Trendovsko-boemska četrt Spittelberg
Hm, Spittelberg … Nekaj korakov od dunajske Muzejske četrti (Museumsquartier) se skriva majhna četrt z ozkimi uličicami ter majhnimi lokali in trgovinami, ki ponujajo izbrane modne in urbane dizajnerske izdelke. Četrt, ki je pred stoletji slovela po bordelih, je zdaj znana kot umetniško-boemski predel z restavracijami, lokali in sodobnimi trgovinami. Tudi brez obiska te četrti zame Dunaja že nekaj let ni več.
Čeprav Spittelberg deluje kot vasica sredi velemesta, z malo avtomobili in veliko pešci, je bilo nekoč povsem drugače. Tu so se bohotili pašniki, z gradnjo bolnišnice pa se je Spittelberg počasi spreminjal v mestece. Četrt je ljudem vrsto let ponujala tudi poceni gostišča in bordele. Na pestro zgodovino tamkajšnjih stavb zdaj spominjajo napisi na njih, Spittelberg, nekoč nezaželeno območje, pa je zrasel v eno bolj priljubljenih dunajskih četrti za mladino in mlade po srcu.
Iz rdeče četrti v umetniško
K temu, da je ohranil pečat preteklosti, ki mu ga dajejo stare stavbe in tlakovana tla, so pripomogli s protesti predvsem umetniki. Mestna oblast je želela četrt namreč podreti in jo spremeniti v moderen del Dunaja. Vpliv umetnikov in umetnosti je zdaj viden predvsem v umetniških butikih in trgovinicah. Med temi je tudi Werkbank, butik za mlade, še neuveljavljene modne in industrijske oblikovalce, nekakšna trgovina s konceptom. Tu lahko oblikovalci predstavijo in prodajajo svoje izdelke: nakit, pohištvo in dodatke, od skodelic do očal.
Na kavo in po mizo
Med trendovske trgovine s konceptom med drugimi sodi tudi Das Möbel. Že ime trgovine pove, kaj je v njej naprodaj. A poleg pohištva, ki je tu prav tako nekaj posebnega in unikatnega, je v prodajalni tudi kavarna. Stole, na katerih sedite, in mizo, na kateri postrežejo espresso za dva evra, lahko tudi kupite.