"Slovenski kriptomilijonar odprl prvo mesto bitcoina"

M.R.
26.02.2018 12:48
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slovenski umetnik The Miha Artnak je v novico pripel tudi svojo fotografijo z Janezom Potočnikom.
Osebni Arhiv/the Miha Artnak

Na spletni strani, ki jo je uporabil že lani, ima pa zelo podobno domeno kot stran ugledenega britanskega časopisa Guardian, slovenski umetnik Miha Artnak, ki je lani na spletu uprizoril novico o tem, da je za svojo "slikarsko mojstrovino" prejel 5000 ethereumov, ki so bili takrat vredni več kot milijon evrov, nadaljuje svoj performans. Tokrat piše o tem, da je odprl mesto, v katerem se vse plačuje z bitcoini.
"Našel" je tudi zelo simbolično ime za mesto - "BTC City", pri čemer je zapisal, da gre za območje, veliko več kot 250.000 kvadratnih metrov, in da ima že okoli 4000 državljanov. "Mesto ima svoj svet, univerzo, lokalna podjetja, umetniški center, glavno tržnico, športni center, vodni park, nakupovalna središča in tudi hotele in dve stolpnici s pisarnami. Ena je celo najvišja zgradba v Sloveniji," piše Artnak, vse skupaj pa je verjetno prepisal kar s spletne strani obstoječega nakupovalnega središča BTC City v Ljubljani. Površina BTC Cityja je sicer nekoliko večja, kar 475.000 kvadratnih metrov obsega, piše na uradni spletni strani, ima pa 4000 poslovnih partnerjev, ravno toliko kot ima "državljanov" Artnakovo mesto. 
Zelo prikladno je tudi samo ime mesta. BTC je namreč tudi kratica, ki se za bitcoin uporablja na spletnih menjalnicah. Kot rečeno, si je Artnak "zamislil" koncept mesta, v katerem se vse plačuje z najbolj razširjeno kriptovaluto, hkrati pa se že takoj ob samem plačilu od kupnine avtomatično odtegnejo pripadajoči davki. Pri tem pa lahko, kot piše slovenski umetnik, ki je hkrati v "novico" pripel tudi svojo fotografijo, na kateri pozira skupaj z nekdanjim slovenskimi evropskim komisarjem Janezom Potočnikom, kupec odloča tudi, za kakšen namen naj se porabi davek. "Januarja so tako kar okoli 70 odstotkov operativnega kapitala namenili gradnji šol in razvoju oddelkov za znanost, filozofijo, zdravje, tehnologijo in umetnost. V tej neposredni demokraciji vsi državljani delujejo kot politiki in spreminjajo svoje lokalno okolje z aktivno vpletenostjo v odločanje," še dodaja Artnak. 
Zapisal je tudi, da državljani BTC Cityja že razmišljajo o uvedbi svoje kriptovalute, saj je bitcoin preveč nestabilen. In na koncu je še dodal: "Strokovnjaki napovedujejo, da bo BTC City postal samozadosten in bo v petih letih postal krožno gospodarstvo".
In slovenskemu umetniku, ki je pred meseci z novico o sliki - prodal naj bi jo kitajski razvojni banki, nastala pa je v golobnjaku, kjer so golobi svojo potrebo opravljali na platno - uspel na led speljati nekaj slovenskih medijev, je preostalo le še to, da se pred vhodom v BTC City fotografira z napisom, ki pozdravlja svoje kupce.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta