijami aktualne madžarske oblasti za pridobitev pozicij na ozemlju, ki je bilo po mirovnih pogodbah vrnjeno naši in drugim deželam po prvi svetovni vojni in potrjeno na osnovi zgodovinskega bivalnega prostora staroselcev, potem se pridružujem mnenju številnih iz moje okolice, da tovrstna prizadevanja vodijo v nova družbena nasprotja in nepotrebne travme v prihodnosti.

3. Ali s to iniciativo cerkev, odnosno nekaj njenih voditeljev ne utira pot madžarskemu nacionalizmu in uresničevanju nostalgije po veliki Madžarski? Spomnimo se na objavljene zemljevide pred nekaj meseci o veliki Madžarski."

Freudovski zdrs madžarskega državnega sekretarja

Poteze sosednje Madžarske pa niso razburile le opozicijskega poslanca, ampak se je oglasil tudi šef poslanske skupine koalicijske Nove Slovenije Jožef Horvat. Krščanskega demokrata je razburil Potápi Árpád János, madžarski državni sekretar za narodno politiko, ki se mu je sinoči, vsaj tako je bilo videti v oddaji Težišče na RTV Slovenija, pripetil svojevrsten freudovski spodrsljaj.

Árpád János je v intervjuju, ki si ga lahko pogledate na naslednji povezavi, razlagal pomen, cilje in uspehe madžarske narodne politike, ki je, kot je pojasnjeval, postala nuja madžarskih vlad po Trianonskem sporazumu, saj se je ena tretjina madžarskega naroda znašla izven meja matične države. Po njegovih besedah v Prekmurju sicer res živi najmanj številčna zamejska madžarska skupnost, ki ji grozi asimilacija, a se ta nikoli ne sme odpovedati svoji identiteti in veri v to, da se madžarska bit lahko ohrani. Državni sekretar je nanizal tudi uspehe madžarske vlade v Lendavi in manjših krajih v Prekmurju, kjer obnavljajo kulturne domove, gradijo prostore za skupnosti, obnavljajo cerkve, vrtce in šole. "To so rezultati, ki tamkajšnjim Madžarom dokazujejo, da se lahko mirne duše opredelijo za Madžare. Celo ponosni so lahko na svojo madžarsko bit, kajti matična država jim pri tem pomaga," je poudaril Árpád János.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta