Danes in v tem tednu se dogajanje tako na slovenskem kot evropskem avtomobilskem prizorišču nekoliko spreminja. Pri nas se odpirajo avtomobilski saloni in zaganjajo nekatere druge dejavnosti, posredno ali neposredno povezane z avtomobili, v nekaterih evropskih državah pa se pripravljajo tudi na zagon avtomobilske proizvodnje. Koraki so postopni, večinoma odvisni od dogajanja na fronti boja s koronavirusom.
Zdi se, da so v tem pogledu najbolj zavzeti v Nemčiji. To je povsem razumljivo, saj je nemška avtomobilska industrija gonilna gospodarska panoga. Po drugi strani je želja po ponovnem zagonu proizvodnje neposreden dokaz, da se je največje in najmočnejše evropsko gospodarstvo doslej zelo uspešno spopadlo z epidemijo in da je v novih okoliščinah sposobno zagotoviti ustrezno varstvo zaposlenih. Sicer pa je javna skrivnost, da je avtomobilska industrija močno lobirala pri kanclerki, ki ima – tako je bilo doslej – precej posluha zanjo.
Revoz: prvi delovni dan 28. aprila
Naša edina avtomobilska tovarna, torej novomeški Revoz, ki je sestavni del skupine Renault, že od začetka epidemije v Sloveniji stoji. Sicer pa to velja za vse evropske tovarne skupine Renault. Prav zaradi tega bodo v dolenjski tovarni začeli delati 28. aprila, in to le v dopoldanski izmeni. Revoz se ob tem srečuje še z nekaterimi težavami, ki so precej specifične. Precejšen del zaposlenih v Novo mesto prihaja iz BiH, kar pomeni, da bi morali ali bodo morali ti za teden dni v karanteno in opraviti testiranje. V Revozu dela tudi precej delavcev iz Hrvaške, ki so sicer tako imenovani dnevni migranti, a morajo po vrnitvi iz Dolenjske in Bele krajine ostati v karanteni doma … Težava je tudi linijski prevoz zaposlenih. Glede tega so dobili pozitivno mnenje ministrstva za infrastrukturo, a ga mora potrditi še vlada.
VW: delavci bi radi delali
Najprej se je oglasil koncern Volkswagen, največja nemška in svetovna avtomobilska korporacija, ki združuje 13 avtomobilskih imen. Ta teden bo najprej stekla proizvodnja v tovarni v nemškem Zwickauu in v slovaški Bratislavi. Naslednji teden, od 27. aprila, pa naj bi po sedanjem načrtu pognali tekoče trakove v Volkswagnovih tovarnah na Portugalskem, v Španiji, Rusiji in ZDA. Maja naj bi začeli delati tudi v obratih v Južnoafriški republiki, Argentini, Braziliji in Mehiki. Oblikovali so načrt 100 točk, z njim pa naj bi poskrbeli za maksimalno zaščito zaposlenih. Berdn Osterloh, predsednik zelo pomembnega sveta delavcev, je ob tem zatrdil, da je motiviranost delavcev velika in da "komaj čakajo, da spet začnejo delati". Ob tem je treba omeniti španski Seat, ki naj bi v tej shemi začel znova obratovati po 27. aprilu, pri čemer se bo 11 tisoč zaposlenih v tovarne v barcelonskem Martorellu vrnilo postopoma. Seat je tudi edina tovarna v koncernu VW, ki je že pred tedni začela izdelovati respiratorje. Švedska je v zadnjem času deležna velike pozornosti zaradi svojega pristopa k zajezitvi epidemije, toda Volvo, ki je v lasti kitajske avtomobilske skupine Geely, je tovarne kljub vsemu zaprl pred tremi tedni. A zdaj napovedujejo, da bo proizvodnja znova stekla v teh dneh. Vse kaže, da bodo delali le v eni izmeni ali s skrajšanim delovnim časom, čeprav ima tovarna menda veliko naročil in bi lahko delala na vso moč. Toda dokler se razmere ne stabilizirajo v vsej Evropi, bo verjetno ostalo tako. Vse kaže, da bo ta teden začela obratovati tudi Volvova tovarna v belgijskem Gentu, medtem ko bo proizvodnja v ameriški tovarni v Južni Karolini stala vsaj do 11. maja.
Na Otoku (še) vse stoji
Britanski Vauxhall, ki je od predlani sestavni del francoske skupine PSA (Citroen, Peugeot), naj bi se tudi pripravljal na začetek proizvodnje v svojih tovarnah v Ellesmer Portu in Lutnu. Toda glede na to, da so na Otoku podaljšali izredne razmere še za tri tedne, je težko verjeti, da se bo kaj zgodilo pred tem datumom. Bentley, častitljiva britanska avtomobilska znamka v lasti VW (lani so naredili okoli 11 tisoč vozil), bo po sedanjem načrtu svoja vrata znova odprla 11. maja, na polno pa naj bi proizvodnja stekla teden dni kasneje, torej 18. maja. Največja britanska avtomobilska skupina Jaguar Land Rover (JLR) je v teh dneh prav tako načrtovala začetek proizvodnje, vendar se to ne bo zgodilo. Japonski Nissan, ki ima tovarno v britanskem Sunderlandu, je ustavitev proizvodnje podaljšal čez ves april.
Japonska Toyota, ki ima svojo tovarno v francoskem Valenciennesu (tam nastaja yaris), naj bi ta teden ponovno pognala stroje. Pri tem bodo upoštevali vse varnostne ukrepe, proizvodnja pa bo, ko bo, tekla zgolj v eni izmeni in ne v treh kot doslej.
Dva premijska nemška izdelovalca, BMW in Daimler AG, sta že pred časom objavila, da bodo njihove tovarne zaprte do konca meseca. Za zdaj načrta še nista spremenila, je pa vprašanje, kako bosta ravnala, če bo Volkswagen uresničil načrt, zapisan v začetku tega članka. Sicer pa je predsednica vplivnega nemškega združenja avtomobilske industrije VDA Hildegard Müller ob tem dejala, da bi moral biti zagon tako nemške kot vse evropske avtomobilske industrije bolj ali manj hkraten.