a ga bo morala vseeno spoštovati.
Ustavno sodišče je zadržalo izvajanje odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o imenovanju ulic, trgov in naselij v zdraviliškem kraju Radenci, ki ga je občinski svet sprejel konec decembra in s katerim so Titovo cesto preimenovali v Cesto osamosvojitve Slovenije. Zadržanje odloka do končne odločitve ustavnega sodišča so predlagali Franc Vukajč, Marta Vukajč, Stanislav Toplak, Leon Klemenčič in Primož Mauko. Med pobudniki pa so tudi občinski svetniki Dejan Berić, Norma Bale, Toni Žitek in Drago Kocbek, ki so opozorili, da niso bili seznanjeni s predlogom za začetek postopka o preimenovanju ulice in z rezultati predhodnega posvetovalnega postopka ter se zato niso mogli opredeliti do predloga.
Menijo, da jim je bila odvzeta pravica do sodelovanja pri sprejemanju splošnega akta občine. Moti jih tudi, da je bil odlok sprejet po skrajšanem postopku in ne po rednem postopku za sprejemanje splošnih aktov občine. Hkrati še zatrjujejo, da je bila kršena pravica do referenduma, ker je odlok začel veljati naslednji dan po objavi in ker župan ni upošteval 15-dnevnega roka za začetek njegove veljavnosti, kar naj bi bilo v nasprotju s poslovnikom in statutom Občine Radenci ter tudi v nasprotju z Ustavo Republike Slovenije.
Občina Radenci je sicer izrazila nestrinjanje z zadržanjem odloka, saj naj bi bilo to nesorazmerno posledicam, ki jih trpijo pobudniki. Kot so pojasnili v odgovoru sodišču, bi občina morala ponovno menjati table in cestne oznake ter razveljaviti vse postopke, ki so stekli zaradi uveljavitve odloka. Po drugi strani pa naj pobudnikom ne bi nastala nobena konkretna škoda, saj stroške zamenjave osebnih dokumentov v višini 50 evrov krije občina.
Ustavno sodišče je njihove navedbe ovrglo. "Kot neutemeljeno je treba zavrniti navedbo, da občanom ne bo nastala nobena škoda. Že občina navaja, da je zgolj strošek menjave osebne izkaznice in potnega lista višji od zagotovljenega povračila, pri tem pa je treba upoštevati, da so prebivalci ulice dolžni menjati tudi druge dokumente. Upoštevati je treba tudi čas, ki ga morajo nameniti opravilom, povezanim s spremembo imena ulice," so zapisali. Stroške občine, povezane s ponovno menjavo table, so označili za tiste brez občutnejših škodljivih posledic. Ustavno sodišče je tudi ugotovilo, da so posledice, ki bi nastale z izvrševanjem izpodbijanega odloka, hujše od posledic, ki jih lahko povzroči zadržanje izvrševanja.
Nasprotniki preimenovanja pojasnjujejo
Najširše in logično je dispozitiv tega sklepa razumeti tako, da Ceste osamosvojitve Slovenije v Radencih ni, saj je odlok o preimenovanju ulice v Cesto osamosvojitve Slovenije zadržan in je tako v veljavi prejšnji odlok, ki pozna le Titovo cesto v Radencih.
Pravna znanost bo glede vsega tega seveda v končni fazi povedala svoje. A občani Radencev tega ne moremo razumeti drugače, kot je z debelim tiskom zapisano v dispozitivu sklepa U-I-2/21-9 in 10 z dne 21. 1. 2021. Prepričani smo, da ustavno sodišče v nobenem primeru občanom ne bo odreklo pravice do referenduma. Seveda bo župan Roman Leljak najbrž z "igro" nadaljeval in porabljal davkoplačevalski denar kot malokdo, če ga Ustavno sodišče ne bo ustavilo.
Tako in nič drugače mora taisti sklep razumeti tudi župan z občinskim svetom, ki je takšno stanje povzročil. Javno pozivamo župana Leljaka, da nemudoma demontira ulične table z napisom Cesta osamosvojitve Slovenije in namesti table Titova cesta, in sicer najpozneje do 26. 1. 2021 ali dan pozneje.
Vsaka druga rešitev v zvezi z uličnim označevanjem je za občane nesprejemljiva in v nasprotju s sklepom ustavnega sodišča. V kolikor tega župan ne bo storil, ga lahko doleti "kazen" ustavnega sodišča ali sankcija po zakonodaji Republike Slovenije.
Kratka analiza pritrdilnega, ločenega mnenja sodnika dr. Mateja Acceta in odklonilnega mnenja sodnika dr. Rajka Kneza govori o tem, da je zadržanje odloka nujno dejanje in da se bodo vse druge okoliščine in dejstva obravnavale znotraj dokončne odločitve.
Župan občine Radenci sistematično in večkrat zaporedoma krši občanom pravico do referenduma. Tako je zavrnil prvo pobudo z dne 30. 6. 2020, o kateri je razsojalo upravno sodišče in je njegovo zavrnitev razveljavilo. Takratni prvi odlok o preimenovanju Titove ceste je bil na našo pobudo s strani ustavnega sodišča prav tako zadržan, a ga je občinski svet razveljavil. Nato je župan razpisal tako imenovani "svoj" referendum o preimenovanju ulice, s katerim je zavlačeval do 29. 12. 2020, vmes ga preložil zaradi pandemije (bil razpisan za 25. 10. 2020) in nato na isti občinski seji razpisani referendum razveljavil in ponovno sprejel odlok o preimenovanju Titove ceste v Cesto osamosvojitve Slovenije. Tako župan od prve peticije z dne 25. 5. 2020 do danes vzdržuje kaotično stanje.
Tudi sedaj, ko je v vprašanju že tretji referendum o isti zadevi, je župan našo pobudo za referendum dne 21. 1. 2021 zavrnil in v tem tednu bo vložena nova tožba pri upravnem sodišču RS.
Sklep o zadržanju je podprlo šest ustavnih sodnikov, proti sta glasovala sodnika Rajko Knez in Marko Šorli. Sodnik Matej Accetto je dal pritrdilno ločeno mnenje, sodnik Knez pa odklonilno ločeno mnenje. Oba sta v mnenjih zapisala, da je tokrat občina Radenci spremenila poimenovanje ceste le v nekaj dneh, ga hitro uveljavila in z zamenjavo cestnih oznak tudi udejanjila. "Imamo torej situacijo, ko se je odlok nekaj časa izvajal, z učinkovanjem naše odločitve pa se ne sme več izvajati in je torej poimenovanje ulice 'ustavljeno'. Hkrati pa se prejšnje poimenovanje ulice ne more uporabljati, saj je odlok z uveljavitvijo razveljavil prejšnjo ureditev poimenovanja ulice," je zapisal Knez in ob tem prebivalce ulice in pravne osebe s svojimi sedeži poslovanja opredelil kot tiste, ki so obstali nekje "vmes" - med starim poimenovanjem, ki še ni v celoti spremenjeno, in novim poimenovanjem, ki prav tako še ni povsem udejanjeno, hkrati pa ga (začasno) več ne more biti.