Ste se kdaj vprašali, zakaj pravzaprav spimo? Kljub številnim raziskavam, ki se ukvarjajo s spanjem, še vedno ne vemo natančno, zakaj telo potrebuje spanec in kaj vse se z njim med spanjem dogaja. Znanstveniki so si enotni, da s spanjem nadomeščamo in ohranjamo energijo v telesu, popravljamo vsakodnevne obrabe in čistimo možgane. Po drugi strani pomanjkanje spanca zavira čiščenje toksinov iz možganskih celic, zato slab spanec lahko vodi v poškodbe možganov in predčasen pojav demence.
Ljudje potrebujemo različno količino spanca, čeprav je bolj ali manj sprejet konsenz, da odraslim zadošča šest do osem ur na noč. Prav tako je potrebna količina spanca odvisna od starosti, letnega časa in drugih dejavnikov. Večinoma pa smo si edini o tem, da neprespana noč slabo vpliva na koncentracijo, sposobnost za delo in tudi za družabno življenje.
Nespečnost vodi v utrujenost, zmanjšano učinkovitost, spremembe v razpoloženju, razdražljivost, anksioznost in depresijo ter nazadnje v izgorelost.
Skratka, nespečnost je silno neprijetno stanje, zato se mu želimo kar se le da izogniti.
Poskrbimo za boljši spanec
Vzrokov za nespečnost je več, med najpogostejšimi strokovnjaki navajajo stres, glasne zvoke iz okolice, neprimerno temperaturo v spalnici, alkohol, kofein in nikotin, uživanje drog, ki poživljajo, izmensko delo oziroma druge motnje biološkega ritma. Za boljši spanec lahko poskrbimo na različne načine:
- pred spanjem se umirimo z lahkim branjem ali meditacijo,
- v posteljo se odpravimo vedno ob istem času,
- v spalnici se izogibamo elektronskim napravam in previsoki temperaturi,
- zagotovimo si naravno in primerno trdo ležišče ter posteljnino iz naravnih vlaken,
- večerjamo vsaj dve do tri ure pred spanjem,
- spalnico ustrezno zatemnimo.
In kdaj naj bi se odpravili k počitku? V prvi polovici noči, med 21. in 1. uro, se v žlezi češeriki tvori melatonin, človeku lasten hormon, ki uravnava naš cirkadiani ritem tako, da povzroča zaspanost in zniža telesno temperaturo. Melatonin je torej ključnega pomena za zdrav cikel spanja in budnosti. V telesu pa ima tudi močne antioksidativne učinke, med drugim preprečuje poškodbe DNK, ki jih povzročajo karcinogeni. Naravna tvorba melatonina se z leti zmanjšuje.
Pršilo, ki pomaga pri sproščanju
Tvorba in delovanje melatonina sta torej zelo pomembna za ohranjanje zdravja in dobrega počutja. Kadar ga je premalo, težje zaspimo in se zbujamo utrujeni, s tem pa se začnemo vrteti v začaranem krogu.
Zato je melatonin na voljo tudi kot prehransko dopolnilo, in sicer običajno v obliki tablet, kapsul ali tekočine.
V Medexu so storili korak naprej in izdelali melatonin v pršilu, dodali pa so mu še meliso, propolis in vitamin B6. Melisa pomaga pri sprostitvi in izboljšanju spanja, vitamin B6 pa prispeva k optimalnemu delovanju živčnega sistema in normalnemu psihološkemu delovanju. Pršilo omogoča hitro absorpcijo skozi ustno sluznico, kar pomeni, da začne delovati hitreje in učinkoviteje. Medexov melatonin je namenjen odraslim, ki iščejo hitro in enostavno rešitev za boljši spanec. Priporočen odmerek sta dva razprška, ki se vzameta približno 30 minut pred spanjem. Pršilo je posebej primerno tudi za starejše, pri katerih se naravna raven melatonina s staranjem zmanjšuje.
“S pršilom Melatonin želimo ljudem ponuditi učinkovito rešitev za občasne težave s spanjem, ki so posledica stresa ali nerednih življenjskih vzorcev. Verjamemo, da bo pršilo olajšalo večerni ritual in prispevalo k bolj kakovostnemu spancu,” pojasnjuje dr. Rok Kopinč, direktor razvoja v Medexu. Izdelek je na voljo v izbranih lekarnah, specializiranih prodajalnah in na spletni strani www.medex.si/melatonin.