Nove jedi spoj lokalnega in tradicionalnega

A. Nana Rituper Rodež A. Nana Rituper Rodež
06.01.2021 05:46
Prekmurci pomagali razvijati inovativna živila za starejšo generacijo, ki težje spreminja ustaljene vzorce.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dr. Aleš Kuhar (drugi z desne v zadnji vrsti) z Biotehniške fakultete je pri razvoju novih, inovativnih živil angažiral tudi Prekmurce, v srednji vrsti drugi z leve Tomaž Kuhar, četrti Marjan Suhadolnik in peti Jože Brunec. 
Arhiv Aleša Kuharja

Zelenjavni čips, ajdovi cmoki z različnimi nadevi, burger na osnovi fižola in krompirja ter lejka zlejvanka iz čičerke in pire, to je nekaj novih, inovativnih jedi, ki so jih zasnovali udeleženci vseevropskega projekta EIT Food Consumer Engagement Lab. Slovenski partner v projektu je bila Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani, raziskavo pa je vodil Prekmurec Aleš Kuhar. Cilj raziskave je bil v sodelovanju s starejšimi razviti inovativna zdrava živila, prilagojena starejši generaciji. Na interaktivnih kreativnih delavnicah je sodelovalo 15 posameznikov, starih od 65 do 85 let, iz vse Slovenije, med njimi trije iz Prekmurja.

Za hiter, a zdrav obrok

Dva tedna so vsakodnevno potekala dvourna interaktivna srečanja prek videopovezave, kar je seveda posledica pandemije, saj bi srečanja sicer potekala v živo. Udeleženci so v skladu z raziskovalnim protokolom razpravljali o odnosu starejših do hrane, njihovih prehranjevalnih navadah, navadah pri nakupovanju hrane ter ob tem razvijali nove, inovativne vegetarijanske oziroma veganske prehranske izdelke, prilagojene starejši generaciji. Pri tem so kombinirali zelenjavo, žita in stročnice ter ustvarjali živila, ki bi lahko nadomestila meso, pa čeprav je meso redno na jedilniku starejših. Gre za generacijo, ki težje spremeni ustaljene prehranjevalne vzorce, se pa zaveda, da je treba meso uživati zmerno, in se tega tudi držijo. Prav tako so poudarjali, da morajo biti sestavine lokalne in tradicionalne, zato so nove jedi pogosto vključevale ajdo, buče, krompir, zelje, piro in podobno.

Tomaž Kuhar: "Človek si ne bi mislil, da je lahko zelenjava pripravljena tako okusno in je še odlično videti."
Vida Toš

Ena bolj zanimivih razvitih idej je bila, pove Aleš Kuhar, lejka zlejvanka, ki je pripravljena masa na osnovi ajde in čičerke in jo lahko uporabimo pri pripravi omlete brez jajc. "Narežemo zelenjavo, jo v ponvi podušimo in prelijemo s to maso. Zdrav in hiter obrok je že na mizi." Udeleženci so pripravili še ajdove cmoke z različnimi polnili, od ribjih, zelenjavnih, slanih in sladkih, pa čips iz korenčka ali koruze, zelenjavni polpet s kašo in sirom.

Spodbuda inovativnosti

Sodelujoči so se aktivno vključili in neverjetno angažirano sodelovali pri razvijanju novih izdelkov, kakršnih na tržišču še ni, je povedal Kuhar. "Ob tem, ko so se morali vživeti v novi način komuniciranja prek spletne aplikacije, kar je bilo za mnoge prvič, se je razvila konstruktivna diskusija, izmenjava mnenj in nadgrajevanje idej vseh, najbolj zanimivo pa je to, da so imeli zelo realne in uresničljive predloge, kar ni pogosto pri podobnih delavnicah."

Nastalo je veliko idej, po katerih bodo v sodelovanju s podjetjem Bevo v prihodnje izdelali inovativne vegetarijanske oziroma veganske izdelke in jih poslali na tržišče. "Želimo si," doda Kuhar, "da bi se ti izdelki, ki so lahko alternativa sodobnim, velikokrat manj zdravim živilom, dobro prijeli, pa ne le pri starejši populaciji, ampak tudi drugih."

Vodja projekta je poudaril, da so tovrstni projekti velikega pomena za slovenska živilska podjetja, saj spodbujajo njihovo inovativnost.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta