Odkar se je marca lani odzval povabilu Mateja Tonina, da postane državni sekretar na obrambnem ministrstvu, je takoj postal tarča različnih napadov, pravi župan občine Velika Polana Damijan Jaklin. "V letu in pol je za menoj tako poklicno kot zasebno res težko obdobje, zato ne izključujem možnosti, da bom sodno preganjal tiste, ki blatijo moje ime in ugled. Vsak poseg, ki ga kot občina opravimo v okviru projekta Natura Mura 2000 in drugih projektov, ima podlago v odločbah in dovoljenjih Upravne enote Lendava in Zavoda za varstvo narave Maribor. Občinske aktivnosti je pod drobnogled vzel tudi inšpektorat za okolje in prostor, a ni ugotovil bistvenih nepravilnosti. Na tem območju ne nastaja nobeno lovsko ali drugo strelišče. Res pa je, da se trudimo najti novo lokacijo za zelo dotrajano strelišče na glinaste golobe Lovske družine Velika Polana, katere član sem tudi sam," pravi župan. Tako se je na informacije, ki so zakrožile v javnosti, da se namreč na enem od zemljišč ob Copekovem mlinu v Mali Polani, ki je razglašen za zaščiteni kulturni spomenik, gradi elitno strelišče, odzval velikopolanski župan, ki je sicer vmes odstopil z omenjenega sekretarskega položaja in je od maja direktor za področje vzdrževanja avtocest in hitrih cest v Darsu.
Ladijski zabojnik za zdaj skladišče
Tudi naše uredništvo so dosegle informacije, da se nedaleč od Copekovega mlina, na zemljišču ob makadamski cesti proti Lendavi, gradi elitno strelišče z dvignjeno ploščadjo, ki bi omogočalo lov na veliko divjad. Iz informacij je še izhajalo, da se med območjem Copekovega mlina, ki je že ograjeno in kjer se je med drugim snemala resničnostna oddaja Kmetija, in tako imenovanim streliščem postavlja dodatna ograja, ki bi divjadi preprečevala prečkanje potoka Črnec, s čimer bi imeli lovci večje možnosti za uplenitev trofejnih divjih živali.
Res je, da se trudijo najti novo lokacijo za zelo dotrajano strelišče, pravi župan
Župan Jaklin na omenjeno odgovarja, da so objekte, ki so nastali med snemanjem oddaje, v naravi pustili, saj nameravajo z njimi privabiti še več turističnih obiskovalcev". In dodaja, da Občina Velika Polana v projektu Obnova mokrotnih habitatov ob Muri pravkar sodeluje pri vzdrževanju in obnovi poplavnih travnikov na območju Nature Mura 2000. "V sklopu projekta obnavljamo opuščeni mokrotni travnik Penovje v Mali Polani, vzpostavljen bo tudi interpretacijski center za ozaveščanje o kulturni dediščini in pomenu narave."
Sami smo si od blizu ogledali dva objekta, ki so ju ob cesti ob potoku Črnec od Copekovega mlina v smeri Lendave postavili za potrebe projekta. Eden od objektov je ladijski zabojnik, obarvan v zeleno oziroma vojaško barvo, na njegovi strehi pa je urejena večja ploščad. "Načrtujem, da bo ploščad služila za razgledno točko, ko bomo obnovili območje travnika Penovje. Gre za objekt na zunanjih temeljih, ki ga lahko tudi preselimo, če se bomo tako odločili," je na terenu pojasnil velikopolanski župan.
Inšpekcija zadržala posege, ograja je morala stran
Informacije o domnevnem strelišču so prav tako dosegle inšpektorat za okolje in prostor, zato je uvedel inšpekcijski postopek. "Ugotovljeno je bilo, da je Lovska družina Velika Polana dala Občini Velika Polana v posest zemljišče ob potoku Črnec v katastrski občini Kapca. Občina je tam postavila dva objekta na točkovnih temeljih, v katerih bodo, kot so izjavili na občini, hranili orodje in stroje, ki jih potrebujejo za izvedbo projekta Obnova mokrotnih travnikov v neposredni okolici zemljišča. Za navedeno si je občina še pred izdajo odločbe inšpektorja pridobila naravovarstveno soglasje," je odgovorila Darija Dolenc iz službe za odnose z javnostmi pri inšpektoratu in dodala, da v postopku, ki še ni končan, inšpektor ni ugotovil, da bi bila navedena objekta namenjena za strelišče.
Inšpektorat za okolje in prostor je ugotovil tudi nezakonitosti. Ker je za vse posege na vodnih in priobalnih zemljiščih treba dobiti vodno soglasje direkcije za vode, občina pa tega za ograjo ob potoku Črnec ni pridobila, in ker je z ograjo preprečila prost prehod, je kršila določbe zakona o vodah. Inšpektor je zato odredil odstranitev ograje, Občina Velika Polana jo je medtem že odstranila. Lesena ograja je zdaj odložena pri zabojniku.
Velikopolanska občina je letos od inšpektorja dobila še odločbo, s katero ji je začasno prepovedal posege v naravi v okviru projekta obnove mokrotnih habitatov ob Muri, saj za posege ni pridobila potrebnih dovoljenj.
"Ker občina najprej ni sledila odločbi, je bil uveden izvršilni postopek. V nadaljevanju postopka pa je pridobila dovoljenje za poseg v naravo, ki se nanaša na navedeni projekt, in je dela tudi že končala," so še sporočili z inšpektorata za okolje in prostor.
Kaj je v zakonu
Informacije o tako imenovanem elitnem strelišču Lovske družine Velika Polana so govorile tudi, da gre v tem primeru za kršitev zakona o orožju. Kaj pravi zakon?
Po določbah zakona o orožju si lahko lovska družina uredi strelišče tudi za glinaste golobe na svojem zemljišču (torej v konkretnem primeru tam, kjer danes stoji ladijski zabojnik), in to brez dovoljenja ministrstva za notranje zadeve, s tem da mora upoštevati predpise s področja urejanja prostora in varstva okolja. Na omenjenem ministrstvu so namreč zapisali, da določbe zakona o orožju, ki se nanašajo na civilna strelišča, ne veljajo za lovska strelišča, ki jih lovske organizacije v okviru lovišča uporabljajo za pristrelitev in preizkus lovskega orožja svojih članov po lovskih predpisih. Preizkus orožja pa je za slehernega lovca obvezen, če želi v tekoči sezoni izvajati lov na divjad.