Zunanji videz je všečen že na prvi pogled in utegne prepričati tudi tiste redke, ki še niso med ljubitelji cestnih terencev ali križancev: ker je še dovolj nizek in pri tleh in dinamične, recimo športne podobe. Sicer je pa njegova zunanjost nekaj razmeroma svežega z nekoliko drugačno silhueto, a seveda tudi s prepoznavno motorno masko te Seatove (pod)znamke.
Prve minute? Nastavitev sedeža je dovolj in z njimi je lahko položaj za volanom prijeten, ugoden, pravšnji. Sedeža sta tradicionalna koncernska, torej dognanih mer, oblike in trdote. Volanski obroč je prijetno ergonomski, morda malce pretanek, a ne moti, navdušijo pa mehanski gumbi na njem, ki se odzovejo zgolj na pritisk ali vrtenje, kar ne omogoča nikakršnih zmotnih ukazov. Armaturna plošča ima veliko oblike, a se vseeno prikupi s svojimi trirazsežnostnimi površinami, z dokaj ostrimi prehodi med njimi in še posebej z bakrenimi dekorativnimi vložki. Merilniki imajo šest dokaj različnih podob, vsak lahko najde svojo, tudi pristaši klasike, torej dveh merilnikov in informacijskega zaslona med njima.
Upravljanje je logično, nastavitev in podatkov je veliko (tudi pospeškomer, merilnik navora in moči), a vse hkrati žal ne gre. Ali k sreči. V prvih minutah se zdi vse nekako na mestu, tudi gumb za upravljanje menjalnika. Tudi skeptike bo prepričala vožnja – z lahkotnim upravljanjem krmiljenja, stopalk in menjalnika. Sedeti je moč tudi športno nizko, sedeža imata zmerno bočno oporo in podvozje je bolj čvrste sorte. Upoštevaje še zgledne motorne zmogljivosti in možnost ročnega pretikanja se v njem, predvsem izza volana, res lahko počuti športno.
To so bile prve minute. Navdušujoče – tudi zaradi kakovostnega zvoka avdiosistema. Preostalo se lahko deli na za in ... ne za. Morda koga zmotijo dokaj grob material sedežev, za dotik občutljiva in očem skrita ploščica za nadzor zunanjih svetil ter lenobnost pogona z mesta, športne pa tudi nadzor menjalnika DSG, ki nima položaja za ročno pretikanje (in ki se prehitro preklopi v samodejni način) in ki ne dovoli pretikanja navzdol, če bi bilo vrtljajev potem več kot 5500 v minuti.
Velik osrednji zaslon ima za Seat značilno grafiko z diagonalnim prelomom tem (asociacija na barcelonsko avenijo Avinguda Diagonal), a bo brez enega samega mehanskega gumba predstavljal veliko minut zagate vsem, ki se bodo s takšnim upravljanjem srečali prvič. Ko pa gre za opremljenost, velja, da je v osnovi tudi pri takšni, osnovni različici več kot zadostna, a vselej pritegnejo še kaki sladkorčki.
11,4 metra meri obračalni krog
S svojimi slabimi 4,5 metra dolžine je takšen formentor še vedno mestno obvladljiv, motor, ki je tehnično odličen (v prostem teku, denimo, tih in brez tresljajev), pa tudi zaradi poldruge tone mase nad kakih 110 kilometrov na uro počasi izgublja navorsko živahnost. Če je treba omeniti: takšen formentor je lahko tudi prijeten in uporaben družinski avtomobil.
Tehnični podatki
Motor: 4-valjni, turbobencinski, neposreden vbrizg, 1498 cm3; moč: 110 kW (150 ''konj'') pri 5000-6000/min; navor: 250 Nm pri 1500-3500/min; zmogljivosti: 8,9 s (0-100 km/h), 203 km/h; mere: d/š/v 445/184/152 cm, prtljažnik 450/1505 dm3; masa: 1463 kg (75 kW/t); CO2*: 126-128 g/km; poraba*: normno 5,5-5,6 l/100 km; test 8,6 l/100 km; cena: 34.820 EUR, testni 39.133 EUR.
Videz zunanjosti in notranjosti, prijetno delovno okolje, sedeža, volanski obroč, navolanski gumbi, ergonomija vožnje, možnost nizkega sedenja, potovalni računalnik, količina podatkov, izklopljiv ESC, zavolanske ročice za pretikanje, osrednji zaslon, ISOFIX tudi spredaj, tripodročna klimatska naprava, gretje volanskega obroča, zvok avdiosistema
Ploščica namesto gumba za luči, infozabavni sistem brez mehanskih gumbov in z neintuitivnimi meniji, delovanje DSG v ročnem načinu, nezanesljivost asistenčnih sistemov, odziv motorja z mesta