Ob besedi Hrvaška nas večina zagotovo najprej pomisli na morje, poletje in počitnice. Pa vendar tudi notranjost Hrvaške ponuja nešteto možnosti za odkrivanje novega, za aktivne počitnice ali izlete, kratek oddih v miru neokrnjene narave, uživanje v bogati tradicionalni kulinariki. Tokrat vam predstavljamo skrivnostno pokrajino na prehodu med Jadranskim morjem in evropsko celino, Gorski kotar, ki ga imenujejo tudi zeleno srce Hrvaške.
1. Nepozabno doživetje – opazovanje medveda
Gorski kotar je prepreden z gozdnimi potmi in cestami, po katerih lahko obiskovalci raziskujejo čudovito pokrajino peš ali s kolesom. Na hribovitem območju so se ohranili tisočletni gozdovi, v katerih lahko v družbi lokalnega vodnika v naravnem okolju še opazujemo tri velike zveri: medveda, volka in risa. Za vsakega ljubitelja narave je to zagotovo nepozabno doživetje. Kdor si ne želi srečanja v živo, pa lahko vse o teh živalih in njihovem sobivanju med seboj in s človekom izve v Centru za obiskovalce velikih zveri v Stari Sušici.
2. Eden najlepših gorskih vrhov na Hrvaškem
Na zahodu Gorskega kotarja se razprostira narodni park Risnjak, poimenovan po gorskem masivu z najvišjim vrhom Velikim Risnjakom, ki sega 1528 metrov nad morje. Razgled z njega seže na vse strani neba, do Reškega zaliva, otoka Krka, Učke, Velebita in slovenskega Snežnika. Planincu, ki ga je dosegel, se oči spočijejo na številnih odtenkih zelene, v katero so odeti neskončni gozdovi Gorskega kotarja.
3. Turkizni tolmun izvira Kolpe
Pod Risnjakom izvira reka Kolpa, ki že stoletja povezuje in razdvaja Hrvaško in Slovenijo. Na kraškem območju se voda zbira pod zemljo in nato na mestu, kjer naleti na sloj za vodo neprepustne kamnine, bruhne na plano. Izvir tvori čudovit tolmun turkizne barve v naravnem amfiteatru pod Gavranovo steno. V popolnem miru si lahko spočijete dušo in se napolnite z energijo kristalno čiste vode.
4. Panova steza – zvoki narave in človeških rok
V enem najlepših predelov Gorskega kotarja, v bližini mesta Vrbovsko, leži dobre tri kilometre dolgi kanjon Kamačnik, ki ga je v skalovje vklesala istoimenska rečica. S svojo prvobitno divjostjo je kanjon že sam po sebi vreden ogleda, dodali pa so mu še posebnost: Panovo stezo, prvo akustično sprehajališče na Hrvaškem. Vzdolž kanjona je postavljenih pet nevsakdanjih glasbil iz naravnih materialov, ki jih lahko obiskovalci samostojno preskusijo in tako dodajo svoj šum mogočnim zvokom narave.
5. Navdih za Božansko komedijo
V Gorskem kotarju najdete še kanjon Vražji prolaz, ki velja za enega najlepših na tem območju. Ponekod je širok vsega dva metra, v njem pa lahko obiščete tudi dvesto metrov dolgo kraško jamo Muževa špilja. Na koncu jame je dvorana z jezercem, v jami pa prezimuje strogo zavarovana vrsta netopirja podkovnjaka. Po legendi je ravno v Vražjem prolazu Dante Alighieri našel navdih za devet krogov pekla svoje Božanske komedije. Se želite prepričati, kaj ga je pripeljalo do tega?
Explore the Wondernature
Naravne danosti so idealno izhodišče za oblikovanje turističnih produktov, ki ponujajo manjšim skupinam obiskovalcev doživetje pristne, neokrnjene narave v vsej njeni divji lepoti. Na čezmejnem območju so zato pred leti partnerji iz Hrvaške in Slovenije izpeljali projekt Explore the Wondernature, v okviru katerega je mogoče poleg Gorskega kotarja obiskati tudi slovenski Snežnik, Cerkniško jezero in nekatere druge naravne znamenitosti. Če se želite za nekaj dni umakniti iz civilizacije v svet, kjer je videti, kot bi se bil čas ustavil, občudovati moč narave in njeno sposobnost preživetja, se pridružite izkušenim lokalnim vodnikom pri raziskovanju skrivnostnega kraškega sveta sredi zelenega srca Hrvaške.
Ko boste po vseh teh naravnih lepotah in aktivnostih začutili, da se vam oglaša želodec, pa zavijte v bližnjo domačo gostilno in si privoščite katero od gastronomskih specialitet tega območja: lovski golaž, cmoki, klobase, domači kruh in sir ali borovničeva pita vas bodo zagotovo okrepčali. Pa tudi spanec v miru in tišini Gorskega kotarja bo veliko slajši.