(KRITIKA SERIJE) Netflix s serijo o Arnieju pokazal, da ima tudi jeklo svoje šibkosti

Matic Majcen
24.06.2023 05:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Trije deli serije Arnold predstavijo tri poglavja iz igralčevega življenja.
Netflix

Ko slavne osebnosti napišejo avtobiografsko knjigo ali posnamejo "uradni" film o lastnem življenju, vedno obstaja nevarnost, da bo ta izdelek zgolj PR-ovsko navajanje dejstev, ki zvezdnika ali zvezdnico prikazujejo v pozitivni luči in molčijo o negativnih plateh, zaradi česar tudi celotna zgodba ne izpade kredibilno. Včasih je to sicer javnosti edini dostopen kompromis – konec koncev zvezdniki kamer ne pustijo vsak dan v zakulisje svojih življenj ter k sodelovanju povabijo še svoje slovite kolege. Prav v tem se razkriva tudi čar Netflixove serije Arnold, tridelnega in triurnega vpogleda v življenje Arnolda Schwarzeneggerja.

"'I'll be back' je postala največkrat citiran stavek v zgodovini filma," v drugi epizodi reče 75-letni igralec, ko razloži, da so se te slovite besede rodile kot plod njegove improvizacije - in ne tistega, kar je bilo zapisano v scenariju. "To vam samo pove, kdo je imel prav in kdo ne." Takšnega samopoveličevanja je sicer v seriji kar nekaj. Schwarzenegger je v dokumentarcu vseskozi za krmilom in nam iz prve osebe pripoveduje svojo življenjsko pot, ki se začne v Thalu, majhni vasici na avstrijskem Štajerskem, in nas popelje preko njegovega vzpona do svetovnega bodibilderskega trona - preko selitve v ZDA in njegove izjemne, čeravno nepričakovane igralske kariere. "Arnie" je zaradi stroge vzgoje vedno težil k temu, da bi bil najboljši, in je celega sebe tako fizično kot duhovno usmeril k temu cilju. A kljub temu, da film vsebuje obilje zbadljivk o tem, zakaj je boljši od drugih, se Schwarzenegger v filmu vendarle tudi čustveno odpre bolj, kot smo ga kdaj videli na zaslonih. 

Igralec se namreč spusti tudi v svoje strahove, negotovosti kot tudi manj bleščeče dogodke iz svojega življenja, denimo v odnos s svojima staršema ter tudi v smrt lastnega brata pri komaj 25 letih. Ampak tisto, kar dokumentarcu daje dodatno vrednost, je prav popoln dostop tako do arhivskih posnetkov kot do na novo posnetih intervjujev z njegovimi režiserji, soigralci in celo konkurenti, kakršen je Sylvester Stallone. Film je izredno spretno sestavljen – tridelna struktura služi temu, da njegovo življenjsko zgodbo razdeli na obdobje bodibilderstva, nato igralskega in na koncu še političnega vzpona. Zaradi obilja dosegljivega gradiva je gledanje pravi užitek, še posebej v prvi epizodi, ki nas seznani s Schwarzeneggerjevim najmanj poznanim mladim obdobjem.

V svetu filma sicer pojem "Netflix dokumentarca" zaradi komercialne naravnanosti vse pogosteje postaja prej zmerljivka kot objektivna žanrska oznaka, a kadar je film narejen tako dobro kot Arnold, mu je le stežka moč karkoli oporekati. Skupaj z letošnjim Applovim dokumentarcem Still o življenju Michaela J. Foxa, je tudi serija o Arnoldu Schwarzeneggerju ultimativni filmski dokument o slavnem igralcu. V njej je razloženo ozadje toliko ikoničnih in nemudoma prepoznavnih vlog, da dejansko prejmeš dober uvid, zakaj in kako je protagonist postal ena najbolj prepoznavnih medijskih osebnosti poznega 20. stoletja. V seriji je verjetno res marsikatera anekdota povedana s Schwarzeneggerjevim pristranskim pogledom, a se vseeno zdi, da je vse skupaj podano z dovoljšnjo mero iskrenosti, da vse skupaj izpade kot kredibilna, polnovredna avtobiografija.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta