Mediji smo objavili, za gostinskimi mizami je odmevalo in med prijatelji se je glasno razpravljalo. Spet podražitve na Hrvaškem. Sezonsko povišanje cestnin in trajektnih prevozov, tudi mostnine na otok Krk, poleg tega je gorivo pri južnih sosedih trenutno rekordno drago. Kje so šele (pre)dragi gostinci, ki turiste odirajo pri kavicah in sladoledih, pa trgovci, ki se zavedajo, da marsikdo nerad s seboj tovori vse, kar bo na dopustu pojedel in spil, in temu prilagajajo cene. Ker je bilo z vseh koncev slišati, da zaradi vsega naštetega hrvaški otoki in obala resnično niso več sanjska destinacija za povprečnega Janeza, smo se odločili na lastni koži izkusiti te oderuške cene. In bili na koncu presenečeni. Odpravili smo se od Maribora do Splita, se nazaj grede ustavili v nekaj krajih ob obali ter obiskali tudi otok Krk.
"Če si ne moreš privoščiti, pa ostani doma"
Prva sogovornika v avtomobilu s slovenskimi registrskimi oznakami smo hitro našli. Na počivališču Brinje se je ustavila Neva Natek iz Celja, ki se je po tem, ko se je spogledala s partnerjem, začudila: "Kakšne višje cene?" Nič se nista pred odhodom pozanimala o podražitvah. Kot vsako leto sta bila na poti na Ugljan, do koder imata štiri do pet ur vožnje plus prevoz s trajektom. "Hrvaška je dražja, ampak saj gre tudi razvoj naprej in to ima svojo ceno. Meni se zdi, čeprav še nisem tako stara, da je velika razlika v ponudbi, če jo primerjamo s tisto pred 20 leti. Je dražje, ampak tudi več dobiš. Je kot doma, samo da je več turistov," meni Neva. "Mislim, da je preveč ljudi in da bi lahko bilo mirno še dražje. Če si ne moreš privoščiti, pa ostani doma," je bil iskren njen sopotnik, ki meni, da infrastruktura preprosto ne more pogoltniti takšnega navala turistov, voda je umazana, gneča na cestah, v gostilnah, na morju, skratka povsod. Prednost dopustovanja na Hrvaškem Neva vidi predvsem v bližini, češ da lahko greš večkrat za krajši čas. "Hrvaška je tako blizu, da je pravi luksuz, da lahko sedeš v avto in se pelješ na morje. Ni treba iti z letalom."
Hrvaška cenejša od povprečja EU
Po podatkih Eurostata so cene, pomembne za turiste, na Hrvaškem še zmeraj nižje kot povprečno v Evropski uniji. Cene hrane in brezalkoholnih pijač so štiri odstoke pod povprečjem EU, tobačnih izdelkov in alkoholnih pijač za 27 odstotkov, prav toliko nižje pa so tudi cene v hotelih in restavracijah. Za odstotek nad evropskim povprečjem so cene oblačil, za osem odstotkov višje pa cene elektronskih izdelkov.
Turisti si želijo, da bi imeli tudi na Hrvaškem vinjete
Trajekt podraži potovanje
Prevoz na otoke se podraži vsako sezono, cene pa so različne za domačine in tujce. In kako imajo prevoz na otoke s trajekti urejen domačini, če vemo, da tujci plačamo višjo ceno? "Imamo posebne dokumente tako za avtomobile kot za osebe za 50-odstotni popust glede na polno ceno. Vendar to velja le za nakup enkrat dnevno. Če bi se moral peljati drugič v istem dnevu, bi plačal polno ceno," nam je pojasnil Josip z Brača, medtem ko je čakal na trajekt.
Priporočamo:
- Ne uporabljajte bencinskih servisov na avtocestnih počivališčih, saj je gorivo tam dražje.
- Če greste na trajekt z avtomobilom in kolesi, jih namestite na streho vozila in ne zadaj, saj je cena vozovnice odvisna od dolžine avta.
- Ne sedite v restavracijo, ki ob vhodu ali na mizah nima cenikov, saj lahko to kaže na prakso poskusa goljufanja turistov.
- Če si boste v restavraciji naročili ribo, ki se plača po teži, vas lahko gostinec ogoljufa in vam pripravi manjšo ali celo kakšno manj vredno ribo.
- Če se pogosto vozite po hrvaških avtocestah, vam svetujemo uporabo ENC-modula za elektronsko cestninjenje, ki omogoča prihranek najmanj 21,74 odstotka cestnine.
Ponekod še predsezona, drugod že glavna
Zanimivo je, da smo v Turnju 20. junija spali še po predsezonskih cenah in tudi vse v mestu je kazalo na to, da se glavna sezona še ni začela. Medtem je na Krku glavna sezona že od 15. junija. Družina Mandić je ena prvih, ki so oddajale apartmaje v Turnju, kraju z okoli 1200 prebivalci. Sobe z WC-jem na dvorišču so oddajali že v šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Josip in Vesna Mandić v zadnjih letih opažata, da je veliko Slovencev tukaj kupilo hiše in stanovanja, ocenjujeta pa, da je v sezoni več kot 50 odstotkov gostov iz Slovenije, največ v juliju. Gre predvsem za družine, ki ostajajo od tedna do deset dni.
Gostinci so prijazni, trgovke pa ne več
Žiža Milojković in njen soprog Fadi iz Domžal dopust že vsaj 20 let preživljata na Hrvaškem, tja se odpravita parkrat na leto. Bila sta že v Umagu in na Rabu, a Krk je najbližji, je povedal Fadi. "Hči ima mobilno hišico v kampu na Krku, so zelo udobne." Se je pa skozi leta spremenila gostoljubnost Hrvatov, sta ugotovila: "Gostinci so še prijazni, trgovke v trgovinah pa ne več tako kot nekoč. V gostilnah ne opaziva toliko podražitev, v trgovinah pa. Voda, meso pa kakšni piškoti so tukaj dražji kot pri nas. Občutno." Fadi je pojasnil, da se včasih bolj splača kaj pojesti v gostilni kot pa kupiti v trgovini in si obrok pripraviti. Nekaj živil si tudi pripeljeta s seboj, "a včasih smo nosili več," je obujal spomine. Konzum je drag, Lidl ima primerljive cene s slovenskimi prodajalnami, sta nas še podučila. Je pa zanimiva primerjava med zamrznjeno liziko z okusom pomaranče, ki je v Lidlu v Biogradu stala 2,79 kune, v supermarketu Plodine na Krku pa 7,99 kune.
Nekatere cene na Hrvaškem
Gorivo:
1,284 EUR dizel (Slovenija)
1,31 EUR (9,79 HRK) v Biogradu na Moru
Cestnine:
48 HRK (6,43 EUR) avtocesta Macelj-Zagreb
200 HRK (26,81 EUR) avtocesta Zagreb-Split
39 HRK (5,23 EUR) most na Krk
77 HRK (10,32 EUR) avtocesta Reka-Zagreb
A7 (Rupa-Križišće) - 9 HRK (1,78 EUR)
Trajekti: (sezona: 1. 6.-30. 9. 2018)
Split-Supetar
154 HRK za osebni avtomobil
33 HRK za odraslo osebo
16,5 HRK za otroka do 12 let
Split-Vis
340 HRK za osebni avtomobil
54 HRK za odraslo osebo
27 HRK za otroka do 12. leta
Biograd-Tkon
80 HRK za osebni avtomobil
14 HRK za odraslo osebo
7 HRK za otroka do 12. leta
Parkirnine:
7 HRK na uro - Krk (Zona 1)
7 HRK na uro - Turanj
25 HRK prva ura v Splitu (20 HRK druga ura)
Cene hrane in pijače:
Split
10 HRK kava
12-13 HRK kava z mlekom
13-15 HRK kapučino
17-18 HRK pepsi/coca-cola, 0,25 l
10 HRK kepica sladoleda
30 HRK sveže stisnjen sadni sok, 0,3 l
70-85 HRK pica
75-95 HRK hamburger
20 HRK magnetki
50 HRK kapa
Turanj
7 HRK kava
8 HRK kava z mlekom
10 HRK kapučino
16 HRK coca-cola/limonada/naravni sok/ledeni čaj
8 HRK kepica sladoleda
55-60 HRK pica
90 HRK mešano meso na žaru za 1 osebo
Krk
8 HRK kava
9-11 HRK kapučino
11 HRK kava z mlekom
19 HRK točeno pivo, 0,5 l
18 HRK ledeni čaj, 0,5 l
18 HRK limonada, 0,2 l
35 HRK mojito/mai tai
55 HRK čevapčiči s pomfrijem
105 HRK mešano meso na žaru za 1 osebo
38-59 HRK pica
Enaka lučka v Lidlu v Biogradu in trgovini Plodine na Krku:
2,79 HRK (Lidl) proti 7,99 HRK (Plodine)
Nakupni tečaj v NBKM 7,4640 HRK za 1 EUR
Cene na hrvaški obali in v Sloveniji so podobne, obstajajo seveda izjeme
Plačevanje v tujini
Mnogi vsaj za prenočišče na Hrvaškem skušajo plačati z evri, sicer pa pri južnih sosedih ne gre brez kun. Da vam ni treba prevelike količine gotovine nositi s seboj - s tem se poveča tudi tveganje, da vas oropajo ali denar izgubite -, lahko kune mirno dvigujete pri bankomatih. Vendar se morate tega lotiti pravilno in biti pozorni na eno malenkost.
V državah, kjer nimajo evra, vas avtomat ob dvigu vpraša, ali želite dvig brez konverzije ali z njo. Dvig s konverzijo pomeni, da vam bo banka lastnica bankomata valuto zamenjala po svojem tečaju. Nasprotno gre pri dvigu brez konverzije za to, da bo pri pretvorbi evrov v kune veljal tečaj vaše banke, to je banke, ki je izdajateljica kartice. Slednji tečaj je praviloma ugodnejši. Dodatni strošek je lahko tudi nadomestilo za dvig gotovine, ki sicer običajno ni visoko, vsekakor pa se zaradi tega splača dvigovati več gotovine naenkrat. Prav tako je bistveno ugodneje, da dvigujete gotovino s plačilnimi karticami (denimo Maestro), ne pa s kreditnimi karticami (Eurocard).