V občini Gorišnica, kjer se lahko postavijo z najstarejšo še ohranjeno panonsko cimprano in s slamo krito hišo v Sloveniji, so to poletje začeli težko pričakovano obnovo Sokovega mlina na potoku Zvirenčina v Forminu. Dominkova domačija, ki stoji ob regionalni cesti med Ptujem in Ormožem, tako ne bo več edina vez Gorišničanov s preteklostjo.
Iztrgano pozabi
Temelji in stene Sokovega mlina, ki stoji ob potoku Zvirenčina v Forminu, so zidani iz kamna, gornji deli zidov pa tudi iz žgane opeke. Notranjost in oprema mlina sta še vedno ohranjeni s sobo za mlinarja, mlinskega kolesa pa ni več.
V občinskih rokah tudi Sokova domačija
O ohranitvi enega redkih spomenikov tehniške dediščine so v Gorišnici razmišljali že desetletje in pred dobrimi štirimi leti je občina Sokovo domačijo z mlinom odkupila za dobrih 85 tisoč evrov. Sredi letošnjega poletja so delavci podjetja Lipa iz Lenarta, ki ga je občina izbrala za izvajalca obnovitvenih del, okoli mlina postavili gradbene odre in začeli najbolj nujna sanacijska dela.
43
tisoč evrov to leto občina namenja za obnovo mlina
Mlin, potok in neokrnjena narava
Sokov mlin, zgrajen v porečju Pesnice in Drave, ob potoku Zvirenčina, je bil del nekoč mogočne kmetije. Rekli so mu tudi Kotni mlin, zgrajen naj bi bil že leta 1775, obnovljen pa 1874 in opuščen takoj po drugi svetovni vojni, leta 1946.
O ohranitvi enega redkih spomenikov tehniške dediščine so v Gorišnici razmišljali že desetletje