Že zjutraj je bil omenjeni inštitut obveščen o tem, da so pri Korčuli opazili najmanj pet kitov glavačev. Ker gre za živali, ki sicer prebivajo na morski globini preko tisoč metrov, jim lahko v Jadranu grozi nevarnost nasedanja ali pa celo pogina.
"Na žalost se v večini primerov obiski kitov glavačev v Srednjem in Severnem Jadranu končajo z nasedanjem ali poginom samic opaženih skupin, največkrat na italijanski strani Jadranskega morja. Zato je treba na vsak način zagotoviti spremstvo skupine in pravočasno zagotoviti reševanje," so opozorili pri inštitutu.
Potem ko so bili obveščeni o prisotnosti kitov, so se tudi člani inštituta odpravili na morje in jih posneli. Vse, ki bi jih opazili, pa so prosili, da naredijo kako fotografijo ali videoposnetek in zabeležijo natančno lokacijo, kjer se je to zgodilo, ter tudi smer njihovega gibanja. Prosijo, da te informacije nato posredujejo na telefonski številki +385 51 604 666 ali +385 91 4637424 ali pa na elektronski naslov info@plavi-svijet.org, lahko pa tudi preko mobilne aplikacije Marine Ranger, ki je dosegljiva na naslovu www.marine-ranger.org.
"Navkljub velikosti kiti glavači za ljudi niso nevarni, če se jim približajo. Ker so živali verjetno izčrpane, dezorientírane in vznemirjene, saj so na neznanem terenu, vas prosimo, da se jim ne približujete in jih ne preganjate, saj bi lahko s tem početjem povzročili, da nasedejo ali poginejo," so še sporočili iz inštituta.
Kiti glavači so največji predstavniki zobatih kitov in hkrati največje zobate živali. Odrasli posamezniki lahko zrastejo do 20 metrov, samci pa lahko tehtajo celo 60 ton. Samice so precej manjše. Živijo lahko več kot 60 let, spolno zreli pa postanejo pri 8. do 12. letu starosti. Živijo v skupinah, ki jih sestavlja od 5 do 15 živali. Gre v glavnem za samice z mladiči, samci pa večinoma živijo sami, vendar pa so v Sredozemskem morju kar pogosta opažanja, da so v skupinah kitov glavačev tudi odrasli samci.