Nekaterih stvari ne more spremeniti niti vseobsežna pandemija koronavirusa. Seveda je v mislih zimska oprema za motorna vozila na slovenskih cestah, kar predpisujeta zakon o pravilih cestnega prometa in pravilnik o delih in opremi vozil. To med drugim pomeni, da morajo imeti motorna vozila na slovenskih cestah od 15. novembra do 15. marca zimsko opremo, pa čeprav se ta hip zdi tako, kot da je pred nami pomlad in ne zima. Ampak okoliščine se lahko hitro spremenijo.
Najprej nekaj o tem, kaj pravzaprav piše v omenjenem zakonu. Motorna vozila morajo imeti pozimi in v zimskih razmerah ustrezno zimsko opremo. Dovolj natančno so opisane tudi zimske razmere: to je tedaj, ko se "ob sneženju sneg oprijema vozišča ali pa je to zasneženo, zaledenelo (ledena ploskev) ali poledenelo (poledica)". Naj ob tem razčistimo še dilemo, ki se pogostokrat pojavlja pri nas: zimsko opremo je treba imeti tudi pred zakonsko določenim obdobjem ali po njem, če so na cestah takšne razmere oziroma okoliščine.
Najnižja kazen 40 evrov
Če na vozilu ni ustrezne zimske opreme, je kazen 40 evrov, povsem drugačna kazen pa je, če voznik brez ustrezne zimske opreme ovira ali celo onemogoči promet. V tem primeru znaša 500 evrov in povrhu še pet kazenskih točk. Kazen 200 evrov vas lahko doleti, če z avtomobila ne očistite snega ali ledu, ki bi lahko ogrožal druge udeležence v prometu. Če pa voznik ne upošteva prometne signalizacije o zimskih voznih razmerah in prepovedi prometa - kar se pri nas pogosto dogaja -, je kazen 300 evrov. Za pravne osebe so kazni precej višje.
Znova in znova se pojavljajo tudi različne razlage, kaj šteje za zimsko opremo. Torej: pri t. i. dvoslednih motornih vozilih, pri katerih masa ne presega 3500 kilogramov, obstajata dve možnosti, kar seveda ni slabo. Ali zimske pnevmatike na vseh kolesih ali poletne pnevmatike in ustrezne oziroma primerne snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakopravni pripomočki. Za tista dvosledna motorna vozila, pri katerih teža oziroma masa presega 3500 kilogramov, je povsem enako, vendar s to razliko, da morajo imeti vozila s stalnim štirikolesnim pogonom (4x4) snežne verige vsaj za eno os (!), če pa imajo priklopljiv štirikolesni pogon, pa vsaj za stalno vklopljeno oziroma gnano os. Naj (znova) povemo, da zakon zahteva, da je treba imeti v tem primeru v vozilu tudi lopato. Toda to še ni vse.
Kot zahteva zakon, morajo biti kanali pnevmatik, ki štejejo za zimsko opremo, globoki najmanj tri milimetre. Če ni tako, se šteje, da gre za letne pnevmatike. Ob tem morajo imeti zimske pnevmatike na boku proizvajalčevo oznako M+S, M.S ali M&S. Ker živimo v času raznih izjem, ki vedno niso zadovoljivo pojasnjene, naj povemo, da glede tega obstajajo izjeme. Na priobalnem območju velja, da ima avto ustrezno zimsko opremo, ko so na kolesih letne pnevmatike z globino kanalov najmanj tri milimetre. Kot pravi zakon, gre za območja med "obalo Jadranskega morja in mejo s Hrvaško in Italijo". In seveda - ko se s takšnim avtom zapeljete iz tega območja, mora biti avto opremljen tako, kot sicer zahteva zakon za vse druge kraje v tej državi.
Številne države zahtevajo verige, ki zadostijo standardu Ö-Norm V5117. Slovenija ne, Avstrija in Nemčija da
V zimskih razmerah so razmere med gumo in podlago povsem drugačne kot sicer in hkrati tudi bolj kritične, go gre za prenos sil med gumo in podlago. Specifične razmere zahtevajo drugačno gumo: drugačen (prirejen nižjim temperaturam) je material in drugačen (bolj grob) je profil. Ker je profil zimske gume (točneje rečeno: gume za zimo in blato) bolj globok in ima več kanalov, ki so širši, takšen profil na prednjem delu grabi sneg (ali blato) in ga na zadnjem delu izvrže tako na pogonskih kot na prosto kotalečih se kolesih. Bolj mehak material omogoča tudi pri nizkih temperaturah zadostne deformacije, ki naprej omogočajo prej opisan mehanizem dogajanja snega (ali blata) med kotaljenjem. Zimska guma tako v snegu (in v blatu) znatno bolje opravlja svoje delo (pospeševanje, zaviranje, krmiljenje) od letne, kar pomeni, da je bolj učinkovita in bolj varna. Mehkejša guma pa je ravno zaradi tega pri temperaturah, nižjih od okoli pet stopinj Celzija, bolj učinkovita od poletne tudi na mokrem ali suhem asfaltu.
Kljub temu da so zimske gume od poletnih daleč bolj učinkovite pri vseh ključnih trenutkih za učinkovito (in posledično varno) vožnjo, je treba zimskim razmeram prilagoditi slog vožnje: vse, kar upravlja voznik (pospeševanje, zaviranje, krmiljenje), naj bo manj agresivno, a s tem seveda ne gre pretiravati v drugo smer. Vožnja naj bo zmernejša, pozornost voznika povečana, prav pa je tudi, da voznik bolje predvideva možne situacije (nepredviden zastoj, izvoz vozila s stranske ceste, zaviranje vozil spredaj, pešci na cesti …) in prilagodi hitrost stanju v prometu, zmogljivostim avtomobila (torej tudi gum!) in lastnim psihofizičnim sposobnostim. Kdor se že vnaprej boji vožnje v snegu ali kdor opazi, da takrat ni kos povprečnemu prometnemu ritmu, naj se vožnje v snegu raje izogiba.
Obvezna zimska oprema je sicer določena, vseeno pa ni slabo imeti s seboj nekaj neobveznih stvari: (tanjše) rokavice za nameščanje verig, smučarske rokavice, preprogo za klečanje, manjšo, a čvrsto lopato, baterijsko svetilko, učinkovito metlico za sneg in strgalko za led ter topla oblačila in kapo (kapuco). Zimzelen je tudi praktičen nasvet znanja na zalogo: namestite verige vsaj enkrat na vsaj eno kolo še pred zimo, ko je zunaj še toplo in suho.
Kako je pri naših sosedih
V Avstriji je zimska oprema nujna od 1. novembra do 15. aprila, vendar le za vozila z maso do 3,5 tone in ob zimskih voznih razmerah. V Italiji se vsako območje (regija) samo odloča, kdaj je zimska oprema obvezna in kakšna mora biti. Povejmo pa, da je na avtocestah Trst-Benetke in Palmanova-Udine-Trbiž zimska oprema obvezna od 15. novembra do 15. aprila ne glede na vozne okoliščine. Na določenih avtocestah in državnih cestah na Hrvaškem morajo imeti vozila zimsko opremo od 15. novembra do 15. aprila, in to ne glede na vozne razmere. Na Madžarskem zimska oprema ni ne zakonsko ne datumsko določena. V večini omejenih držav za zimsko opremo štejejo zimske gume z oznakami kot pri nas, pa tudi letne pnevmatike z globino profila najmanj štiri milimetre (!) in ustrezne snežne verige.