Dolina Soče: Kaj lahko doživite tudi v mrzlem delu leta?

BEB
27.11.2024 03:21

Dolina Soče ne ponuja možnosti za raziskovanje le ljubiteljem narave, temveč se s temi biseri, ki jih je mogoče obiskati tudi hladnem obdobju, prepletata tudi bogata zgodovina in kultura

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slap Virje
www.slovenia.info

Od sakralnih znamenitosti do mogočnih slapov in muzejev vabijo dolina Soče in tamkajšnji kraji k odkrivanju bogate dediščine in občudovanju osupljivih razgledov. Ne le poleti. Seveda se sedaj ne bomo podali v reko ali na kakšno adrenalinsko doživetje na njej. Zato pa se ponujajo številne možnosti za pohode in raziskovanje hribov, ki jo obdajajo. Morda prehodite katerega od odsekov pohodniške poti Juliana trail. Tudi sedaj so občudovanja vredni številni slapovi v dolini, pravi naravni čudeži, prepleteni z lokalnimi pripovedkami. Slap Virje očara s smaragdnim tolmunom in bujnim okoljem, slap Curk s svojo višino 70 metrov izraža surovo lepoto narave. Družinam prijazni slap Sopota omogoča miren oddih, skriti biser slap Beri v Tolminu pa kratek pobeg v neokrnjeno naravo, pišejo pri Turizmu doline Soča.

Italijanska kostnica nad Kobaridom in dolino Soče
Kobariški Muzej

Obiske slapov ali drugih naravnih znamenitosti lahko povežete tudi z bližnjimi kulturnimi znamenitostmi in si ustvarite nepozabno doživetje. Eden od bolj markantnih spomenikov je kostnica padlih italijanskih vojakov v Sloveniji. Je vojaški spomenik na Poti miru od Alp do Jadrana in edina tovrstna kostnica v naši državi. Leta 1938 jo je odprl Benito Mussolini. Do kostnice, ki je zgrajena na Gradiču nad Kobaridom ob cerkvi sv. Antona, vodi cesta, ob kateri so postaje križevega pota. Zgrajena je v obliki osmerokotnika s tremi koncentričnimi krogi, ki se proti vrhu zožujejo v cerkev sv. Antona. Ta je bila zgrajena pred postavitvijo kostnice, v 17. stoletju. V kostnico so bili preneseni posmrtni ostanki 7014 znanih in neznanih padlih italijanskih vojakov, ki so se v prvi svetovni vojni borili v dolini Soče. Ob kostnici so postavljena spominska obeležja, ki so sprva stala na bovškem vojaškem pokopališču in so jih kasneje prenesli v Kobarid. Do kostnice se lahko podate iz Kobarida z avtomobilom ali peš, vzelo vam bo samo petnajst minut hoje.

Kostnico si lahko ogledate tudi vodeno s sodelavci Kobariškega muzeja, kjer se za to dogovorite. Tudi sicer je v Kobaridu skorajda obvezen obisk tega muzeja s stalno zbirko, posvečeno burni zgodovini tega kraja in okolice, ter informacijami o arheološkem najdišču. Večina stalne muzejske zbirke je sicer posvečena Soški fronti, ki je predstavljena v več tematskih sobah. Vsebine muzeja stalno dopolnjujejo tudi z občasnimi razstavami. Sedaj aktualna in še do 15. oktobra prihodnje leto na ogled je Bil sem vojni ujetnik! Muzej, ki je letos zabeležil že 50.000 obiskovalcev, je odprt vse dni v letu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta