Nekdanja agentka FBI Tracy Walder iz Dallasa v Teksasu trdi, da ve, kako prepoznati lažnivca, in opozarja na devet znakov, ki ga razkrivajo. Tracy je nekdanja uradnica Cie in posebna agentka FBI, več let je delala kot vohunka.
Po več potovanjih v tujino na tajnih misijah, vključno z delom tajne operativke, se je odločila, da bo delo na terenu zamenjala z delom v pisarni in se prijavila na državno varnostno službo v Teksasu, piše Daily Mail. Zdaj svoje nasvete deli na spletu.
"Pet let sem delala na Cii, nato pa postala posebna agentka FBI-ja, kar je za žensko zelo redko. Začela sem dva tedna po diplomi na fakulteti, junija 2000," pripoveduje Walder in dodaja, da so ji, kljub utrujenosti, bile všeč protiteroristične misije, vendar ni želela več potovati v tujino.
Ko je bila pod krinko, je bilo zanjo bistveno, da čim prej odkrije lažnivce, veščina, ki ji še danes pomaga, da se izogne občutljivim situacijam. Najprej, opozarja, bodite pozorni na tiste, ki uporabljajo solze, da bi se izognili razlagam, tiste, ki pretiravajo, a ne pojasnjujejo, in tiste, ki preveč razlagajo.
"Veliko govorijo, a ne razkrivajo podrobnosti"
"Lažnivci lahko izredno hitro preidejo skozi čustva, od mirnega vedenja do neobvladljivega vedenja in joka. To se zgodi, ko se počutijo ujete pri laži. Morda poskušajo posameznike izolirati, tako da se njihova zgodba bolj ujema," pravi.
"Uporabljajo veliko pojasnjevalnih besed, s pomanjkanjem podrobnosti. Zdelo se bo, da veliko govorijo, vendar ne dajejo podrobnosti. Tu je tudi izogibanje očesnemu stiku," poudarja.
To je devet znakov, ki po njenem kažejo na to, da nekdo laže:
1. Ponavljanje.
2. Glasno govorjenje.
3. Uporaba solz za izogibanje razlagam.
4. Pretirano govorjenje, vendar brez podrobnosti.
5. Prehod iz umirjenega v nenadzorovano vedenje.
6. Izogibanje očesnemu stiku.
7. Izolacija posameznikov z namenom uskladitve zgodbe.
8. Ekstremno pretirano razlaganje preprostih stvari.
9. Pomanjkanje specifičnosti.