Mežičan Miroslav Šipek je že šesto leto aktiven pri razvoju lesne industrije na Kitajskem. V pristaniškem velemestu Ningboju skrbi za proizvodnjo pohištva. To avtomatizirajo, prehajajo pa tudi na uporabo ekološko čistejših materialov.
Preobrat v industriji pohištva
Kaj konkretno proizvajate?
"Glavni proizvodni program so kuhinjska vrata, kuhinje po naročilu, kopalniško pohištvo, pohištvo za jedilnice in dnevne sobe, v manjšem obsegu pa še drugo pohištvo. Trenutno smo sredi priprave projekta za proizvodnjo notranjih vrat, ki bo pomenila nov proizvodni program za to firmo. Moje delo v tej zgodbi je organizacijsko in tehnično povezovanje vseh enot, tehnične izboljšave, razvoj in druga svetovanja upravi. "
Večji pomen ekologije
Kitajska je bila znana po ekološko spornih proizvodnjah, materialih? Kako trete te orehe?
"Kitajska vlada je postavila zelo smele okoljevarstvene načrte. Visoko je obdavčila vse materiale na osnovi topil, obenem pa podpira in subvencionira vse, ki so pripravljeni ukiniti uporabo okoljsko spornih materialov. Tako smo na Kitajskem v letošnjem letu priča množičnemu prehodu na materiale na vodni osnovi, ki prinašajo neprimerno čistejšo proizvodnjo. Tu gre predvsem za lake za površinsko obdelavo - vodne lake, ki smo jih začeli uvajati v proizvodnji in bodo počasi izpodrinili ekološko sporne poliuretanske in poliestrske lake."
Tujemu znanju se torej ne upirajo? Kakšna je bila slovesna prireditev?
"Na podelitvi priznanj je bilo kar pestro. Bili smo pisana druščina iz vsega sveta: Nemci, Italijani, Švicarka, Avstralka, Indijec, Japonec in še bi lahko naštel kako državo. Dirigent ningbojske filharmonije, generalni direktor tukajšnjega Volkswagna, dizajner v Geely Automotive, profesorica z univerze Ningbo, generalni direktor tovarne Konfoong Materials ... Nagrade sta podeljevala župan in podžupan, sledila sta večerja in kratko druženje, vse je bilo zelo dobro organizirano."
Smuči, kitare, kamelija
Miroslav Šipek sicer izhaja lesarske družine. V očetovi delavnici v Mežici so nekoč med prvimi v Sloveniji izdelovali znane smuči, letno so jih izdelali po 500 parov in so veljale za boljše od Elanovih. Miroslav, diplomirani inženir lesarstva, sicer na Koroškem znan tudi kot dolgoletni kitarist rock skupine Četrta dimenzija, je prejel priznanje mesta Ningbo v skupini z italijanskim dizajnerjem, kjer je imel predvsem naloge s tehničnega in organizacijskega vidika, kako od načrta priti do izdelka. Ningbo je eno najhitreje rastočih kitajskih mest in je izrazito naklonjeno tujim strokovnjakom. Zavedajo se, da so tujci gonilna sila razvoja, zato tudi subvencionirajo sodelovanje, domače ustanove in podjetja dobijo povrnjene stroške, ki so povezani s tujimi strokovnjaki.
Tisti, ki jim uspe slediti novim trendom, postanejo močnejši, drugi zapirajo tovarne