Katere dokumente potrebujem kot lastnik psa ali mačke?

Maja Nabernik
04.10.2023 00:00

Med zakonsko določenimi odgovornostmi vsakega lastnika psa je tudi registracija, ki vključuje označitev z mikročipom, izdajo potnega lista za hišne živali in vpis podatkov o psu v Centralni register psov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
shutterstock

Če psa kupite pri odgovornem rejcu, ga mora ta po zakonu čipirati, pes mora imeti svoj potni list in biti registriran v Centralnem registru hišnih živali (CRHŽ). Ob nakupu psa boste morali izpolniti obrazec, ki ga dobite v veterinarskih ambulantah, o spremembi lastništva psa. Na podlagi obrazca ali prodajne pogodbe boste morali v sedmih dneh urediti spremembo lastništva v katerikoli veterinarski organizaciji. Enak postopek velja, če ste kupili ali posvojili odraslega psa.

Kdaj moramo psa registrirati

Zakon o zaščiti živali določa, da mora biti pes do dopolnjenega osmega tedna starosti označen. V primeru načrtovanih potovanj v tujino je treba psa označiti že prej, prav tako pri spremembi lastništva, torej ob morebitni prodaji ali oddaji psa. Kot navaja Pravilnik o označevanju in registraciji hišnih živali, pomeni označitev hišne živali označitev z mikročipom ali drug način označitve, ki omogoča preverjanje identitete živali. Pristojna veterinarska organizacija psa prijavi v Centralni register psov (CRP), ki se vodi pri upravnem organu, pristojnem za veterinarstvo. V CRP vnesejo podatke o psu in o njegovem lastniku. V CRP se kot lastnik in zakoniti zastopnik psa lahko vpiše oseba, starejša od 18 let. Registracija psov v RS je obvezna, razen za pse, ki na ozemlju RS bivajo nepretrgano manj kot šest mesecev v koledarskem letu. Ob prvi registraciji vzrejnega psa, skotenega v Sloveniji, je obvezen podatek še številka mikročipa mame, torej podatek o izvoru psa. Ob registraciji prejme pasji mladič potni list. Mačke in beli dihurji morajo biti registrirani v primeru odhoda iz Slovenije. Poleg tega mora lastnik psa vsako spremembo glede lastništva psa ali pogin psa sporočiti veterinarski organizaciji v sedmih dneh od spremembe. Veterinarska organizacija spremembo uredi s predložitvijo posebne izjave, ki jo podpišeta tako stari ali novi lastnik psa, ali s predložitvijo kupoprodajne pogodbe. Posebna previdnost pri uvozu psov v Evropsko unijo iz nekaterih tretjih držav, denimo Srbije, saj so v tem primeru za registracijo psov zahtevani posebni pogoji.  

Tudi lastništvo domače mačke se po zakonu o zaščiti živali izkazuje z označitvijo mačke na predpisan način ter z vpisom mačke in lastnika v CRHŽ. Lastnik mačke ob prijavi sporoči podatke o mački in lastniku (osebno ime, naslov prebivališča, EMŠO, kontakt), pristojna veterinarska organizacija pa jih vnese v CRHŽ.

Centralni register hišnih živali

CRHŽ vodi Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Upravni organ, pristojen za veterinarstvo, in pristojne veterinarske organizacije pridobijo osebne podatke od lastnikov hišnih živali ter za potrebe preverjanja točnosti pridobljenih podatkov tudi iz Centralnega registra prebivalstva. Osebni podatki o lastniku in živali se obdelujejo za vodenje in vzdrževanje CRHŽ ter za odločanje po zakonu, ki ureja zaščito živali, in po zakonu, ki ureja veterinarska merila skladnosti. Ta register nima statusa javnega registra, osebni podatki lastnikov psov niso prosto dostopni in se lahko uporabijo le v skladu z zakonsko določenim namenom. Lahko pa del podatkov o svojem hišnem ljubljenčku preverite prek spletne aplikacije z vpisom številke mikročipa.

Za pse obvezno mikročipiranje

Pravilnik o označevanju in registraciji hišnih živali določa, da mora biti vsak pes označen z mikročipom. Za mačke to določilo velja v primeru premikov zunaj naše države, seveda pa se lahko označijo tudi na zahtevo lastnika. Mikročipiranje je postopek, s katerim živali vstavijo mikročip pod kožo na predelu vratu ali plečeta leve strani. Številka mikročipa se odčita s posebnim čitalnikom. Prve tri številke mikročipa razkrivajo poreklo živali. V Sloveniji imajo vsi mikročipi na začetku številko 705. Številka mikročipa se vpiše v potni list in CRP. Mikročip vstavi veterinar, ki preveri, ali je žival že označena z mikročipom in delovanje vstavljenega mikročipa. Veterinarska organizacija mora po opravljeni označitvi hišne živali v treh delovnih dneh vnesti podatke o označitvi za psa v CRPsi, ki ga vodi Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, za mačko pa v registre za druge vrste hišnih živali, ki jih vodi Uprava.

Potni list za pse je obvezen dokument

Veterinar po opravljeni označitvi z mikročipom in registraciji izda tudi potni list. Evropski potni list za hišne živali je dokument, ki upošteva standardni model EU in je nujen za potovanje med državami EU. Vsebuje opis hišne živali, številko mikročipa ali vtetovirano kodo ter evidenco cepljenj proti steklini in kontaktne podatke lastnika in veterinarja, ki je izdal potni list. Evropski potni list za hišne živali lahko za psa, mačko ali belega dihurja dobite pri vsakem pooblaščenem veterinarju. Potni list za hišne živali ima vseživljenjsko veljavnost, če je žival veljavno cepljena proti steklini.

Lastnik psa ali mačke mora v 30 dneh po poginu, evtanaziji, pobegu ali odtujitvi vrniti potni list veterinarski organizaciji, ki dokument uniči na viden način. Razveljavljen oziroma uničen potni list veterinar vrne lastniku. Veterinarska organizacija vodi evidenco izdanih in razveljavljenih oziroma uničenih potnih listov.

shutterstock
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.