Obala Antrim na Severnem Irskem je eden tistih krajev na svetu, ki se zdijo neresnični, kot filmska kulisa, ki ne sodi v današnji čas in prostor. In zagotovo najzanimivejši del na tem odseku, dragulj v kroni pravljične obale, je Velikanov prehod.
Pred 50 do 60 milijoni let je vulkanski izbruh oblikoval to mojstrovino narave, ki jo sestavlja približno 40 tisoč bazaltnih stebrov, približno 3 kilometre severno od mesta Bushmills. Edinstven primer, kako lahko ohlajanje bazaltne lave ustvari izjemno pokrajino, je prepoznal tudi Unesco in ga leta 1986 uvrstil na seznam svetovne dediščine.
V času, ko so si ljudje nerazumljive pojave razlagali z legendami, se je rodila zgodba o tem, kako je irski bojevnik Finn McCool zgradil nenavadne stebre za boj proti škotskemu tekmecu Benandonnerju, in prav po tej zgodbi je neverjetna pokrajina dobila ime, piše portal PunKufer.
Čeprav je bil Velikanov prehod znan lokalnemu prebivalstvu, velja leto 1692, ko je škof William King obiskal to območje, za leto njegovega odkritja. Stoletja so morala preteči, preden je prehod prejel pozornost, ki si jo zasluži, in v 19. stoletju so se turisti začeli zgrinjati na sever Irske, da bi videli stebre, ki se vzpenjajo tudi do 12 metrov visoko.
Velikanov prehod ni nenevaren. Tam se je v preteklosti raztreščilo več ladij, v tragediji iz 16. stoletja, ko je tam nasedla galeja španske armade, je življenje izgubilo več kot tisoč ljudi.
Če imate priložnost, ga obiščite. Če boste zelo pozorno pogledali neverjetne stebre, boste videli zanimive oblike, ki jih je ustvarila narava. Pečine fantastičnih stebrov ohlajene lave se občasno rušijo v Irsko morje in tvorijo oblike, ki nosijo zanimiva imena, kot so: Velikanov škorenj, Velikanovo oko, Pastirske stopnice, Satovje, Velikanske orgle, Dimniški stebriči, Velikanova vrata in Kamelja grba.