Skupaj šest obolelih za ošpicami je ta trenutek zabeleženih v Mariboru - in vsi so povezani z 38-letnim moškim, ki je konec prvomajskih praznikov pripotoval okužen iz Srbije. Pri novih treh primerih gre za terciarne okužbe - torej ljudi, ki so se okužili od prvih obolelih.
Med njimi sta tudi medicinska sestra in zdravnica, ki sta zboleli za ošpicami, potem ko sta bili v stiku z dojenčkom, ki se je zaradi ošpic zdravil v UKC Maribor in je bil nekaj časa v zelo resnem stanju. Kako je mogoče, da sta zboleli tudi dve iz zdravstvene ekipe, in ali sta bili cepljeni? "Medicinska sestra je bila cepljena z enim odmerkom cepiva. Ker je bila 26. maja v kontaktu z obolelim dojenčkom, je v roku 72 ur prejela drugi odmerek cepiva, a kot kaže, ni vzpostavila imunosti. (Da se vzpostavi ustrezna imunost, traja dva tedna, op. a.). Zdravnica je bila cepljena po programu, a najverjetneje sodi med izredno redke primere, ki se ne odzovejo na cepljenje. Imunologi sklepajo, da gre za zelo redek pojav, ki se mu reče celična pomanjkljivost. To poznamo tudi pri drugih cepljenjih, ko govorimo o t. i. neodzivnosti. Nekatere osebe, ki se cepijo, zato lahko zbolijo, čeprav so popolnoma cepljene," je pojasnil primarij Karl Turk z Nacionalnega inštituta za javno zdravje in poudaril, da sta bili zaradi cepljenja obe veliko manj kužni, kot bi bili, če ne bi bili cepljeni.
Ker se znaki bolezni pojavijo šele nekaj dni po tem, ko je oseba že kužna, in ker se na Kliniki za pediatrijo v UKC Maribor zdravijo tudi otroci, ki so zelo bolni ali pa še premajhni za cepljenje, je seveda vprašanje tudi njihova ogroženost. Turk odgovarja, da so sprejeli vse ukrepe: "Osebe, ki so bile cepljene z dvema odmerkoma, veljajo za zaščitene, ampak ker gre predvsem za otroke, mlajše od enega leta, se pri njih ne odločamo za cepljenje, ampak dobivajo protitelesa, ki so že izgotovljena, torej imunoglobuline. Če bi se bolezen širila, obstaja možnost znižanja meje cepljenja na šest mesecev."
Za tretjo obolelo (sorodnico dojenčka) podatka o cepljenju ni. "Za zdaj ni znano, ali je bila obolela cepljena proti ošpicam. Gospa prihaja iz Makedonije, poskušali smo pridobiti podatke o cepljenju, a nam ni uspelo," je povedal Turk.
Zaskrbljenost v Framu
Med stiki ene od obolelih pa so tudi vrtčevski otroci. Slednja je namreč v času kužnosti obiskala vrtec v Framu. V minulih dneh je bilo tako 33 otrok iz vrtca cepljenih še z drugo dozo cepiva, čeprav naj bi drugo dozo po programu dobili šele pred vstopom v šolo, izvedli pa so še druge ukrepe. Ženska je namreč v času kužnosti (v petek) vstopila v skupno garderobo dveh vrtčevskih skupin, zato so v vrtcu Fram po obvestilu z NIJZ starše obvestili o dogajanju in jim predali navodila NIJZ, ravnateljica vrtca Ema Maver pa, da obe skupini skupaj obiskuje 33 otrok in da med starši ni večjega preplaha: "Danes so vsi otroci, ki so bili v vrtcu v petek, znova v vrtcu."
"To je alarm"
Spomnimo, konec prejšnjega meseca so v UKC sprejeli 12-mesečnega dojenčka, obolelega za ošpicami, ki je bil v stiku z 38-letnim moškim, ki je pripotoval iz Srbije. Od omenjenega moškega se je okužil tudi drugi moški, star 41 let, in sicer v prostorih urgentnega centra UKC Maribor. Okuženi bolnik je namreč trikrat obiskal urgenco, virus ošpic pa preživi v prostoru dve uri.
Ali imamo v Sloveniji izbruh ošpic ali ne, bodo epidemiologi še odločili, za zdaj mariborske primere ošpic obravnavajo kot kontaktne primere. Če strokovnjaki NIJZ razglasijo epidemijo, to pomeni tudi strožje mehanizme ukrepanja. V vsakem primeru obstaja do začetka julija možnost za pojav novih obolelih.
"To je alarm. Vemo, da imamo nasprotnike cepljenja, precepljenost pada in ker so ošpice med boleznimi, proti katerim cepimo, najbolj nalezljiva otroška bolezen, poizkušamo navezati kontakt z vsakim, ki je stopil v prostor, kjer se je okužena oseba zadrževala - tudi še dve uri po tem, ko je prostor zapustila. Zato je minimalna kolektivna imunost 95-odstotna," pravi Turk. Maribor ima nekaj manj kot 95-odstotno precepljenost.
V UKC Maribor se bodo na dogodke v bolnišnici odzvali danes.
Ganljiva izpoved mame
Srbski mediji so objavili izpoved Dragane Petrović iz Kragujevca, mame male Nađe, ki je aprila letos - maja bi praznovala tretji rojstni dan - umrla zaradi ošpic. Mama se je oglasila na facebooku in zapisala, da njena hčerka zaradi zdravstvenih težav ni mogla biti preventivno cepljena proti ošpicam. Takšno deklico, je prepričana, bi družba morala še posebej varovati. Toda zaradi podcepljenosti populacije, tudi otrok, je bila deklica v bolnišnici v sobi z otrokom, ki je bil okužen z ošpicami. Po večmesečnem boju je deklica umrla. Nađina mati upa, da bo smrt njene hčerke dovolj trden dokaz vsem tistim, ki mislijo, da njihovih otrok ni treba cepiti. "Vsak otrok si zasluži in ima pravico, da je zaščiten pred nalezljivimi boleznimi. Nađa je dala svoje življenje, da bi pokazala, da sicer nenevarna otroška bolezen lahko ogrozi življenja. Zdaj je na nas, da delimo njeno zgodbo z namenom, da se ta ne bi nikoli več ponovila. Moj angel me je prezgodaj zapustil, jaz pa se bom borila, da se to ne pozabi in da se nikomur več ne zgodi, kar se je meni," piše Petrovićeva.