Murales, še edini uspešni slovenski stolar, dela tudi za britanski parlament

21.09.2021 06:05
Zaradi epidemije lani manjša prodaja, zdaj spet na enaki ravni kot pred krizo. Podjetje izdelke izvaža, med pomembnimi kupci tudi dva v ZDA
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Murales vsako leto vlaga, lani je pridobil tudi razvojna sredstva za nakup naprave CNC. Foto: Majda HORVAT
Majda Horvat

Ljutomersko podjetje Murales po težavnem lanskem letu zaradi posledic epidemije znova posluje uspešno. Zaradi zaprtih trgovin s pohištvom in drastičnega upada prodaje, predvsem doma, je še edino delujoče podjetje s proizvodnjo stolov v Sloveniji minulo poslovno leto utrpelo padec prometa za 15 odstotkov. V prvi polovici tega leta so se že vrnili na skoraj enako raven prodaje kot pred pandemijo, po zdajšnji rasti pa bodo poslovno leto spet sklenili z dobičkom.

​Lani upad prodaje, letos rast

"Trenutno nam kaže bolje kot lani," pove Albin Škalič, direktor in solastnik podjetja, ki proizvaja masivno pohištvo, stole, mize, kotne klopi in vitrine. Ugodna gibanja v prodaji so omogočila povečevanje obsega proizvodnje in s tem povečanje števila zaposlenih. Na novo so zaposlili pet delavcev, tako da jih je zdaj 115.

Delavce je danes težko dobiti, še posebno lesarje, pojasni Škalič, saj se mladi skorajda ne odločajo več za ta poklic, zato pa lani kljub upadu proizvodnje niso odpustili nikogar. Število zaposlenih so ohranjali tudi s pomočjo ukrepov čakanja na delo in skrajšanega delovnika. Podjetju je kljub manjši izgubi lani uspelo ohraniti tudi finančno stabilnost.

Osnovna dejavnost družbe Murales je torej proizvodnja masivnega pohištva, v sklopu podjetja pa deluje tudi žaga, kjer žagajo hlodovino za lastno proizvodnjo kot tudi za prodajo gradbenega lesa stavbarjem, razrez lesa pa opravljajo prav tako kot storitev za trg. Zaradi žagarske dejavnosti skoraj polovico prihodkov ustvarijo na slovenskem trgu, vendar je podjetje naravnano predvsem na prodajo izdelkov v tujino.

"Naši najpomembnejši tuji trgi, kamor prodajamo končne izdelke, so Nemčija, Avstrija, Velika Britanija, Združene države Amerike in Danska. Prav na Danskem se nam prodaja zdaj povečuje," pove sogovornik. Ugotavljajo tudi, da se vračajo kupci, ki so jih v preteklosti že imeli.

"Kakovostni izdelki, za katere je potrebno veliko ročnega dela, postajajo spet cenjeni. Vendar nas to, da smo delovno intenzivna panoga, po drugi strani tepe. Zaradi veliko ročnega dela tudi ne moremo dosegati visoke dodane vrednosti," razloži Škalič.

Ljutomersko podjetje ima v tujini kar nekaj zvestih poslovnih partnerjev, ki so pomembni za poslovanje družbe, dva v ZDA in enega, ki deluje globalno še v Avstriji, drugi pa delujejo v manjšem obsegu. Posebno težo za podjetje ima partnerski odnos pri razvoju novih izdelkov za danske kupce. "Lani smo za britanski parlament za cehe izdelali tisoč novih stolov, kar nam je v ponos," poudari sobesednik. Izstop Velike Britanije iz Evropske unije je zaradi birokratskih ovir sicer otežil poslovanje z angleškim kupcem, ni pa ga ustavil.

Poleg končnih izdelkov za izvoz, ki spadajo cenovno v višji srednji razred in jih kupci tržijo pod svojim imenom, ima Murales tudi izdelke z lastno blagovno znamko.

​Naložbe v sodobno opremo

Kljub zahtevnim razmeram za poslovanje v času epidemije so v Muralesu tudi lani investirali. Podjetje se je opremilo s sodobnim obdelovalnim sistemom s CNC-tehnologijo, katerega vrednost je bila skoraj 440 tisoč evrov, naložbo pa je podprla država s sredstvi iz evropskega razvojnega sklada.

"Nenehno poskušamo vlagati, saj s tem ohranjamo kakovost in povečujemo produktivnost, to pa zagotavlja naš obstoj," je povedal direktor. V zadnjih dveh letih je podjetje kupilo za 1,5 milijona evrov strojne opreme in je bilo tako lani kot leto prej uspešno pri pridobivanju razvojnih sredstev.

Tapeciranje stolov v podjetju Murales Foto: Majda HORVAT
Majda Horvat

V industrijski coni v Ljutomeru ima približno 9,5 hektarja veliko zemljišče ter 4,5 hektarja pokritih proizvodnih in skladiščnih prostorov. Te bodo razširili z novo halo, ki jo že gradijo.

Tako kot v drugih dejavnostih se tudi v Muralesu letos srečujejo z izjemnim skokom cen surovin in energije ter s težavami pri dobavah. Prejšnja leta so se z dobavitelji pogajali o cenah enkrat na leto, zdaj od njih brez dogovora prejemajo samo dopise o dvigu cen. Te rastejo tako za les kot karton in še za vse drugo. Cene materialov so se dvignile za okoli 30 odstotkov, cena elektrike pa za kar sto.

"Kljub takšnim izzivom naš cilj ostaja isti: da ohranimo to, kar imamo, in da v lesarski dejavnosti rastemo še naprej," poudari Škalič, ki vodi družbo, katere večinski lastniki so člani družine Škalič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta