Z novim letom so vožnje po Beogradu z javnim prevozom brezplačne. A ni vse tako rožnato kot se sliši

Branka Bezjak
19.01.2025 03:11

Smo edino mesto v Evropi z več kot pol milijona ljudmi, kjer je to na voljo, se je pohvalil župan Beograda Aleksandar Šapić. Toda kaj bo z zaposlenimi v enem od javnih podjetij? Kaj z nadomestili za povračilo potnih stroškov?

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Beograjske mestne oblasti nameravajo vse avtobuse, tramvaje, trolejbuse zamenjati z novimi.
Profimedia

Župan Aleksandar Šapić je napovedal še veliko novosti v javnem mestnem potniškem prometu. Pripravljajo namreč veliko reformo javnega prevoza, kar med drugim pomeni, da bodo v prihodnjih treh letih popolnoma obnovili celoten vozni park. Šapić sicer ni povedal, za koliko bo brezplačna uporaba javnega prevoza obremenila mestni proračun, je pa srbskim medijem posredoval podatek, da so že do sedaj na letni ravni za subvencioniranje javnega prevoza namenili 250 milijonov evrov.

"Do konca leta 2025 na mestnih ulicah ne boste več videli avtobusa, starejšega od dveh let, tako zasebnega kot mestnega. Dobili smo štirideset vozil, še petdeset jih pričakujemo kmalu. Celo leto bomo postopoma nabavljali vozila. Čez leto dni bomo dobili tudi prve tramvaje, za 25 tramvajev smo naročilo že zaključili. Do konca leta 2027 smo si zadali, da za vseh sto trolejbusov in preostalih 120 tramvajev zagotovimo sredstva, morda z javno-zasebnim partnerstvom, ali pa jih bomo financirali sami, da bomo zamenjali vsa vozila. Cilj je, da bodo do konca leta 2027 vsa vozila nova in da bodo vozila brezplačno. Tega ni v tako kratkem času v svoji zgodovini naredilo še nobeno mesto. Morda zveni nemogoče, a tudi mnoge druge stvari, ki so danes realnost, so se nekdaj zdele nemogoče," je še sporočil Šapić. Prepričan je, da je mestna uprava pod njegovim vodstvom že dokazala, da sprejema pogumne in odgovorne odločitve, ki so podprte tudi z dobrim planom.

So se pa z uvedbo te novosti pojavile tudi nekatere dileme. Številni so se spraševali, kaj bo s primestnimi javnimi linijami. Kot poročajo na portalu tabloida Blic.rs, so to preverili pri podjetjih Lasta, Lastra in Strela, ki opravljajo te prevoze. Zagotovili so jim, da bodo odslej tudi vožnje na primestna območja brezplačne. In sicer to velja za linije Barajevo, Lazarevac, Grocka, Mladenovac, Sopot, Surčin in Obrenovac.

Še zmeraj pa bo treba kupiti vozovnice za vožnje z minibusom na ekspresnih linijah E in A1 (Trg Slavija-Aerodrom Nikola Tesla). Te linije niso del integriranega tarifnega sistema, na njih veljajo samo papirnate vozovnice, kupljene pred vožnjo. K pogostejši uporabi javnega prevoza bodo prebivalce gotovo spodbudile tudi cene parkiranja. Te so namreč povišali tako na javnih parkiriščih kot v garažnih hišah po vsem mestu.

Kaj bo s podjetjem Naplata prevozne usluge Beograd, ki ga je mesto ustanovilo za prodajo vozovnic javnega potniškega prometa? 
Profimedia

Drugo vprašanje, ki se zastavlja, je, kaj bo s podjetjem Naplata prevozne usluge Beograd, ki ga je mesto ustanovilo pred samo dvema letoma ravno z namenom, da je od podjetja Kentkarta prevzelo prodajo vozovnic javnega potniškega prometa. Kot poroča srbski portal N1, bo to javno komunalno podjetje poslovalo še naprej, načrtujejo pa zmanjšanje števila zaposlenih. Podjetje denimo zaposluje tudi nadzornike, ki so seveda ostali brez dela, ker vozovnic ni več. Je pa predsednik sindikata Centar GSP Beograd Ivan Banković za portal N1 zatrdil, da po neuradnih informacijah odpuščali ne bodo, čeprav usoda zaposlenih, ki so jih za zdaj razporedili na druga delovna mesta, še ni znana. "Morda tistim, ki so zaposleni za določen čas, ne bodo podaljšali pogodb. V tem primeru formalno-pravno ne gre za odpoved. Tretja možnost je, da del zaposlenih prezaposlijo na Sekretariat za javni prevoz," še razmišlja sindikalist. Nenazadnje bodo potrebovali ljudi, da bodo nadzorovali delovanje javnega prevoza, ukrepali, če bo šlo kaj narobe, in podobno, meni Bankovič.

Uvedba brezplačnega prevoza je zelo razburila po še eni plati. Kaj namreč to pomeni za zaposlene? Ali po uvedbi brezplačnega javnega prevoza ne bodo več upravičeni do povračila stroškov prevoza na delo? S tem se zdaj ne ubadajo samo zaposleni, ampak tudi delodajalci in pravniki. Odvetnik Petar Kilibarda iz odvetniške pisarne STATT je za TV Prva Live glede tega dejal: "Po zakonu o delu so delodajalci zaposlenim dolžni plačevati nadomestilo za prevoz, če jim tega ne zagotovijo sami. Po uvedbi brezplačnega prevoza zaposleni teh stroškov ne bodo imeli, zato jim jih tudi delodajalci ne bodo dolžni povrniti. Če jih bodo v podjetjih še naprej izplačevali, bi lahko to obravnavali kot dodaten zaslužek oziroma prihodek, s čimer je povezano tudi plačilo davka," je komentiral Kilibarda. Vsekakor pa bodo do povračila določenega dela stroškov prevoza upravičeni tisti, za katere prevoz ne bo v celoti brezplačen.

Pri nas smo še zelo daleč od česa takega. Doslej so bili do brezplačnih vozovnic upravičeni samo starejši od 65 let oziroma upokojenci. Toda mariborski politiki so že predlagali, da bi tudi zanje ukinili brezplačne vozovnice za mestni avtobusni promet, ker država ne pokrije vseh stroškov. Vendar tudi Beograjčani z novim letom niso dobili le pozitivnih novic. Prevoz po mestu je zanje zdaj sicer brezplačen, po drugi strani pa sta se podražili voda in kanalščina. Razlog za to podražitev je - tako kot pogosto tudi pri nas - višja cena elektrike. Poleg tega bodo Beograjčani odslej plačevali tudi višji davek na nepremičnine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta