"Po naravi sem nemirnega duha, rad imam izzive, o svojih številnih aktivnostih zunaj SNG Maribor, kjer je stalni član Drame že od leta 1997, pravi akademski igralec Bojan Maroševič. Okroglih dvajset let torej rojeni Jeseničan v Mariboru že dela in živi, "tukaj bom najverjetneje tudi umrl", doda z nasmeškom. V letošnjem in prihodnjem letu bo nanizal še več obletnic svojega udejstvovanja. Naštel je že 50 let v filmu, desetletje več, 60 let, se ukvarja z gledališčem ...
Gledalci čutijo
Od takrat je naštel sodelovanje pri 32 filmih, tudi televizijskih nadaljevankah, a teater je "tisto ta pravo za igralca". "Pri filmu se da kaj 'zblefirati', določeno sceno lahko ponavljaš, v gledališču pa ni možnosti popravkov. Ne moreš reči, oprostite, bom še enkrat. O tem veliko predavam mladim pri gledališki vzgoji. Ne morem pred publiko in reči, umrl mi je bližnji, danes ne bo v redu. Gledalci tudi opazijo, kateri igralci pridejo na oder samo po plačo, kateri pa smo pravi igralci - to si zase upam trditi - in oddelamo, kot je treba. Četudi so obiskovalci predstav večinoma laiki, to čutijo ..."
Sam je že s sedmimi leti začel nastopati v teatru. To ga je ob mami igralki ves čas "vleklo", tako kot klasična glasba in pridobil je izobrazbo tudi v tem. Ko so poleg gledališča in glasbe prišli še film pa nadaljevanke, je bil v veliki dilemi, čemu se posvetiti s študijem. "Brat je bil na primer do pokoja član orkestra Slovenske filharmonije, jaz pa sem se odločil za igralsko akademijo." Še danes mu glasbeno znanje, je klarinetist, pride zelo prav.
Maister ob obletnici
Od leta 2009 Bojan Maroševič igra monodramo General. Pravi, da bo vztrajal, da svoj avtorski projekt o generalu Rudolfu Maistru odigra tudi letos, 23. novembra, ko bo 100 let od bojev za severno mejo. Besedilo je napisal Tone Partljič z odlomki besed, ki jih je izrekal general ob mobilizaciji vojske v Melju.
"Samo za škornje sem plačal 800 evrov, da bi bili takšni, kot jih je imel Maister. Velike težave sem imel, da sem našel slike njegove uniforme. Takrat je bil edini general in v svoji uniformi je pokopan. Iz Švice sem nato dobil prav material zanjo ...," razlaga o trudu, da bi imel karseda avtentično obleko.
Mentor, voditelj, selektor ...
Tudi zunaj gledališča ima veliko vlog. Je mentor dramskim skupinam, sam ima svojo skupino, kot predsednik komisije za kulturo v mestni četrti Nova vas sodeluje pri številnih prireditvah, predava retoriko, sodeluje s pevskimi zbori, orkestri, dolga leta je bil gledališki selektor, marsikatero predstavo odigra v dobrodelne namene. "Včasih si nakopljem preveč, ker ne znam reči ne, potem pa se mi časovno prekriva in kombiniram, a do sedaj smo še zmeraj vse izpeljali," takoj doda. Prav med pogovorom ga je klicala Metka Ferk, koordinatorica projekta Z odra na oder, festivala osnovnošolskih gledališč, ki ga danes pripravljajo na OŠ Leona Štuklja in kjer bo govorec. "Fino je, ko vidiš, da te vabijo in da lahko nekaj narediš, česar kdo drug ne bi mogel," dodaja.
Njegov koledar je tako skorajda nenehno poln. Včeraj sta s kolegico Milado Kalezić napolnila Staro dvorano s predstavo Staromodna komedija. Pred nekaj dnevi je na Polskavi nastopal z monodramo Prekleti kadilci, za katero mu je Svetlana Makarovič odstopila avtorske pravice. "Rekla je, naj kupim 50 konzerv za mačke in da imam ekskluzivno pravico v Sloveniji. Mislil sem, da se šali, a je ostalo pri tem."
Poseben odnos je imel tudi z avtorjem knjige [psi], čigar poslanstvo nadaljuje in širi teorijo rei, iz katere je razvil psihološko metodo in metodo za odpravljanje disleksije. "Šele ko je prišla potrditev iz Washingtona, so jo sprejeli in o tem poročali tudi pri nas," pravi o prvotni skepsi do zapisanega. Od takrat je bila knjiga na 777 straneh izdana že v četrti seriji, vsakokrat v 7777 izvodih.