Tik nad zalivom Milna na Hvaru se je v kamniti soteski ugnezdilo Malo Grablje. Zapuščeno podeželsko naselje boste našli severovzhodno od strmih skal Motokita, na pobočjih proti stari cesti iz mesta Hvar proti Velim Grabljam.
Okoliški oljčni nasadi in vinogradi dajejo predstavo o tem, kako je nekoč izgledalo življenje v danes opuščeni vasi, preden je trtna uš filoksera pregnala prebivalce, ki so si novo življenje morali ustvariti v Milni. Zapuščene kamnite hiše brez vrat in oken se zlivajo z naravo, mlin, ki čaka, da ga odkrijete, skedenj in cerkev ustvarjata popolno filmsko kuliso, piše hrvaški portal PunKufer.
Družinski mlin za oljke z dvema kolesoma so postavili leta 1884. Tam je bila tudi zadruga, ki je kasneje postala stanovanje za učitelja. Okno v drugem nadstropju še danes spominja na neke davne čase.
Danes je v Malih Grabljah videti le redke ljubitelje joge, ki pridejo po sončnem vzhodu vadit pred cerkev sv. Teodora ali pa se popotniki ustavijo v gostilni Stori Komin, a le v sezoni. Jedo hobotnico in jagnjetino na žaru, po možnosti z domačim vinom.
Ne obremenjujte se z jedilnikom, ampak se prepustite gostiteljem, ki vam bodo svetovali kaj jesti. Odkar je New York Times objavil zgodbo o Starem Kominu, prihajajo sem Američani in turisti z vsega sveta, da bi se na lastne oči prepričali, ali je ta skoraj pozabljen kraj vreden pozornosti. Glede na število pohval na TripAdvisorju se avantura očitno splača.
Malo Grablje občasno oživi s koncerti ali prireditvami na platoju pred cerkvijo, ki je že od nekdaj stičišče ljudi. Od tam se odpira pogled na vas in okoliške hribe, vrtove obdane z zidovi.
Vsako leto se na god sv. Teodora Hvarčani zberejo okoli cerkve. Če se podamo v hrib, pridemo do Velih Grabelj, kjer srečamo nekaj turistov, ki bežijo pred poletno gnečo. Zagrizeni sprehajalci se iz Malih Grabelj v Brusje odpravijo peš, piše PunKufer.
Ime kraja je bilo prvič zapisano leta 1538, leta 1934 pa je bilo zabeleženo na avstrijskem katastrskem zemljevidu. Zaradi osamljene lege je naselje ohranilo svojo prvotno prostorsko organizacijo iz 19. stoletja, zato je sprehod po grobih kamnitih tlakovcih, ki sestavljajo uličice, kot potovanje s časovnim strojem v preteklost.