(PREMIERA) Lamborghini revuelto: Prihaja doba električnih bikov

Artur Švarc
14.04.2023 06:00

Revuelto je dolgo pričakovani naslednik najmočnejšega lamborghinija, svojega predhodnika z imenom Aventador

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Lamborghini revuelto je novo italijansko orožje v segmentu superšportnikov in prvi elektrificirani lamborghini.
Lamborghini

Na kratko - oblikovan v letalski maniri, ima 13 voznih režimov, tri elektromotorje, osemstopenjski dvosklopčni menjalnik in zaslona za voznika in sovoznika.

Lamborghini je novinca že precej razkril v preteklih tednih, tu pa so še preostale podrobnosti. Avto poganja 6,5-litrski atmosfersko gnani V12 s 607 kW (825 KM) pri 9250 vrtljajih, skupaj s tremi elektromotorji pa je moč 747 kW (1015 KM). Moč se na vsa štiri kolesa prenaša preko osemstopenjskega dvosklopčnega menjalnika in prvič se v enem od voznih režimov avto pelje tudi samo na elektriko, pri polni bateriji je to 10 kilometrov.

Najpomembnejša stvar? Pospešek do 100 km/h traja le 2,5 sekunde, do 200 km/h pa sedem sekund. Končna hitrost je 349 km/h.

Revuelto prinaša novo dobo oblikovalskega jezika za Lamborghini. Veliko je ostrih kotov, pa tudi nekaj klasičnih elementov, kot je Diablov lebdeči vstopnik za zrak in navzdol potegnjen nos kot pri murcielagu. Iz profila revuelto še vedno močno spominja na predhodnika, po celem avtu pa lahko vidite tematiko v obliki črke Y, začenši z lučmi spredaj in zadaj in tudi v sredini armaturne plošče v notranjosti. In zakaj Y? Lamborghini to povezuje z modernimi letalskimi elementi, in če pogledate lovca F-35 Lightning II, je hitro jasno, zakaj.

Tradicija naprej dvižnih vrat se vleče iz sedemdesetih od modela Countach.
Lamborghini

Če dodamo šestkotne vzorce zadaj pri izpušnih ceveh, je revuelto nekaj malega zares lovsko letalo. Ne nazadnje Lamborghini voznika v predstavitvi označuje kar za pilota, sovoznika pa za kopilota. Seveda pa se ob vstopu in izstopu ne premika kabina, pač pa dvižna vrata, kot jih je imel že countach pred pol stoletja.

Dizajn seveda ni brez pomena, saj je aerodinamika narejena za maksimalni pritisk k tlom, že plavuti za sprednjimi kolesi pa usmerjajo zrak čez konkavna vrata v zadnje vstopnike za zrak za motor. Najbolj divja aerodinamična stvar na revueltu pa je seveda zadnji difuzor, narejen za pritisk k tlom in odvajanje vročega zraka od motorja. Zadnje krilce je aktivno in se samodejno prilagaja aktualnim voznim razmeram, lahko pa se ga tudi fiksira iz kabine v tri prednastavljene položaje.

Celoten dizajn je v znamenju črke Y in referenc na lovska letala.
Lamborghini

Lamborghini pravi, da je revuelto za kar 61 odstotkov bolj učinkovit od aventadorjev in ima za 66 odstotkov več pritiska k tlom pri največji obremenitvi. Pri tem bodo svoje povedale gume, Bridgestonove potenza sport, spredaj merijo 265/35R20 in zadaj 345/30R21. Za doplačilo, ki ga hvaležno sprejmejo, vse skupaj povečajo za eno enoto, tako spredaj kot zadaj. In če se ne boste mogli odločiti, naj dodamo - Lamborghini ponuja kar 400 različnih barv zunanjosti.

Motiv Y se prenaša tudi v notranjost, izstopajo pa trije digitalni zasloni. Voznik ima 12,3-palčni zaslon, v sredini je 8,4-palčni zaslon za infotainment, sovoznik, pardon, kopilot pa spremlja nekatere informacije na nizkem 9,1-palčnem zaslonu. S preprostim potegom z roko lahko vsebino zaslonov premetavate med sabo, čeprav je upravljanje klime in radia naloga sovoznika, da se lahko voznik, pardon, pilot, posveti vožnji. Tu je še sedem načinov vožnje s podnastavitvami, skupaj 13.

Atmosfersko polnjeni V12 ima pomoč še treh elektromotorjev, ki skupaj premorejo 1015 konjičev.
Lamborghini

Lamborghini je želel biti tudi bolj ekološko ozaveščen, zato so pri materialih notranjosti uporabili več recikliranih materialov. In ja, tudi notranjost omogoča več barv, na žalost le 70.

6,5-litrski V12 je močnejši in lažji od predhodnika. Hibridni del predstavljajo trije elektromotorji, dva za sprednja kolesa in tretji, ki čepi v osemstopenjskem menjalniku in dodaja svoje. Menjalnik je nameščen prečno za motorjem (in ne več spredaj), kar omogoča vgradnjo manjše baterije s kapaciteto 3,8 kWh. Baterijo motor napolni v vsega šestih minutah, vožnja na elektriko brez emisij pa je pravzaprav bonus, ki omogoča vožnjo tam, kjer bodo slej ko prej prepovedali klasične motorje. V električnem načinu je tako na voljo 140 kW ali 190 konjičev s štirikolesnim pogonom. Iznašli so tudi novo oznako - HPEV, ki pomeni High Performance Electrified Vehicle.

Za dirkaške užitke skrbita napredni elektronika in mehanika. Zadnji kolesi imata svoj neodvisni sistem zavijanja, ki omogoča manjši rajdni krog in boljšo stabilnost. Ob karbonskem monokoku so tu še posebne rešitve za nošenje motorja in vgradni kanal za vzmetenje, ki so iz enega kosa in tako lažje, manj kompleksne in se tudi manj zvijajo.

V enem od načinov lahko revuelto polni baterijo tudi z regeneracijo, za zaviranje pa skrbijo keramične zavore na vseh štirih kolesih. Spredaj so čeljusti z desetimi bati, zadaj pa s štirimi. Zavorni diski merijo 41 centimetrov spredaj in 39 centimetrov zadaj.

Revuelto prihaja med kupce konec letošnjega leta, cena pa za zdaj še ni znana, a če upoštevamo aventadorjev cenik, bo prvi hibridni bik stal kar nekaj čez pol milijona evrov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta