Precepljenost pri okuženih bolnikih v Splošni bolnišnici Murska Sobota je le 20-odstotna

Ines Baler, Vestnik
20.01.2022 14:30

Skrajševanje čakalnih dob je prioriteta murskosoboške bolnišnice, čakanje na preglede najdaljše na področjih gastroenterologije, kardiologije in nefrologije. Napovedujejo tri večje projekte v vrednosti 14,5 milijona evrov, prvi je že v teku.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Vodstvo soboške bolnišnice o naložbah, čakalnih dobah, kadru in aktualnih razmerah

Vanesa Jaušovec

V Splošni bolnišnici Murska Sobota (SBMS) letos načrtujejo tri velike projekte. Prvi vključuje nadgradnjo in adaptacijo dializnega oddelka, ki sta se že začeli. Vrednost je okoli tri milijone evrov, število dializnih mest pa bo z 22 povečanih na 31. Finančni direktor Marjan Maček je poudaril, da so lani v bolnišnici opravili 14.200 dializ. Drugi je ureditev nekdanjega ginekološkega oddelka za potrebe negovalnega oddelka, tretji pa adaptacija kletnih prostorov internega oddelka in ureditev ambulant za pobolnišnično zdravljenje, zdravstveno nego in paliativno oskrbo. Skupna vrednost projektov znaša 14,5 milijona evrov, zaključili naj bi jih letos. Bolnišnica načrtuje 75 milijonov evrov prihodkov, od tega za 7,5 milijona dodatkov, ki jih je odobrilo ministrstvo za zdravje.

Strokovna direktorica Manuela Kuhar Makoter je predstavila aktualne razmere v bolnišnici. Po zadnjih podatkih so zdravili 339 bolnikov, od tega 24 okuženih s koronavirusom, poleg tega devet okuženih še na oddelku intenzivne terapije. Precepljenost pri okuženih bolnikih je le 20-odstotna. Med zaposlenimi je pogoj PC izpolnjen 85-odstotno. Kader ne glede na to zboleva in je v karantenah. Od vseh zaposlenih le 20 takih, ki imajo okužbo in so v izolaciji, v bolniškem ali trajnem bolniškem staležu je 84 oseb, na porodniški odsotnosti pa 44. Prioriteta leta je po njenih besedah skrajševanje čakalnih dob, ki so se povečale zaradi epidemioloških razmer. Čakanje na preglede je bilo najdaljše na področjih gastroenterologije, kardiologije in nefrologije. Pri operativnih storitvah je bila najdaljša časovna doba zabeležena na področju ortologije. Prizadevanja tečejo tudi v smeri, da povečajo število operacij. "V tem trenutku delamo s 50-odstotno močjo, kar pomeni, da je polovica operativnega programa odpovedana," pravi in dodaja, da je treba upoštevati, da se soočajo z obolevanjem zaposlenih, in da omikron v regijo prihaja z zamikom. "Kakor hitro se bodo razmere izboljšale, bomo ponovno začeli s 100-odstotno operativo," zatrjuje.

Direktor SBMS Daniel Grabar je ocenil, da je SBMS kljub negotovim razmeram in zahtevnim pogojem lansko leto preživela dokaj dobro. V prihodnje ostajajo kljub krizi, ki se odraža na različnih področjih življenja, razvojno naravnani in si prizadevajo bolnišnico kadrovsko okrepiti. Največje pomanjkanje kadra se odraža na področju zdravstvene nege. Pomočnica direktorja za področje zdravstvene nege Nataša Kreft je dejala, da vseskozi iščejo diplomirane medicinske sestre in babice, vendar je primanjkljaj tudi na trgu dela. Bolnišnici, da bi lahko optimalno izvajala vse storitve zdravstvene nege, primanjkuje vsaj 20 diplomiranih medicinskih sester in vsaj 15 zdravstvenih tehnikov. Se pa bodo reševanja kadrovske problematike lotili tudi z razpisom kadrovskih štipendij za področje medicine, zdravstvene nege in babištva.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.