Vulkanija in Grad na Goričkem
Morda veste, morda tudi ne - v severovzhodnem delu Slovenije, pa tudi preko meje v sosednji Avstriji, je dežela vulkanov. Čisto pravih. Pri Gradu na Goričkem je pred tremi milijoni let namreč bruhal naš zadnji vulkan, ki so ga pred nekaj leti domačini spet "prebudili" iz mirnega spanca. V zelo zanimivem doživljajskem parku Vulkanija tako na sodobni interaktivni mizi spoznavamo glavne geološke značilnosti Zemlje, zanimivosti iz sveta vulkanov ter življenja z njimi, za tiste, ki želijo izvedeti več o silah, ki vladajo planetu, so tukaj atraktivne interaktivne vsebine, mlajši obiskovalci pa svet vulkanov spoznavajo skozi preproste računalniške igrice.
Blizu parka je še Grad na Goričkem, ki bo navdušil mlade in stare. Tamkajšnji grad je največji v Sloveniji in ima kar 365 sob. Poslopje, ki šteje čez 800 let, skriva številne legende ter grajske skrivnosti in čudežne moči je na grajskem dvorišču zato na pretek. V neposredni okolici je več energijskih mest, prav tako je energetsko polje pred glavnim vhodom in pri izviru studenca, južno od gradu. Danes je v gradu sedež Krajinskega parka Goričko. Obiščite ga in izkoristite skupno vstopnico z Vulkanijo.
Park dinozavrov in okusi avstrijske Štajerske
Če vas zanimajo živalska bitja iz pradavnine, se napotite proti Bad Gleichenbergu na avstrijskem Štajerskem. V predel, ki ga prav tako imenujejo Vulkanland - Dežela vulkanov, pa tudi dežela toplic. Ob vznožju ugaslega vulkana, tik ob Bad Gleichenbergu, se na površini petih hektarjev razprostira izjemna atrakcija, imenovana Styrassic Park ali park dinozavrov. In med več kot 60 dinozavri v naravni velikosti ter originalni izvedbi boste zgodovino dinozavrov od začetka pa do izumrtja doživeli nepozabno. Nekateri so tako veliki, da boste resnično presenečeni! Park je primeren za obisk z mlajšimi otroki in ogled ni naporen.
Zgodba o pršutu Vulcano
Dan v avstrijski deželi vulkanov lahko začnete tudi s pokušino lokalnih dobrot, kot so bučna olja, vino, vinski kisi, jabolka, slovita čokolada iz čokoladnice Zotter ali slasten pršut. Za nas, Slovence, se morda sliši nekako nenavadno, ker slastno mesnino poznamo bolj z zahoda naše dežele, a verjemite, tudi na avstrijskem Štajerskem boste našli prav vrhunske sušene mesnine. Ena takih pršutarn je nedaleč od mesteca Feldbach.
Mimo kraja Wieden in že boste zagledali poslopje družbe Vulkan domačinov in kmetovalcev Habel iz vasi Auersbach, kjer so si za življenjski cilj zadali izdelavo najboljšega pršuta na svetu. Križala sta kar štiri pasme prašičev in tako prišla do ustreznih mešancev s pravim razmerjem med maščobo in mesom. Korak naprej pa je bila odločitev, da tipično dimljenje mesa raje zamenjata s klasično metodo suhega soljenja, počasnega sušenja in dolgega zorenja v posebnih komorah, kjer kontrolirata kvaliteto zraka. Tako je nastala vrhunska znamka Vulcano, ki s partnerji na sonaraven način, ob Mozartovih melodijah v hlevih, pridela kar 6000 pršutov letno.
Uživali boste ob ogledu in tudi ob pokušini, otroci pa bodo navdušeni nad pujski. Predstavitev se na posestvu začne z risanko, sinhronizirano tudi v slovenski jezik, za katero je zgodbo napisal pravljičar iz Pirana - Folke Tegetthoff.
Visoki lepotec v Lendavskih goricah - stolp Vinarium
Ker smo zgodbo začeli v Vulkaniji na Goriškem, jo zaključimo čisto na vzhodnem robu Slovenije. Nad mestom Lendava, ki ga gotovo poznate kot zdraviliški kraj, se dvigajo prikupne vinske gorice, kjer domačini pridelujejo odlična vina. Starši boste gotovo z veseljem zavili na kakšno pokušino, za najmlajše pa bo gotovo prava atrakcija razgledni stolp Vinarium.
Stolp, ki je bil zgrajen na griču v Lendavskih goricah, je okrogle oblike, visok kar 53,50 metra. Nad pritličjem se dviga devet etaž in na vrhu je zastekljen razgledni prostor, od koder seže pogled na pokrajino štirih držav: Slovenijo, Madžarsko, Hrvaško in Avstrijo. Večina se nanj povzpne z dvigalom, lahko pa ogled izkoristite za rekreacijo ter sami premagate 240 stopnic.
Pred slovesom se še sladkamo
Otroci, mali in veliki - preden se podate na pot proti domu, si privoščite še nenavadno sladko presenečenje. V Tešanovcih, ob vznožju Goričkega, med Moravskimi Toplicami in Bogojino, s prelepo Plečnikovo cerkvijo, je posestvo Passero, na katerem mlada zakonca goste in obiskovalce razvajata z raznoliko domačo kulinarično ponudbo.
Na policah male trgovine ponujajo Radosti Prekmurja, tradicionalne mesnine, kot so prekmurska šunka, meso iz čebra, suhe klobase, namaze svojstvenih okusov, bučno olje, domači kruh, sokove, žganjice in vina. Pa vendar - glavna in nenavadna je čokolada Passero, v kateri sta mojstra sicer povsem domače okuse jurke, traminca, bezga, gibanice (da, prav ste prebrali) in bučnega olja zlila z okusom čokolade. Kupili boste lahko pralineje, ločeno po okusih ali kot zbirko, in slastne čokoladne tablice.