Po skoraj štirih letih in pol se bo očitno kmalu končala bitka za Alep, največje sirsko mesto, ki je pred vojno štelo kakih 2,5 milijona prebivalcev. Vse kaže, da bo sirski predsednik
Bašar al Asad
uresničil svoje napovedi in strl upor v vzhodnem delu mesta do božiča, če ne, pa najkasneje do inavguracije novega ameriškega predsednika 20. januarja prihodnje leto. Obupni boj pripadnikov številnih uporniških skupin v vzhodnem delu mesta, ki so ga zasedali štiri leta, kar je bil Alep razdeljen na pol, pojenja. Včeraj so tako uporniki predlagali petdnevno takojšnjo premirje, v katerega času bi pod nadzorom Združenih narodov evakuirali najhujše ranjence in se pričeli dogovarjati o prihodnosti Alepa, a so jih vladne sile zavrnile.
Padel stari del mesta
Sirske režimske sile predsednika Asada so namreč včeraj zavzele še stari del Alepa, ki so ga doslej nadzorovali uporniki. Po navedbah dobro obveščenega Sirskega observatorija za človekove pravice, ki ima sedež v Londonu, so režimske sile ob močni podpori topništva namreč včeraj zjutraj pregnale upornike iz starega mestnega jedra in okolice mošeje Umajad. Uporniki so se umaknili proti jugu mesta, vendar so po navedbah observatorija v zelo težkem položaj, tako zaradi ranjencev kot tudi bolezni, pomanjkanja zdravil, hrane in vode. Območje okoli starega mestnega jedra naj bi po nekaterih navedbah sicer zapustili, ker jim je sicer grozilo, da jih bodo obkolili.
Johna Kerryja
Sergej Lavrov
Nemoč svetovne politike
Prav Rusija je pri Asadovem ponovnem zavzetju Alepa odigrala ključno vlogo. Njeni nenehni zračni napadi so krepko oslabili upornike in ubili na stotine civilistov. Včeraj so Rusijo zaradi tega obsodili ameriški predsednik
Barack Obama
, nemška kanclerka in britanska premierka
Angela Merkel
ter
Theresa May
, francoski predsednik
François Hollande
, kanadski premier
Justin Trudeau
in njegov odhajajoči
Matteo Renzi,
ter pozvali k takojšnjemu premirju. "Alep je izpostavljen vsakodnevnemu bombardiranju in topniškim napadom s strani sirskega režima in njegovih zaveznic, zlasti Rusije in Irana," so opozorili v skupnem sporočilu. "Pri tem niso izvzete niti bolnišnice in šole, še več, pogosto so tarče načrtnih napadov. Slike umirajočih otrok parajo srca."
Vitalij Čurkin
Michele Sison