V veliki meri je za neprimerljivost seveda ''kriv'' videz z novim obrazom (in logotipom) na čelu. A to še ni vse; novi 308 je dosti širši kot doslej in je širši od mégana in od focusa. Tudi druge mere so ''sodobnejše'' – je znatno nižji in nekoliko daljši. In ko smo ravno pri dolžini: kot kombi (SW) je daljši od karoserijsko enakega mégana in krajši od focusa.
Vsaj v enaki meri velja neprimerljivost tudi v kokpitu. Novi 308 ima, tako kot denimo 2008 in 3008, namreč izrazito v globino razgibano obliko armaturne plošče in pri tem tudi precej dokaj ostrih robov. Videti je nadpovprečno prestižna, ugaja veliko mehke plastike, prečni trak iz tkanine pa je, tako kot splošen vtis, všečen.
85 kilogramov je dovoljena obremenitev strehe s prtljažnikom
Merilniki (s petimi podobami) bi smeli biti nekaj večji in njihova sicer čedna grafika služi bolj videzu kot uporabnosti. Je pa osrednji zaslon zadosti velik in s kakovostno sliko (navigacija in vzvratna kamera!), a s premalo mehanskih stikal, z nekoliko nerodnimi meniji (še posebno pa pri vnašanju cilja v navigacijo) in z grafiko, ki slabo prikazuje polja, občutljiva za dotik.
Notranjost navdušuje s širino, sedeži z merami, predal pred sovoznikom z možnostjo hlajenja, zadnja klop pa z opremljenostjo. Značilen i-cockpit še vedno navdušuje, glasnost ventilatorja in samodejnost klimatske naprave pa malo manj. Testni 308 je imel tretji (od štirih) paket opreme (predvsem več asistenčnih sistemov in inteligentni ključ) in edini možen dizelski motor. Za slednjega velja, da je znotraj in zunaj zelo tih (razen v visokih vrtljajih), zelo prožen in zelo varčen, kar nekoliko opravičuje podpovprečno velikost posode za gorivo (40 litrov). Motor pa ni športno zmogljiv, naši avtocestni vzponi ga hitro utrudijo. Pri dinamiki mu nekoliko pomaga športni način vozne dinamike, ki pa na trenutke sunkovito krmili sožitje motorja in samodejnega menjalnika.
Osemsto evrov loči različico SW od klasične kombilimuzine in SW prinese kar nekaj ključnih razlik: za 27 centimetrov več dolžine na zadnjem delu ter s tem za 196 litrov večji osnovni in za 311 litrov večji povečan prtljažnik, opazno bolj oddaljeno, že v osnovi nizko zadnjo šipo (in s tem nekaj manjši višinski kot pogleda nazaj), morda pa – še vedno – nekaj trendovstva tako oblikovane takšne karoserijske različice.
Primerjava v uvodu je seveda bistvena zgolj za kupca, ki je doslej vozil prejšnjo generacijo. Pa vendar: gre za tipičen primer izdatnejšega napredka v videzu, merah, imidžu, a tudi v tehniki.
Tehnični podatki
Motor: 4-valjni, turbodizelski, neposreden vbrizg, 1499 cm3; moč: 96 kW (130 KM) pri 3750/min; navor: 300 Nm pri 1750/min; zmogljivosti: 10,9 s (0-100 km/h), 207 km/h; mere: d/š/v 464/186/144 cm, prtljažnik 608/1634 l; masa: 1538 kg (62 kW/t); CO2: 113-137 g/km; poraba: normno 4,3-5,2 l/100 km; test 6,6 l/100 km; cena: 31.530 EUR, testni 32.130 EUR.
+
Splošen videz, notranji ambient in materiali, slika z vzvratne kamere, inteligentni ključ, poraba (doseg), prožen, tih in varčen motor, oprema zadnje klopi, hlajen predal pred sovoznikom, kakovost osrednjega zaslona, prostornina prtljažnika, zavolanski ročici za ročno pretikanje, dnevne luči tudi zadaj, i-cockpit
-
Samodejnost klimatske naprave, glasen ventilator, softverske težave (infozabavni sistem, asistenčni sistemi), slabo vidna ura, meniji in grafika infozabavnega sistema, premalo mehanskih stikal