Profesor klarineta in saksofona na Glasbeni šoli Slovenska Bistrica Andrej Šmon je med prejemniki letošnjih nagrad in priznanj Zveze slovenskih glasbenih šol. Nedavno so v zvezi že petnajstič zapovrstjo z nagradami in priznanji Frana Gerbiča izpostavili posameznike za njihove izjemne dosežke na pedagoškem in organizacijskem področju. Podelili so jih v Cerknici, ki je tudi rojstni kraj Frana Gerbiča, slovenskega glasbenika in skladatelja.
Po naključju izbral klarinet
Andrej Šmon v Slovenski Bistrici poučuje že triintrideset let, predtem je štiri leta delal v Slovenj Gradcu. "Priznanje mi pomeni veliko. Zahvaljujem se naši ravnateljici, ki me je predlagala. Veseli me, da je opazila moje dolgoletno delo, seveda pa je končno odločitev sprejela komisija za podeljevanje priznanj," je povedal glasbeni pedagog.
Največ mu sicer pomeni, da učenci večinoma radi hodijo k pouku in da je marsikdo od njih sedaj že njegov stanovski kolega. Kar nekaj jih je namreč tudi profesionalnih glasbenikov in profesorjev glasbe. "Zelo pomembno je tudi, da delam v zelo dobrem kolektivu," ob prejetju priznanja ni skrival zadovoljstva ter se ob tem spomnil svojih glasbenih začetkov. Klarinet je začel igrati v osnovni šoli, saksofon pa v srednji šoli. "Z bratom dvojčkom sva sredi septembra, ko je seveda že potekal pouk, odšla v glasbeno šolo v Slovenj Gradcu, želela sva igrati harmoniko. Takratni ravnatelj Jurij Bocak nama je pojasnil, da ni več prostih mest, eno mesto je bilo prosto še za trobento, drugo pa za klarinet. Ker sem bil v prvem nadstropju, kjer so poučevali klarinet, brat pa v pritličju v kabinetu za trobento, sem rekel, da bom ostal kar pri klarinetu. In danes mi ni žal." S saksofonom se je srečal v tretjem letniku srednje glasbene šole, sedanjega Konservatorija za glasbo in balet Maribor. "S profesorjem Petrom Kruderjem, Slovenskobistričanom, ki poučuje saksofon na tej šoli, sva imela zelo korekten odnos," dodaja.
Veliko dobrih saksofonistov
Po njegovih besedah je igranje saksofona v Sloveniji v zadnjih 40 letih izjemno napredovalo, tudi v Slovenski Bistrici je veliko dobrih glasbenikov. "Morda bi lahko ustanovili mestno godbo, saj imamo veliko usposobljenih pihalcev in trobilcev. Tako bi v orkester vključili še več učencev, ki končajo glasbeno šolo," razmišlja nagrajenec. Tudi Radmila Bikić Magdić, ravnateljica Glasbene šole Slovenska Bistrica, je zelo ponosna na dosežek profesorja Šmona. Kot pravi, je nagrada plod dobrega dela celotnega kolektiva, tudi učencev. Zelo so ponosni, da tudi tako prispevajo k promociji šole zunaj domačega okolja.