Potem ko je ptujska občina zaradi dotrajanosti to poletje porušila stavbo in del obzidja v Ulici Tomaža Šalamuna na dvorišču kompleksa Stare steklarske delavnice v starem mestnem jedru, je v strehi sosednje stavbe v Aškerčevi ulici 2 zazijala luknja, o čemer smo že poročali. Kot zdaj pojasnjujejo na občini, so v skladu z navodili mariborske območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) pristopili k pripravi projekta za zaščito objekta. Z njim naj bi zagotovili obstoj obodnih zidov in kleti, odstranili naj bi dotrajano strešno konstrukcijo ter stabilizirali zidovje pritličja. Objekt pa naj bi pokrili z začasno enostavno enokapnico.
Na ZVKDS občino pozivajo, naj še pred zimo zaščitijo objekt v Aškerčevi ulici 2
Kljub dogovorom niso načrtovali sanacije
Kot pravijo na ZVKDS, zgodovina celotnega kompleksa zajema tako propadla velikopotezna prizadevanj za adaptacijo in revitalizacijo kareja leta 2011 z že izdanim gradbenim dovoljenjem, do prijav ZVKDS na Inšpektorat RS za kulturo in medije leta 2014 zaradi (ne)vzdrževanja objektov kulturne dediščine v historičnem mestnem jedru Ptuja. Preteklo zimo pa so se pričeli dokončno rušiti vase.
Na ZVKDS pojasnjujejo, da je še stoječi objekt v Aškerčevi ulici 2 umetnostnozgodovinsko in prostorsko pomemben. Že pri ogledih pred rušitvijo pa naj bi bilo v dogovoru z občino načrtovano, da naj bi vzporedno z rušitvijo dotrajanega objekta pripravili tudi projekt zaščite tega objekta ter vzpostavitve nadomestnega obodnega zidu za rekonstrukcijo nekdanjega kareja. Na to so na ZVKDS opozorili tudi direktorat za kulturno dediščino na ministrstvu za kulturo, z namenom, da bi občino pred rušitvenimi deli poskušali usmeriti k načrtovanju posegov za ohranitev objektov, ki so prav tako ogroženi in nevzdrževani.
"Po rušitvi zgoraj navedenih objektov smo prejeli klic ogorčenega soseda kareja, ki naj bi bil seznanjen, da se bodo ob obstoječem novo nastalem platoju namestili stebrički, o čemer sem poizvedovala pri predstavnikih MOP, predstavnica te pa nam je povedala, da bi to bila – kljub našim predhodnim dogovorom – začasna rešitev, torej do vzpostavitve obodnih zidov. Odgovora na vprašanje, kdaj pa naj bi bili ti načrtovani in postavljeni, nismo prejeli," pojasnjuje Simona Menoni iz mariborske območne enote ZVKDS.
Od ptujske občine so prejeli tudi vlogo za nadaljnja navodila glede nevarne stavbe Aškerčeva 2. Ker so vedeli, da je stavba močno dotrajana in ker so se o sklopih posegov že predhodno dogovarjali, "vendar očitno brez realnih načrtovanj gradbenih posegov med rušitvijo in po njej", so v začetku septembra problematiko, kot še dodaja Menonijeva, predstavili tudi na Urbanistični komisiji mesta Ptuja. "Saj menimo, da je zelo resna, ob čemer žal nismo prepričani, da obstaja realna volja po takojšnjem ukrepanju za rešitev in ne porušitev objekta Aškerčeva 2 in vseh nadaljnjih v danem nizu Aškerčeve ulice. Ob tem pa tudi ne za postavitev obodnih zidov dvorišča, ki bi ohranili berljivost uličnega rastra," še pravi Menonijeva.
Občino so prav tako pozvali, naj čim prej pripravi projekt zaščitnih del, ki se bodo izvedla še pred zimo, in ob tem delna rekonstrukcija objekta Aškerčeva 2, s čimer bi zagotovili vsaj obstoj obodnih zidov in kleti ter zagotovili možnost, da objekt obstane do nujno potrebne adaptacije in revitalizacije celotnega kareja.
Ne le zidovi, tudi vsebina
Predstavniki ptujske občine so se nedavno sestali s ptujskimi kulturniki, da bi jih seznanili z možnostjo, da kompleks Stare steklarske delavnice vključijo v načrtovani projekt obnove in oživitve Jadranske ulice in Vrazovega trga, za katero naj bi občina pridobila evropska sredstva. Kot pravi režiserka in gledališka mentorica Branka Bezeljak, so se poslovili s pozitivnimi občutki. Ne želijo megalomanskih projektov, temveč celostne in realno izvedljive, pa tudi takšne, da bodo temu prostoru ohranili "dušo". "Predvsem pa bo treba začeti resno razmišljati, kako podpreti, tudi finančno, vsebine, ki se bodo tu izvajale, in kako sem privabiti kakovostne mentorje."
Pozivajo, da nasutje odstranijo
Na ZVKDS občino opozarjajo še na nujnost vzpostavitve obodnih zidov, ki bi zagotavljali vidnost ulic, ter da je potrebno odstraniti nasutje materiala, "ki je ostal od rušitve in ga je izvajalec rušitve preprosto razgrnil in utrdil", pa tudi, "da so tudi drugi dvoriščni objekti potrebni nujnih vzdrževalnih del, saj se bomo sicer čez leto ali dve pogovarjali o dotrajanosti in rušitvi tudi teh in verjetno tudi drugih v spomeniško zavarovanem in tolikokrat promoviranem historičnem mestnem jedru". Želijo si, da do podobnih situacij sploh ne bi prihajalo: "Torej, da lastnik, kljub našim nenehnim opozorilom, pusti desetletja objekte v spomeniško zavarovanem območju propadati do te mere, da se porušijo sami vase, Zavod pa nima niti formalne niti dejanske moči, da bi ga prisilil k pravočasni obnovi in adaptaciji za primerno vsebino."
Na ptujski občini pravijo, da tudi vsa dela na dvorišču Stare steklarske delavnice potekajo v skladu z navodili in ob sodelovanju ZVKDS. "Z navoženim gramozom je bilo treba premostiti višinsko razliko med porušenim objektom in dvoriščem," pojasnjujejo in zatrjujejo, da je "interes Mestne občine Ptuj, da se dvorišče Stare steklarske delavnice nameni kulturnim vsebinam in ne parkiriščem."