Mladi lahko pri nas dobijo izkušnje, mi od njih nova znanja, pravi mentor mladih zdravnikov Goran Larnsak z oddelka za perioperativno medicino Splošne bolnišnice Murska Sobota (SBMS). Larnsak je prejel priznanje Zdravniške zbornice Slovenije in najvišjo oceno za mentorsko delo. Poslanstvo zdravnikov je skrb za zdravje in zdravljenje ljudi, prav tako je pomembno, koliko so pripravljeni prenesti svoja znanja in izkušnje na mlajše kolege in jim pomagati, da "zaplavajo". Pogovarjali smo se o tem, kaj zdravnike vodi pri delu z mladimi specializanti in kaj bodoči zdravniki pričakujejo od svojih mentorjev.
Če je dobro, se vračajo
"Ponosni smo na priznanje in veseli," pove Zdravko Roškar, vodja otroškega oddelka SBMS, ki je bil zadnji dve leti med najboljšimi mentorji specializantov. "Pomembno je dobro delo z mladimi kolegi, da jih po svojih najboljših močeh vpeljemo v delo, jim damo, kar lahko in kar morajo vedeti, in jim tudi pokažemo, da jim zaupamo in jih spoštujemo." Posebnost murskosoboške bolnišnice je, da imajo mladi možnost spoznavati raznovrstno delo, poleg dela na otroškem oddelku še v porodnišnici, različnih ambulantah, prisotni so pri obravnavi nujnih primerov v urgentni ambulanti in dežurajo. "Mladim specializantom pri nas, kar je izjemnega pomena, hitro omogočimo samostojnost in jih vključimo v delo, prav tako v dežurstvo, da vidijo čim več različnih, tudi kritičnih situacij. Pustimo jim, da delajo, vendar jih z enim očesom nadziramo in jim stojimo ob strani. Samo z delom in prakso si pridobijo izkušnje in samozavest," pravi Roškar.
Priznanja Zdravniške zbornice
Zdravniška zbornica Slovenije je v Pomurju podelila kar sedem priznanj mentorjem zdravnikom in zdravstvenim ustanovam, ki so jih mladi zdravniki ocenili kot odlične. SBMS je prejela šest priznanj - eno oddelek za perioperativno medicino in dve zdravnika z oddelka Goran Larnsak in Martina Omar. Priznanje so dobili še otroški oddelek, travmatološki odsek kirurškega oddelka in Slavko Kramberger z oddelka ortopedske kirurgije. Eno priznanje je šlo v roke tudi mentorici mladih in družinski zdravnici Juliji Hebar Kepe iz Zdravstvenega doma Lendava.
Za enakopraven odnos
Goran Larnsak pravi, da ga je priznanje presenetilo, saj je imel velikokrat slabo vest, da ima premalo časa za delo z mladimi specializanti. "Odnosa med mentorjem in specializantom ne razumem kot odnosa med učiteljem in učencem, ampak kot enakopraven odnos dveh, starejšega in mlajšega kolega, ki si izmenjujeta mnenja, ideje, znanje, izkušnje in občutke. Z mladimi delam z zavestjo, da pridejo z znanjem, mi pa jim moramo omogočiti, da si pri delu pridobijo več izkušenj in postanejo čim prej samostojni."
K njim pridejo z veliko znanja, se pa zgodi, da je včasih njihova želja, da bi se dokazali, prevelika, zato jim je treba pokazati tudi, da je meja med strokovnostjo in individualnimi ambicijami zelo tanka in da je zdravniki ne smejo prestopiti. Skrita vloga mentorja je, da jih pripravi za različne možne zaplete, ki so del zdravniškega vsakdana. "Rad jim pravim, imejte scenarij, kako boste reševali, če do česa pride. To pa se pridobi tudi z izkušnjami in nasveti starejših kolegov," pove Larnsak.
Specializanti prihajajo z ogromnim znanjem, mentorji pa jim pomagajo nadgraditi ga s prakso