Pričakovano, glede na dvotretjinsko večino, ki jo ima Fidesz madžarskega predsednika vlade Viktorja Orbana v parlamentu, je bila za predsednico države izvoljena 44-letna Katalin Novak. Do nominacije za predsednico je bila podpredsednica Fidesza in ministrica za družinsko politiko, ki je s 137 glasovi za in 51 proti premagala skupnega opozicijskega izzivalca 79-letnega Petra Rono, ekonomista in bankirja, ki je, potem ko je po vstaji leta 1956 emigriral, predaval na Oxfordu.
Čeprav je Novakova svojo izvolitev označila za zmago za ženske - je prva ženska na tem položaju - pa so v opoziciji njeno kandidaturo označili kot povsem neprimerno, saj velja za zvesto izvrševalko Orbanovih navodil. Tudi zato so prepričani, da se mu ne bo pripravljena postaviti po robu in da ne bo zastopala enotnosti naroda, ampak bo, nasprotno, kljub zagotovilu, da bo predsednica vseh prebivalk in prebivalcev Madžarske, še krepila nacionalno neenotnost. Ni jih malo, ki so prepričani, da bo Orbanu, ki na aprilskih parlamentarnih volitvah naskakuje že četrti mandat na čelu madžarske vlade, služila še bolj kot sedanji predsednik Janos Ader, ki se bo poslovil 10. maja, ko bo predsedniško mesto zasedla Novakova. V primeru izgube oblasti pa naj bi si Orban z njeno izvolitvijo zagotovil vsaj nekaj moči.
Ekonomistka in pravnica po izobrazbi, mati treh otrok, prepričana kristjanka, zagovornica konzervativne, na tradicionalni vlogi spolov utemeljene družinske politike je bila zelo aktivna tudi v dosedanji referendumski kampanji, s katero želi vlada z manipulativnimi vprašanji onemogočiti, da bi bili mladi na kakršen koli način seznanjeni z LGBT- vsebinami v šolskem prostoru.
Novakova je tudi obraz vladnih politik, ki vključujejo davčne olajšave in subvencije, s katerimi se spodbuja mlade družine, da bi imele čim več otrok. Tudi ob izvolitvi je dejala: "Ženske vzgajamo otroke, skrbimo za bolne, kuhamo, po potrebi smo na dveh mestih hkrati, služimo denar, učimo, dobivamo Nobelove nagrade, čistimo okna. Zavedamo se moči besed, vendar znamo tudi molčati in poslušati, če je treba, ter braniti svoje družine s pogumom, ki presega pogum moških, če grozi nevarnost."
Tako kot pri nas ima tudi na Madžarskem predsednik republike predvsem protokolarno vlogo; podpisuje zakone in lahko zadrži njihovo izvajanje v primeru ustavnopravnih dvomov. Parlamentu pa tudi predlaga premierja.
Tako kot z Orbanom ima slovenski predsednik vlade Janez Janša zelo dobre odnose tudi s Katalin Novak, ki jo je skupaj z njeno družino lansko poletje popeljal na Triglav.