Lendava, Kranjska Gora, Piran, Poljčane, Črna na Koroškem, Trbovlje, Gornji Grad, Ljutomer in Bovec – to je devet slovenskih občin z visokim deležem starejšega prebivalstva, ki jim je Generali zavarovalnica v letu dni, od novembra 2023 do novembra 2024, podarila štiridnevne osnovne in nadaljevalne računalniške tečaje. S projektom »Digitalno samostojni« je tako prispevala k opolnomočenju številnih starejših občanov s ključnimi digitalnimi znanji, ki jih danes potrebujejo za vsakodnevno življenje.
Skrb za starejše iz manjših krajev
Generali je v okviru svojega poslanstva in zavezanosti trajnostnemu razvoju razvil koncept izobraževanj v obliki brezplačnih računalniških uric za starejše občane iz manjših krajev, kjer se soočajo z visokim deležem indeksa staranja in kjer je manj možnosti za pridobivanje digitalnega znanja. Brezplačne računalniške urice so bile zato izobraževalne in družabne narave. Udeleženci so spoznali osnovno uporabo interneta, e-pošte, pametnih telefonov, se naučili vzpostaviti video klic, dostopati do storitev e-zdravja in še več – vse, kar potrebujejo v vsakdanjem življenju.
Računalniške tečaje (15 pedagoških ur, razporejenih v štiri zaporedne dni) je Generali izvajal v sodelovanju z družbo ISA Znanje, ki je specializirana za usposabljanje starejših za uporabo novih tehnologij. Da se družba ponaša z bogatimi izkušnjami na tem področju, priča projekt celoletne računalniške šole »Senior 60+«. Izvajajo jo vse od leta 2001, od leta 2008 pa izvajajo tudi tečaje uporabe sodobnih tehnologij za starejše prebivalce, ki so do sedaj vključevali že več kot 20.000 udeležencev.
Visoka stopnja zadovoljstva tečajnikov
Povratne informacije udeležencev z dosedanjih delavnic so izjemno pozitivne. Tečajniki so poudarili, da so z novimi znanji postali predvsem veliko bolj samozavestni in vešči pri uporabi računalnikov in pametnih telefonov. Njihova povprečna ocena zadovoljstva s tečajem je bila kar 4,8 od 5, v anketi po koncu delavnic so v 90 odstotkih poročali, da se po tečaju počutijo bolj samozavestno pri uporabi računalnika, da bodo odslej računalnik uporabljali bolj samostojno (85 %) in pogosteje (82 %) kot prej.
Udeleženci so spoznali osnovno uporabo interneta, e-pošte, pametnih telefonov, se naučili vzpostaviti video klic, dostopati do storitev e-zdravja in še več – vse, kar potrebujejo v vsakdanjem življenju.
Slovenija v digitalni pismenosti starejših pod povprečjem EU
V okviru vseživljenjskega partnerstva in trajnostni zavezanosti se pri Generaliju trudijo za vključevanje in podporo ljudem v vseh obdobjih njihovega življenja. Z namenom prispevati k njihovemu bolj kakovostnemu življenju ter varni, odgovorni in trajnostni prihodnosti za vse. Mednje sodijo tudi starejši, ki se pri enostavnih dnevnih opravilih vse pogosteje srečujejo z nujno uporabo pametnih naprav, a jim za suvereno in neodvisno uporabo računalnika ali pametnega telefona primanjkuje ključnih digitalnih veščin.
Generali se zaveda pomembnosti pridobitve digitalnih veščin za starejše, saj pomanjkanje digitalne pismenosti pogosto vodi v socialno izključenost ter omejen dostop do ključnih storitev digitalne dobe.
»Zato starejšim predajamo znanje o tem, kako učinkovito uporabljati svetovni splet, se naročiti na zdravniški pregled, preveriti urnik javnega prevoza, vzpostaviti video klic s sorodnikom, plačati račun in nenazadnje varno uporabljati spletne storitve. Naš cilj je, da jim omogočimo pridobitev bistvenih digitalnih veščin, ki jim bodo olajšale uporabo računalnika in pametnega telefona v vsakdanjem življenju,« izpostavlja Svjetlana Almaš, direktorica marketinga in odnosov z javnostmi v Generali zavarovalnici.
Generali se zaveda pomembnosti pridobitve digitalnih veščin za starejše, saj pomanjkanje digitalne pismenosti pogosto vodi v socialno izključenost ter omejen dostop do ključnih storitev digitalne dobe. Glede na to, da Slovenija, po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS), v digitalni pismenosti starejših zaostaja za povprečjem EU, ima projekt »Digitalno samostojni« še toliko večjo težo.