Odpirajo vrata izzivom sodobnega časa

Jože Gabor
04.01.2019 17:59

Na Dvojezični srednji šoli Lendava so raziskali zgodovino srednješolskega izobraževanja na lendavskem območju in izdali zbornik Naša šola skozi čas.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Silvija Hajdinjak Prendl: "Naš cilj je, da dijakom ponudimo najsodobnejša znanja, ki v prepletu s tradicionalnimi vrednotami oblikujejo podjetne in odgovorne posameznike."
Jože Gabor

Na Dvojezični srednji šoli Lendava so organizirali dan odprtih vrat, na katerem so javnosti predstavili svoje delo, obenem pa so organizirali delavnice za dijake s poudarkom na podjetnosti in bontonu. Na delavnicah so ob dijakih in profesorjih šole sodelovali tudi učenci osnovnih šol in drugi občani. Izdali so zbornik o sedemdesetih letih srednješolskega izobraževanja v Lendavi z naslovom Naša šola skozi čas.
Lendavska dvojezična srednja šola je ustanova, ki se že vrsto let vključuje v življenje lokalnega in širšega okolja, je povedala ravnateljica šole Silvija Hajdinjak Prendl. "Na stežaj odpiramo vrata novim izzivom sodobnega časa ter tudi vsem vedoželjnim učencem dvojezičnih in enojezičnih osnovnih šol. Naš cilj je, da dijakom, ki se odločijo za izobraževanje pri nas, ponudimo najsodobnejša znanja, ki v prepletu s tradicionalnimi vrednotami oblikujejo podjetne in odgovorne posameznike."

Pisali tudi sedanji in nekdanji dijaki

Gradivo za zbornik Naša šola skozi čas je zbrala in uredila Bernadetta Horvath, v njem pa je veliko fotografij od leta 1947 do danes. O svojih spominih na šolo so med drugim pisali nekdanji dijaki in učitelji Ivan Parnič, Franc Vida, Kornelija Baša, Ivan Hrelja, Lajos Bence in Judit Zagorec Csuka. Ob praznovanju obletnice v minulem šolskem letu so se profesorji in dijaki šole dogovorili, da bodo raziskali zgodovino srednješolskega izobraževanja, svoje izsledke pa so predstavili na razstavi.
Idejo, da bi proslavili jubilej, je dal upokojeni ravnatelj lendavske srednje šole Tibor Füle, je povedala ravnateljica, ki je bila sama dijakinja te šole. "Raziskovali smo preteklost in pomen poklicnega in strokovnega, tudi splošnega dvojezičnega izobraževanja v lokalnem okolju. Zbrali smo veliko gradiva iz preteklosti naše šole oziroma srednješolskega izobraževanja v lokalnem okolju." Zgodovino šole oziroma izobraževanja so na delavnici predstavili tudi osnovnošolcem.

Na dnevu odprtih vrat so dijaki sodelovali na različnih delavnicah s poudarkom na podjetnosti in bontonu.
Jože Gabor

Izšolala skoraj štiri tisoč dijakov

Vsa ta leta je bila šola središče srednješolskega izobraževanja na dvojezičnem območju z različnimi programi. Kot navajajo v zborniku, je v svet poslala 3946 vajencev in dijakov. V različnih programih je poklicno usposabljanje končalo 1617 dijakov, srednjo strojno šolo oziroma program strojni tehnik 904 dijaki, ekonomski tehnik 707 dijakov in pedagoško šolo oziroma gimnazijo 707 dijakov. Lani je izobraževanje končala prva generacija kemijskih tehnikov. "Mnogi danes uspešni ljudje v lokalnem in širšem okolju so končali našo šolo. Njihovo delo, rezultati in uspehi pa so dokaz za to, da sta na naši šoli potekala (in še potekata) kakovostno izobraževanje in usposabljanje v sodelovanju z lokalnim okoljem in gospodarstvom," pravi ravnateljica dvojezične srednje šole.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta