Srednja gradbena šola je Maribor je enkrat na mesec prizorišče tekmovanj v štajerski kadetski šahovski ligi, na katerih se zbere kakšnih sto mladih nadobudnih ljubiteljev šahovnice. "V zadnjih treh letih tekmuje od 80 do 120 učencev. Rekordno število, 127 igralcev iz 55 šol, je bilo na turnirju 15. aprila lani," o množični udeležbi pravi vodja tekmovanja Branko Vadlja, glavni šahovski sodnik. V šolskem letu je deset turnirjev, na katerih mladi tekmujejo v treh starostnih kategorijah: do 9 let, do 12 in do 15 let. Od prvega turnirja (v letu 2008) v ligi igrajo učenci iz mariborskih šol, šol iz Hoč, Frama, s Črešnjevca, Ptuja, iz Slovenske Bistrice, Gorišnice, Pesnice, Kungote, Šentilja, Lenarta, Benedikta, Sv. Trojice, s Sv. Ane, iz Brežic, Krškega, Celja, Šentjurja, Šmarja pri Jelšah, v zadnjih letih pa tudi učenci prekmurskih in koroških osnovnih šol.
Prve poteze naredijo doma
"Na šoli imamo šahovski krožek, ki ga obiskuje približno 40 učencev. Naši šahisti niso uspešni le na medobčinski ravni, ampak tudi v štajerski kadetski ligi," je povedal Žarko Šalabalija, učitelj na OŠ dr. Jožeta Pučnika Slovenska Bistrica. Med najuspešnejšimi v kadetski šahovski ligi so sicer učenci OŠ Angela Besednjaka iz Maribora. Lani je na ekipnem državnem prvenstvu ekipa fantov do devet let osvojila prvo mesto, ekipa deklet do dvanajst let pa drugo. "Šah sodi med najbolj priljubljene dejavnosti na šoli. Sam tam nisem zaposlen, a vodim šahovski krožek, ki ga obiskuje 46 učencev. Nekateri so zelo nadarjeni za igro na 64 črno-belih poljih," je dejal Miran Drevenšek, ki skrbi tudi za šahovski razvoj svojega sina, ki obiskuje tretji razred te šole. "Šah igram štiri leta, v skrivnosti te igre me je popeljal oče. Na tekmovanjih v štajerski kadetski ligi mi gre zelo dobro, letos prvič igram v skupini do 12 let. Šah me veseli, rad bi ga igral čim dlje in seveda tudi uspešno," je o sebi povedal devetletni Gašper Drevenšek, ki se v šahovski igri izpopolnjuje tudi v Železničarskem šahovskem klubu Maribor. Tudi na OŠ Franca Rozmana - Staneta v Mariboru je veliko zanimanja za šah, je povedal Saša Kontler, pedagog tej šoli. V štajerski kadetski ligi pa igrajo najboljši: "V mlajših letih sem tudi sam šahiral, zato na učence z veseljem prenašam izkušnje."
Šah bistri um
Nikolina Roškar, učenka devetega razreda OŠ Tabor 1, igra v štajerski kadetski ligi v skupini od 12. do 15. leta. "V tej skupini igram že tretje leto. Lani sem osvojila prvo mesto, na polovici letošnjega tekmovanja sem na dobri poti, da bom spet najboljša. Za šah sta me ogrela oče in mama, ki rada šahirata in sta ljubezen do te igre prenesla tudi name. V šoli mi gre dobro, tudi šah, ki bistri um, je prispeval k temu," je dejala Nikolina. Mariborčan Borut Javornik je redni obiskovalec tekmovanj štajerske kadetske lige, saj na njih igrata tudi njegova šahovsko izjemo nadarjena otroka, osemletna Lina in desetletni Nik, učenca OŠ Dušana Flisa Hoče. "Oba sta v svojih starostnih kategorijah med najuspešnejšimi. Za šah ju je navdušil dedek, nekaj znanja sem nanju prenesel tudi sam, a sta me šahovsko prerasla, tako da znanje vpijata v ŽŠK Maribor, poleg tega imata tudi dodatne ure usposabljanja," je pojasnil Javornik.
Liga se vsako leto konča pred poletnimi počitnicami, ko je krajša slovesnost z druženjem in podelitvijo pokalov ter praktičnih nagrad.