Obiskovalci Pomurja, ki se v najbolj severovzhodni kot Slovenije pripeljejo po avtocesti, že tam nekje za Vučjo vasjo dobijo občutek neskončne ravnine, v katero se podajajo. Toda Vrata v Pomurje stojijo še nekaj kilometrov dlje, ob Soboškem jezeru pred Mursko Soboto, in se bodo uradno odprla to pomlad. Ker pa nas s plakati že nekaj tednov vabijo na obisk, smo se slovenski turistični novinarji odpravili pogledat, kaj nastaja v impozantni stavbi, vidni že z avtoceste.
Expano, kot se objekt uradno imenuje, je v letu 2015 na mednarodni razstavi Expo v Milanu zastopal slovensko arhitekturo in postavljal na ogled najboljše, kar premore naša država. Ko je bil objavljen razpis za njegovo nadaljnjo uporabo, se je Mestna občina Murska Sobota nanj prijavila z jasno zasnovanim projektom promocije celotnega Pomurja, vključno z modelom trženja, po katerem bo objekt finančno samovzdržen. In pridobila objekt. Murskosoboški župan dr. Aleksander Jevšek je posebno ponosen, da so k iskanju idej za vsebinsko zapolnitev programa pritegnili tudi krajane, k sodelovanju pa predstavnike celotne regije, skupaj z Gornjo Radgono in Jeruzalemom.
Brez strahu, če srečate čredo mamutov
Toda kot rečeno, Vrata v Pomurje še niso povsem odprta. Te dni mojstri še vrtajo, zabijajo in nameščajo naprave, ki bodo obiskovalcem virtualno približale značilnosti, zgodovino in znamenitosti regije ter jih obenem navdušile, da si jih ogledajo tudi v živo. Objekt ima pet večjih prostorov, ki so v notranjosti razdeljeni na več manjših kotičkov. Po lepi slovenski navadi se skozi glavni vhod pride v kuhinjo, kjer bodo lahko kaj popili in prigriznili tudi obiskovalci, ki se ne bodo odločili za ogled vsega objekta. Gostinec, ki bo dobil v najem kulinarični kotiček, bo moral zagotavljati, da je vsaj 50 odstotkov njegove ponudbe regionalne. S tem bo Expano podpiral lokalne pridelovalce in predelovalce v živilski panogi, ti pa bodo imeli na voljo tudi prodajni kotiček, kjer bo njihove izdelke mogoče kupiti za domov.