Tudi v pomurski regiji okrnjena decembrska praznovanja in nezadovoljni gostinci

Kako so (re)organizirali praznične prireditve v pomurski regiji ob vseh omejitvah, kaj ugotavljajo o poslovanju v gostinstvu in turizmu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Mestna občina Murska Sobota je v regiji med prvimi odpovedala dogodke ob prazničnem decembru. 

Aleš Cipot

Mestna občina Murska Sobota je v regiji med prvimi odpovedala dogodke ob prazničnem decembru. "Odločitev ni bila lahka in razumemo stiske občanov, vendar se zavedamo, da moramo kot skupnost v tem trenutku narediti vse, kar je v naši moči, da ustavimo virus," so pojasnili na občini in poudarili, da naj december žari v solidarnosti in misli na vse, ki se trudijo, da zmagamo v boju z epidemijo. Je pa na predvečer praznika svetega Nikolaja v mestu zažarelo okoli 60 tisoč lučk. Tudi v občini Ljutomer zaradi ta čas veljavnih ukrepov ne bodo mogli izvesti vseh prireditev: "Odpadli bodo božični sejmi, na katerih so v preteklih letih prodajali izdelke otroci iz vrtcev in šol, člani društev ter številni lokalni ponudniki." So pa namestili lučke na božičnem drevesu, ki stoji na Glavnem trgu. "Novost letošnjega leta so manjša božična drevesa na osrednjem trgu, z okraski otrok iz vrtcev in šol. Ta drevesa bodo v začetku prihodnjega leta posajena v okolici vrtcev in šol," so odgovorili z ljutomerske občine. V naslednjih dneh bodo sprejeli še odločitev, kaj bo s silvestrovanjem na prostem in z ognjemetom. Postavitve stojnic in prazničnega dogajanja prav tako ne načrtujejo v občini Beltinci, kjer so medtem tudi že prižgali praznične lučke. Osvetljeni so vhod v grad s parkovne strani in nekatere ulice. Pred gradom bodo še okrasili drevesa in postavili pravljično deželo.

V Moravskih Toplicah bodo praznovali podobno kot lani, ko so del dogajanja preselili na družabna omrežja. Vsak teden, od četrtka do nedelje, bo praznična tržnica. V tamkajšnjem turističnoinformacijskem centru so dejali, da se pri okoli desetih stojnicah predstavljajo lokalni ponudniki in rokodelci, medtem ko so se bili primorani kulinarični ponudbi odpovedati. Tudi eden bolj obiskanih turističnih krajev pri nas je že zažarel v praznični podobi, v parku in gozdičku Čreta stoji pravljična dežela, v prodajni hiški pa bo med drugim Božičkova pisarna. V občini Gornja Radgona sejemskih dejavnosti, razen kmečke tržnice, zaradi ukrepov ne bo. Na podlagi sprejetega odloka vlade o prepovedi ponujanja hrane in pijače na božičnih stojnicah bodo v tem tednu sprejeli odločitev o izvedbi 6. Pravljičnega mesta. Dogodek je načrtovan za čas od 14. do 16. decembra, ko naj bi se na Trgu svobode predstavljali vzgojno-izobraževalni zavodi in glasbeniki. Na stojnicah je bila predvidena praznična in kulinarična ponudba.

Preštevajo promet

Zdaj je tudi čas, ko bodo podjetniki potegnili črto, da vidijo, kako so poslovali v iztekajočem se letu, ki ga je ponovno zaznamoval koronavirus. Številni podjetniki ugotavljajo, da so poslovali bolje od pričakovanj, ki so jih imeli, ko so zaprosili za državno pomoč iz protikoronskih paketov. To lahko pomeni, da bodo morali pomoč vračati. V največjem obsegu sta bili izkoriščeni pomoči izplačilo mesečnega temeljnega dohodka za samozaposlene in povračilo nadomestila delavcem na čakanju. Nekateri so se zato odločili za skrajni ukrep - svojo dejavnost so začasno ustavili. To je po svoje razumljivo, saj je v jesensko-zimskih mesecih upad prometa v gostinsko-turističnem sektorju pričakovan, zato se mu je lažje odreči. Spomnimo na primer gostinca Borisa Kegla, ki je zaradi za pol odstotne točke manjšega izpada prometa, kot je bil kriterij za pomoč, državi moral vrniti 9600 evrov in je za to moral najeti posojilo. Njegov lokal Elvis bo ves december zaprt, a kot pravi, to ni povezano z zmanjševanjem prometa zaradi nevarnosti ponovnega vračanja pomoči, ampak z že dolgo načrtovano obnovo kuhinje.

Podobe prazničnega decembra: zaprta vrata nekaterih lokalov 

Rok Šavel

Kaj sliši država

A ne glede na njegov primer je bilo v zadnjem obdobju opaziti, da so nekatera gostišča in celo hotelski objekti v našem okolju zaprti. "Natančnih podatkov ni, ampak to se gotovo pojavlja. Gre za nerazumljivo situacijo, ko država ne prisluhne in se morajo podjetniki s takšnimi manevri reševati pred morebitnim propadom zaradi vračanja pomoči. Povzroča se škoda tako gospodarstvu kot državi, saj ta zaradi zaprtih dejavnosti ne dobi priliva iz davkov," pravi Blaž Cvar, predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Kot ugotavlja, bi morala biti pomoč že zaradi prepovedi opravljanja dejavnosti in s tem nezmožnosti ustvarjanja prometa brezpogojna.

Tudi pomurski podjetnik Metod Grah je že opozoril na pasti in nevarnosti pri poslovanju turističnih in gostinskih podjetij v prvi polovici leta 2022, saj jim poleg izpada prihodkov grozi nelikvidnost. "Večina turistično-gostinskih podjetij bo zaradi dobrega poslovanja kljub šestmesečnemu zaprtju dosegla večje prihodke od 80 odstotkov tistih, ki so jih ustvarili v letu 2019, in s tem bo morala vračati državno pomoč," je pisal v začetku novembra gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku, ko je predlagal podaljšanje veljavnosti turističnih bonov. Ti bodo zdaj res veljali do konca junija 2022, a tudi Grahov Vivat je trenutno vse do 22. decembra zaprt. Uradno zaradi sklepnih del gradnje novega dela hotela, prenove glavne recepcije in stare bazenske recepcije. Manever z začasnim zaprtjem dejavnosti je sicer v nasprotju z osnovnim namenom podjetniškega delovanja, a tudi ekonomsko razumljiv. Na gospodarskem ministrstvu pravijo, da uradnih informacij o tovrstnih manevrih nimajo: "Če se to dogaja, gre, preprosto povedano, za izigravanje interventnega zakona, ki je pomagal podjetjem, da so preživela in ohranila delovna mesta, kar je nesprejemljivo, zato takšni praksi ostro nasprotujemo in verjamemo, da velika večina prejemnikov pomoči ne izigrava zakona."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta