Prodajalci avtomobilov in vsi tisti, ki so sestavni del slovenske avtomobilske verige, so gotovo dovolj nestrpno čakali na podatke o majskem poslu z avtomobilsko pločevino na slovenskem trgu. Povsem razumljivo - maj je bil po marcu in aprilu prvi mesec, ko prodaje niso omejevale zahteve boja proti koronavirusu. Zdaj je vse črno na belem: maj se je seveda končal s precejšnjim minusom, a za številne manj problematičnim, kot je bilo to mogoče predvideti.
Zadovoljni s prodajo v maju
Marko Škriba, direktor programa Volkswagen pri Porscheju Slovenija, o slovenskem avtomobilskem trgu v maju in sicer: Glede na izgubljeno v marcu in aprilu bo letošnje leto verjetno nekje okrog 25 odstotkov pod lanskim. Zavedati pa se moramo, da je bil trg v preteklih letih na izjemno visoki ravni. Z majem smo bili izjemno zadovoljni, saj je naša ponudba prepričala še večje število fizičnih kupcev kot maja lani. Izgubili smo pa skoraj v celoti del prodaje, ki se nanaša na turistično ponudbo. Smo torej optimisti in se trudimo, da bomo skrbeli za pestro in zanimivo ponudbo. Seveda računamo na ugoden odziv na novega golfa 8, ki ga bomo junija ponovno začeli prodajati. Jeseni oziroma predvidoma že avgusta bomo na slovenskem trgu tudi končno predstavili našo novo električno družino ID.
Le trije s plusom
Sicer pa pogled na lestvico prodaje po posameznih tovarnah kaže, da je velika večina še vedno v minusu. Le trem se je posrečilo preseči lanski maj, pri čemer prednjači južnokorejska Kia. Ta je maja prodajo povečala za skoraj 97 odstotkov. Dobro je šlo tudi japonskemu Nissanu (plus 9,4 odstotka) in Volvu, ki je majski posel povečal za točno 80 odstotkov (ta ni prikazan v tabeli). Razlogi so bolj ali manj na dlani: radikalno znižanje cen za avtomobile iz zaloge je prepričalo marsikaterega kupca, da se je odločil za takojšen nakup. Minusi bi lahko bili še nekaj večji, če ne bi v maju dobili avtomobilov tudi tisti, ki so jih naročili že pred pandemijo, pa jih ni bilo mogoče dobaviti marca in aprila. Po mnenju nekaterih je majska statistika (še vedno) vsaj malenkost napihnjena tudi zaradi tako imenovanih enodnevnih registracij oziroma izvoza na nekatere evropske trge, čeprav tega zaradi znanih omejitev zanesljivo ni bilo mogoče opraviti v večjem obsegu. Sicer pa je maja najbolje prodajal nemški Volkswagen, sledi mu Renault, tretje mesto je šlo češki Škodi. Kakorkoli že, med prodajalci avtomobilov je zaznati previden optimizem.
Clio še vedno na vrhu
Povsem pričakovano se lestvica najbolje prodajanih avtomobilov na slovenskem trgu maja ni spremenila. Vrh kroji tako rekoč večni slovenski prvak, torej Renaultov clio (323 avtomobilov ali za 32 odstotkov manj kot maja lani), medtem ko se je na drugo mesto kar presenetljivo prebil Nissanov športni terenec Qashqai, saj se je zanj maja odločilo 265 kupcev, kar je bilo za 113 odstotkov več! Bolje je šel v promet tudi peugeot 2008 (plus 68 odstotkov), medtem ko je bila prodaja vseh drugih modelov v rdečem.
In kako je bilo z električnimi baterijskimi vozili, tistimi, ki naj bi v prihodnje reševali okoljske zagate? Maja si jih je omislilo 96, letos pa že 563 kupcev, kar je za dobrih 90 odstotkov več kot v lanskih petih mesecih. Maja je šel najbolje v promet renault zoe (35), ki je prehitel Volkswagnovega e-golfa (26), tretja je bila škoda e-citigo (10). Zgolj za ilustracijo: maja je novega lastnika dobilo tudi sedem tesel 3.