Nedopustno dolgi zaostanki pri reševanju pritožb zoper odločitve o pravicah iz javnih sredstev že dolgo krnijo zaupanje ljudi v pravno državo. Ljudem se zdi nerazumljivo, da so sami dolžni spoštovati roke, določene z zakoni, državni organi pa jih kršijo in za to nihče ne odgovarja.
Letno 150 pritožb
"Posebne uradne evidence o številu pritožb ne vodimo, bodo pa zajete v letnem poročilu, ko bomo lahko iz informacijskega sistema prenesli podatke. Ker je informacijski sistem v nadgradnji, za zdaj ti izpisi še niso mogoči," je sredi decembra povedal Branko Petovar, v. d. direktorja Centra za socialno delo (CSD) Pomurje.
Državljani se morajo zakonskih rokov striktno držati, državni organi pa očitno ne
Za ministrico zamude nedopustne
"Ministrica Ksenija Klampfer se je seznanila z zaostanki, ki jih imamo na področju reševanja pritožb na odločitve centrov za socialno delo glede uveljavljanja pravic iz javnih sredstev. Ministrici se zdijo takšne zamude pri reševanju nedopustne in zato že načrtuje ukrepe, s katerimi bi zaostanke odpravili," pa sporočajo iz kabineta ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Varuh za števec zaostankov
Na problematiko predolgega odločanja o pravicah iz javnih sredstev in odločanja pristojnega ministrstva o pritožbah opozarja tudi urad varuha človekovih pravic: "V začetku decembra smo se srečali z novo ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenijo Klampfer in jo opozorili na nedopustnost dolgih postopkov. Varuh v zvezi s tem že leta priporoča sprejetje celovitega programa za njihovo odpravo in med drugim ponovno uvedbo števca zaostankov." Od sredine decembra je števec pritožb tudi objavljen na spletni strani ministrstva.
Brez zamudnih obresti
Prednostno rešujejo pritožbe zoper odločbe o denarni socialni pomoči in varstvenem dodatku, saj gre pri teh dveh pravicah za zagotavljanje sredstev za osnovno preživetje oziroma sredstev za kritje stroškov trajnih potrošnih dobrin za osebe, ki z delom ne morejo več vplivati na svoj socialni položaj.