Nacionalni program osveščanja o informacijski varnosti Varni na internetu opozarja, da so prejeli veliko opozoril in prijav, tako s strani znanih vplivnežev kot tudi s strani uporabnikov, da se na družabnem omrežju Facebook pojavljajo lažni profili znanih Slovencev, ki obljubljajo finančne nagrade. Celo 1000 evrov za delitev ene same objave, navajajo in dodajajo, da je seznam zlorabljenih imen precej dolg, od Rebeke Dremelj, Marka Potrča, Tilena Artača do Denisa Avdića, Ane Žontar Kristanc ali Gorana Hrvačina.
Z enim klikom, všečkom ali deljenjem objave ni mogoče zaslužiti na tisoče evrov.
Portal Varni na internetu razkriva, da v primeru lažnega Facebook profila Tilna Artača nam že ime profila - www.facebook.com/annisaaurellia.kalia.7, razkrije, da gre za zavajanje. Če bi prevaranti originalnemu imenu profila zgolj spremenili eno črko ali dodali števliko, pa bi lahko marsikoga prepričalo, da gre za pravi profil. Na lažnih profilih so najpogosteje ukradene ali promocijske fotografije, velikokrat pa so opisi ob njih slovnično pomanjkljivi.
Znani obrazi pripomorejo k občutku zaupanja.
Če boste kliknili na povezavo v objavi, vas ta odpelje na spletno stran, kjer se je potrebno registrirati, naslednji korak pa je preusmeritev na spletno mesto za registracijo profila v spletni videoteki ali spletni knjigarni, pojasnjujejo pri Varni na internetu. Opozarjajo, da je glavni namen prevarantov pridobiti podatke vaše kreditne kartice, ki jo morate na tem mestu vpisati. Prevara je poznana tudi pod imenom "Prevara s skrito naročnino", pri kateri se preverjanje kreditne kartice izkaže kot odtegovanje periodičnega mesečnega zneska z našega računa. Obljubljenih tisoč evrov pa vam zagotovo ne bodo nakazali.
Velja izpostaviti, da bodite še dodatno nezaupljivi, ko gre za vaš denar. Ne vpisujte podatkov kreditne kartice, če niste jasno seznanjeni, za katero podjetje gre, kakšni so pogoji poslovanja in za kakšno storitev gre.