Otroška koža je veliko bolj mehka in nežna kot koža odraslih, zato se hitreje poškoduje in jo moramo bolje varovati. Po sestavi je sicer enaka kot pri odraslih in se dokončno razvije v šestih mesecih po rojstvu, toda struktura posameznih plasti kože je pri otrocih drugačna. Matične celice, iz katerih nastajajo nove celice kože, denimo ležijo bolj na površju in so zato bolj izpostavljene UV-žarkom. Zato jo tudi sončne opekline prizadenejo drugače: rdečica se pri otrocih pojavi z zamikom, toda takrat je koža že močno poškodovana. Otroški koži pa škodujejo tudi drugi vplivi iz okolja - suh zrak v prostorih, veter in mraz. Ker je otroška koža bolj nagnjena k izsušitvi in je ne varuje hidrolipidni sloj kot pri odraslih, moramo za njeno nego uporabljati blaga sredstva, ki je ne dražijo, pač pa jo dodatno vlažijo.
Čisti od glave do nog
Dojenčki sicer uživajo v kopanju, ker je to njihovo naravno okolje, toda preveč dobrega lahko tudi pri tem škodi. Strokovnjaki menijo, da zadošča kopanje vsak drugi dan, vmes pa otroka umivamo s krpico, namočeno v toplo vodo. Začnemo pri glavi, umijemo obraz, ušesa (tudi za ušesi) in vrat ter nadaljujemo po trebuščku in hrbtu. Med umivanjem se z otrokom pogovarjamo, se ga nežno dotikamo in ga nekoliko razgibamo. Pazimo, da je v prostoru vedno dovolj toplo. Umiti mu moramo tudi oči, okoli katerih se pogosto posušijo "zaspančki". Vsako oko umijemo z novo sterilno gazo, namočeno v vodo, od zunanjega kotička navznoter. Redno pregledujmo nohte na rokah in nogah in ne pozabimo na umivanje zob. Izkoristimo čas nege otroka za še bližji stik z njim in vzpostavitev trajnega zaupanja.
Kaj uporabljamo za čiščenje in nego kože
Milo, primerno za umivanje otroka, naj ne bo alkalno, ker lahko spremeni pH-vrednost kože. Strokovnjaki priporočajo uporabo tako imenovanih sindetov, milnih izdelkov s pH-vrednostjo 5,5, ker koži vračajo naravno maščobno ravnovesje. Posebno učinkoviti sindeti imajo dodane snovi, ki kožo mastijo in v njej zadržujejo vlago, na primer mandljevo olje. Blago alkalno milo lahko prvo leto uporabljamo tudi za umivanje glave. Dovolj je, če dojenčka umivamo en dan z milom, drug dan pa samo z vodo.
Šamponi za lase in telo so primerni za uporabo pri dojenčkih, starih vsaj nekaj mesecev. Šamponi naj ne vsebujejo umetnih barvil in dišav ter sestavin, ki lahko dražijo kožo in oči. Za kožo pa je koristno, če je šamponu dodano olje, na primer mandljevo, ki ji dodaja vlago.
Olje lahko uporabljamo za to, da s kože odstranimo ostanke kreme in pudra, hkrati pa na koži naredi film, ki preprečuje njeno izsuševanje ter zmanjšuje trenje pod plenicami in oblačili. Nekateri pediatri ne priporočajo mazanja z oljem, ker da lahko to prepreči normalno dihanje kože.
Mazila in kreme so namenjeni negi zdrave kože in zaščiti, kadar je koža rahlo nadražena. Primerno je hladilno mazilo z olivnim oljem ali krema z mandljevim oljem. Posebno pozornost moramo posvetiti koži pod plenicami, kjer se zaradi vlage, drgnjenja in amonijaka v urinu in blatu pogosto pojavi plenični izpuščaj.
Pozimi varujemo pred vetrom in mrazom
V hladnejših dnevih je treba otroško kožo zaščititi pred vplivi vetra in mraza. Zaradi slednjega je koža slabše prekrvljena, zato tvori manj maščobnega sloja. Izpostavljene dele obraza, ustnice in dlani je zato treba namazati z mastno kremo, ki naj vsebuje lanolin ali naravna olja. Najlažje boste otroku nanesli kremo, če se mu postavite za hrbet. Ne pozabite, da so tudi v hladnejšem delu leta, sploh če greste na sneg, sončni žarki lahko precej močni. Toda raje ne uporabite vlažilne kreme, ki vam je ostala od poletja, ker vsebnost vode v kremi pozimi škoduje koži. Namesto tega izberite bolj mastno zimsko kremo za sončenje, ki varuje tudi pred vetrom.
Zaščitimo tudi oči
Otroške oči so posebno občutljive za sončne žarke, ker imajo večje zenice, leče pa prepuščajo več svetlobe kot pri odraslem. Tako UV-žarki prodrejo na mrežnico in jo lahko trajno poškodujejo. Majhnih otrok zato nikoli ne izpostavljamo neposredni sončni svetlobi. Še pomembneje je to upoštevati pozimi, ko se sončni žarki odbijajo tudi od snega. Če opazite, da otrok po nekaj urah na soncu s težavo odpira oči, ga je morda doletela tako imenovana snežna slepota. Najbolje je, da mu že ob prihodu na sneg nadenete sončna očala, ki 100-odstotno varujejo pred UV-sevanjem.