Prvo pravilo pri prebolevanju vodenih koz? Čim manj praskanja!

Barbara Gavez Volčjak Barbara Gavez Volčjak
09.05.2023 06:00

Če je otrok zbolel za vodenimi kozami, je najpomembneje, da mu pomagamo, da se ne bo praskal, ker se izpuščaji lahko vnamejo in pustijo na koži brazgotine.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Srbenje lahko omilimo s sredstvi, ki so na voljo v lekarnah.
Shutterstock

Otroci pogosto zbolijo za vodenimi kozami oziroma noricami, nalezljivo boleznijo, za katero so značilni mehurčasti izpuščaji na koži in sluznicah ter povišana telesna temperatura. Okužba se prenaša razmeroma zlahka, ker s kužnimi kapljicami, ki jih oboleli oddajajo pri kašljanju ali kihanju, virus potuje po zraku, lahko pa se prenaša tudi z okuženimi rokami ali neposrednim stikom z mehurčki. Prenos še pospeši dejstvo, da je bolnik kužen že dva dni pred pojavom izpuščajev.

Inkubacijska doba in simptomi

Inkubacijska doba traja najpogosteje od 14 do 16 dni, v redkih primerih do 30 dni po stiku z okuženo osebo. Pri otrocih se bolezen običajno začne z nekoliko povišano temperaturo ali blagim glavobolom, včasih so simptomi podobni kot pri gripi. Srbeč mehurčast izpuščaj, ki je najbolj značilni simptom noric, se začne z rdečkastimi lisami, na katerih se razvijejo vodeni mehurčki. Običajno novi mehurčki nastajajo do šest dni, pri nekaterih bolnikih le na posameznih mestih, pri drugih po vsem telesu. Mehurčki se v dnevu ali dveh spremenijo v kraste, ki lahko, ko odpadejo, pustijo luknjico v koži. Bolnik je kužen, dokler niso vsi izpuščaji na koži in sluznicah suhi. Pri otrocih bolezen običajno mine v 10 do 14 dneh po pojavu izpuščaja. Pomembno je, da čim bolj zmanjšamo možnost za bakterijsko okužbo mehurčkov, ki jo je treba zdraviti z antibiotiki, na koži pa lahko ostanejo trajne brazgotine.

Nekaj nasvetov za preprečevanje praskanja

Staršem je običajno najteže gledati otroka, ki se vneto praska, ker ga mehurčki srbijo. Diplomirani medicinski sestri Selma Prejac in Tina Demšar iz Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor sta pripravili nekaj nasvetov, kako pomagati otroku z vodenimi kozami, da se ne bo praskal:

• otroku znižujte telesno temperaturo s paracetamolom;

• lahko ga ohlajate s prhanjem, medtem ko kopanje odsvetujemo;

• otroka vzpodbujajte, da se ne praska;

• poskrbite, da so nohti kratko pristriženi, dojenčkom pa lahko roke oblečete v bombažne nogavičke in s tem preprečite še večji prenos vodenih izpuščajev;

• priporočljivo je pogostejše menjavanje pleničk, pogosto umivanje rok in čiščenje površin;

• ob hudi srbečici svetujemo po posvetu z zdravnikom uporabo antihistaminika v obliki sirupa;

• brisačo menjajte po vsaki uporabi;

• tudi srbečico lahko lajšate s prhanjem dva- do trikrat dnevno;

• kože ne brišite, ampak jo z brisačo le popivnajte;

• dva- do trikrat dnevno preoblecite otroka v sveža oblačila;

• svetujemo redno menjavanje posteljnine;

• perilo, ki je bilo v stiku z okuženim, operite pri 60 °C in posušite v sušilnem stroju ali prelikajte;

• uporabite sredstva za blaženje srbečice in sušenje izpuščajev, ki so na voljo v lekarnah;

• da preprečite nastanek brazgotin, otrok ne sme biti izpostavljen soncu.

Ko otrok preboleva vodene koze, torej poskrbite, da se čim manj praska. Poskusite ga zamotiti z branjem, igrami ali drugimi skupnimi dejavnostmi, tudi dodatna risanka lahko ima v tem času terapevtski učinek.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta