Zdravje v méni je v meni

Kaja Komar
18.09.2023 22:16

Ivica Flis Smaka, spec. fizikalne in rehabilitacijske medicine z licencami iz akupunkture, anti-aging in regeneracijske medicine

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Osebni Arhiv

Mariborčanka dr. Ivica Flis Smaka je specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine z vrsto licenc vzhodnih medicinskih znanosti, alternativne in funkcionalne medicine.

S svojo »medicino po meri človeka« želi prav vsakemu zagotoviti kakovostno in aktivno življenje v vseh starostnih obdobjih, saj je vsako obdobje nekaj posebnega. To velja tudi za menopavzo, ki se praviloma pojavi med 45. in 55. letom, odvisno od posameznice. Obdobje prinese naravne fiziološke spremembe, nekatere imajo hude zdravstvene in psihosocialne težave, druge pa jih skoraj ne občutijo, čeprav je padec hormonov podoben. Z življenjskimi nasveti multidisciplinarne, vedoželjne, človekoljubne in vedno aktivne dr. Ivice Flis Smaka boste lahko letom dodali kakovost, življenju pa kakovostna leta in mladostno energijo.

Ženske težave po 45. letu

Ženskam z večjimi težavami se priporoča nadomeščanje hormonov, vsem pa zdrav življenjski slog za boljše počutje v svojem telesu. »S hormonskimi spremembami so pogosto povezane težave, ki se začnejo pri ženskah pojavljati v obdobju po štiridesetem letu ali morda celo že prej, kot so nespečnost, suha koža in sluznice, nočno potenje, depresivnost, razdražljivost, pretirana čustvena odzivnost, slaba koncentracija, občutek nemoči, pomanjkanje notranjega miru itn.,« našteje dr. Ivica Flis Smaka najpogostejše težave v času perimenopavze, t.j. leto ali dve po zadnji menstruaciji, pri mnogih se znaki pojavijo tudi do dve leti pred izgubo rednega ciklusa. »Lajšamo jih na različne načine, z izvlečki različnih rastlin ali z bioidentičnimi hormoni, ki so v molekularni strukturi popolnoma enaki strukturi humanih hormonov.«

Ko hormoni niso v ravnovesju

Hormoni so močno potentne in zelo pomembne molekule, ki vplivajo na številne procese v našem telesu. Nastanejo na dva načina: izločajo jih žleze ali jih tvorijo tkiva na mestu, kjer učinkujejo. »Vsak posamezni hormon ima svoje naloge in vpliva na točno določena tkiva, hkrati pa vpliva tudi na ostale hormone. Zato je zelo pomembno, da so hormoni v telesu v optimalnih količinah in v medsebojnem ravnovesju,« pojasnjuje dr. Flis. Ko se hormoni sprostijo v telesu, se tudi porabijo, izgubijo in izločijo v procesih. »Posebna pozornost velja obvladovanju hormonov nadledvične žleze, ščitnice in trebušne slinavke, ki močno vplivajo na ostale hormone. Dolgotrajna in velika nihanja hormona(ov) spremenijo potek številnih ostalih procesov v telesu, kar lahko vodi v bolezen. Prve znake in težave telo najpogosteje uredi brez naše vednosti, včasih jih celo prikrije, zato jih zaznamo šele, ko zares zbolimo.«

Primanjkljaj lahko močno vpliva na počutje

Veliko hormonov vpliva na naše duševno zdravje, zato je lahko menopavza z vsemi svojimi kliničnimi simptomi za žensko precej obremenjujoče obdobje. »Kadar je testosteron v ženskem telesu (pre)nizek, se to izrazi z depresijo in neodločnostjo, izrazito občutljivostjo. V funkcionalni medicini je progesteron zaščitnik ženskega telesa, zlasti pred rakastimi obolenji, in vpliva na številna tkiva: kožo, maščevje, mišice, možganovino. Ženska z nizkimi vrednostmi progesterona je lahko nervozna, nemirna, neodločna, ima težave z nespečnostjo in nočnim potenjem.« Dr. Flis Smaka opozarja, da lahko že zaradi manjšega primanjkljaja progesterona in previsokih vrednosti estrogena nastopijo številne težave. »Recimo nenehna utrujenost, napetost mišic in živčevja, vznemirjenost, agresija, anksioznost in jeza, napadi panike in besa. Večja je senzibilnost in zaznavanje bolečin, pogosta nespečnost, predmenstrualna napetost z občutljivostjo dojk in napenjanjem trebuha, kopičenje maščobe v trebušnem predelu, menoragija in pretirane krvavitve. Tu je še bolečina med spolnim odnosom, rdečica in otekel obraz, povečane in boleče dojke, otekli gležnji in stopala.« Dodajanje hormonov lahko ključno pripomore k boljšemu počutju in zadovoljstvu. »Preverjati moramo tudi hormone ščitnice, saj nizke vrednosti povzročajo zaprtje, porast telesne teže, upočasnjenost v mišljenju in »meglo v glavi«, vplivajo na kakovost las, kože in nohtov.« Pogosto se celo zgodi, da do težav pride, ko so vrednosti posameznih hormonov še znotraj meja normale.

Sem morda kobila, da potrebujem kobilje hormone?

Ženske, ki imajo hude težave, si lahko učinkovito pomagajo z bioidentični hormoni, ki so natančne kopije hormonov v človeškem telesu. Pionir na področju uporabe naravnega hormonskega nadomestnega zdravljenja je ameriški zdravnik Jonathan V. Wright, ki je specializacijo začel na slavni kliniki Mayo in nadaljeval na svoji kliniki Tahoma clinic blizu Seattla. »Nekoč, okoli davnega leta 1980, ga je stranka ogorčeno vprašala, če ga spominja na svinjo ali kobilo! Ves zaprepaden je poskušal zanikati, a gospa je vztrajno trdila, da ne želi jemati prašičjih ali kobiljih hormonov in zahtevala je takšne, ki so enaki njenim  v telesu. Tako so začeli v ameriških farmacevtskih krogih iskati hormone, ki so enaki človeškim.« Wright si že od vsega začetka želi ženskam in moškim v zrelih letih pomagati obnoviti njihovo mladostno hormonsko ravnovesje brez uporabe sintetičnih hormonskih ponaredkov. »Bioidentični hormoni učinkujejo boljše in zlasti varneje kot večina patentiranih sintetičnih nepravih hormonov, saj imajo bioidentični popolnoma enako zgradbo kot hormoni, ki jih po naravni poti tvori človeško telo. Struktura modificiranih sintetičnih hormonov pa je v večini preparatov drugačna od naravnih hormonov, torej so ponaredki. Le z naravnimi sredstvi lahko na naraven način varno obnovimo ali ponovno vzpostavimo naravnemu najbolj podobno hormonsko ravnovesje!«

Kaj nam bioidentični hormoni prinesejo? 

Bioidentični hormoni pravzaprav niso novost v medicini. »Dober primer je pripravek inzulina, ki ga uporabljajo osebe s sladkorno boleznijo in je na voljo v slovenskih lekarnah in bolnišnicah. Sintetični inzulin je v svoji sestavi popolnoma bioidentičen - in čeprav je molekula narejena v laboratoriju, je enaka molekuli človeškega inzulina.« Njegova kemijska struktura je torej popolnoma enaka kemijski formuli naravnega inzulina. Med bioidentične hormone sodi tudi laboratorijski pripravek oksitocina, ki ga pri porodu uporabljajo za sprožitev popadkov in je popolnoma enak hormonu v telesu. »Veliko naših strokovnjakov še zmeraj vztraja, da v Sloveniji nimamo bioidentičnih hormonov. A se ob že naštetih uporablja kar nekaj kortikosteroidov (protivnetnih zdravil), predvsem v dermatologiji, nevrologiji, revmatologiji in kozmetologiji za zdravljenje kožnih in drugih bolezni. In večina je bioidentičnih,« tako o neupravičenem statusu bioidentičnih hormonov pove zdravnica iz Zdravstvenega centra Flis v Mariboru. »Vendar dejansko mnogim ženskam in moškim omogočajo veliko boljšo kakovost življenja. Če so hormoni popolnoma enaki kot naši v telesu, imajo v našem telesu popolnoma enake učinke kot nam lastni hormoni. Kadar pa so vneseni hormoni le podobni našim hormonom, torej so ponaredki ali modificirani sintetični hormoni, se ti v telesu ne obnašajo popolnoma enako kot naši hormoni, telo jih ne prepoznava enako, zato se pojavijo tudi neželeni učinki, ki so lahko tudi usodni.«

Za učinkovito zdravljenje nujen celostni pregled telesa

Ob prvem obisku Zdravstvenega centra Flis morajo pacientke najprej izpolniti obširen vprašalnik o lastnem počutju, zgodovini težav, zdravljenjih, zdravilih, prehrani in o delovnem okolju. »Odgovori mi omogočijo, da ugotovim, kje so šibke točke. Da spoznam, česa si oseba želi in kaj jo pri lastnem počutju moti. Sledi pregled telesa, kože, lasišča, nohtov, refleksov in tudi ostalih znakov, npr. kje se nabirajo maščobne obloge, na kak način se telo poveša, kakšna je videti v obraz, ima podočnjake, zabuhlost, suhe veznice, kakšna je kakovost las in nohtov ipd.« Vsekakor ne gre za klasično hormonsko zdravljenje, saj je v središču pozornosti človek kot oseba, ki ji je obravnava povsem prilagojena. Po načelih integrativne medicine preveri, kaj morda posamezniku manjka, da bi mu lahko povrnila zdravje, tudi morebitno pomanjkanje mineralov in vitaminov ter drugih hranil. »Šele ko je narejena analiza krvi in imam vse podatke, lahko svetujem, kako izboljšati kakovost življenja. Ob tem nikakor ne gre zanemariti gibanja in načina življenja, od prehranskih navad do kakovosti spanja. Prav spanje in motnje spanja so v zadnjem času pogost vzrok težav, zato v terapijo vključujem še razne vaje in tehnike sproščanja, svetujem glede pravilnega dnevno-nočnega ritma življenja.«  

Najpomembnejši je odnos do same sebe

Na našo vitalnost in energijo vplivajo številni dejavniki, dogodki, dejanja, pravila, prehrana, okolje in onesnaženost, sodelavci in partnerji. »Vse to pušča sledove in še kako pomembno je, da živimo v čim bolj naravnem okolju s čim manj umetnimi materiali. Nujno je, da najdemo notranji mir, da živimo skladno sami s seboj in svojimi cilji. Nikdar ne smemo pozabiti na radosti, igro in smeh!« še spomni dr. Flis Smaka, ki tudi sama skrbi za svoje dobro počutje, si vzame čas za gibanje, hojo, kolesarjenje, redne dnevne meditacije. In kaj najbolj pospešuje staranje? »Slab odnos do samega sebe! Pogosto to pomeni, da se za doseganje nekega cilja pustimo ujeti in podjarmiti. In prav notranje najedanje je veliko hujše od vseh zunanjih dejavnikov in agresorjev.« 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.