Trajnostno ravnanje vključuje marsikaj, tudi razvoj digitalne pismenosti

V zavarovalnici Generali se zavedajo vloge vseživljenjskega partnerja svojih strank, zato so zagnali dolgoročni projekt Digitalno samostojni.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Potem ko so znanstveniki že pred desetletji začeli opozarjati, da mora človeštvo v svojem ravnanju z viri in dobrinami postati bolj trajnostno usmerjeno, se je trajnost naposled le usidrala tudi v zavest posameznikov. Veliko je k temu pripomoglo ozaveščanje v izobraževalnem sistemu in v medijih, precej pa so prispevale tudi vladne politike in ravnanje izstopajočih posameznikov in skupin v družbi.

Trajnost seveda ne pomeni zgolj ločevanja odpadkov in varčevanja z energijo, temveč jo moramo udejanjati na vseh področjih življenja vso življenjsko dobo. Razmišljati trajnostno pomeni razumeti, da na svetu nismo sami, in včasih postaviti potrebe skupnosti pred lastne želje. Dobro je, če nas pri tem podpira zanesljiv partner in nam olajša katero od manj prijetnih odločitev.

Happy older 70s smartphone user woman waving hand hello at screen, frontal camera, speaking on video conference call, talking to family online, smiling, laughing, sitting on couch at home
Shutterstock

Kaj vse obsega trajnostno delovanje

Ravnati trajnostno pomeni delovati na številnih področjih, ki prinašajo dobrobiti danes in prispevajo k boljši prihodnosti; trajnostno delovanje obsega:

  • humanitarno delovanje, ki vključuje pomoč ljudem iz ranljivih skupin, mladostnikom, družinam z majhnimi otroki in starostnikom;
  • kmetovanje, ki zagotavlja, zdravo, varno hrano in obenem ne izčrpava zemlje;
  • podporo podjetjem, ki uspešno uvajajo trajnostne prakse v svoje poslovanje;
  • nasvete za bolj aktiven in zdrav način življenja za vse ter finančno podporo za športne klube, društva in zveze, v katerih rastejo in se kalijo prihodnji vrhunski športniki;
  • digitalizacijo na številnih področjih družbe, ki omogoča pregledno, hitro in učinkovito dostopanje do kakršnihkoli podatkov, ki jih potrebujemo.
Shutterstock

Starejšim primanjkuje digitalnih veščin

V zavarovalnici Generali se zavedajo izzivov, ki jih pred starejše, še posebno na ruralnih območjih, postavlja digitalizacija vsakdanjega življenja. Zato so v Generaliju sprožili pobudo za digitalno opismenjevanje zlasti starejše populacije, ki se z digitalizacijo družbe še vedno težje spoprijema. Pri enostavnih vsakdanjih opravilih je namreč vse pogosteje nujna uporaba pametnih naprav, starejšim pa za samostojno in suvereno uporabo računalnika ali pametnega telefona primanjkuje ustreznih digitalnih veščin.

Brezplačne računalniške urice

V Generaliju so za povečanje računalniške pismenosti starejših občanov zagnali dolgoročni projekt Digitalno samostojni, v okviru katerega bodo v izbranih občinah, posebno zunaj velikih središč, omogočili štiridnevne osnovne in nadaljevalne tečaje za skupine po deset udeležencev. Brezplačne računalniške urice so izobraževalne in tudi družabne narave. Izvajajo jih skupaj z družbo ISA ZNANJE, specializirano za usposabljanje starejših za uporabo novih tehnologij. Prvim trem izbranim občinam – Lendavi, Piranu in Kranjski Gori – bodo spomladi 2024 sledile nove občine.

Shutterstock
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.